7 zaujímavých správaní zvierat, ktorým sa tak trochu podobajú na ľudí

4709

Určite ťa zaujíma, aké tajomstvá sa ukrývajú v správaní zvierat. Niektoré z nich nás možno prekvapia, iné zas potvrdia to, čo sme už predtým tušili. V tomto článku ti predstavíme najzaujímavejšie fakty o správaní zvierat, ktoré určite stojí za to spoznať.

Včely majú svoj vlastný „tanec“

Včely majú neuveriteľný spôsob, ako informovať ostatné včely o mieste, kde našli kvety. Takzvaný „tanec“ spočíva v tom, že včela, ktorá sa vráti do úľa s informáciou o zdroji potravy, sa otáča a pohybuje tak, aby ostatné včely mohli sledovať jej pohyb. Týmto spôsobom im dáva vedieť, akým smerom sa majú vydať, a akú vzdialenosť majú preletieť, aby sa dostali k jedlu.

bee in the approach bee apis pollen 63641
Zdroj: Pexels

Zajace kopú jamy, aby sa ochránili

Ak si niekedy videl zajaca, určite si si všimol, že dokáže rýchlo uhýbať pred nebezpečenstvom. Čo možno netušíš, je to, že zajace tiež kopú jamy, ktoré im slúžia ako úkryt pred dravcami. V týchto jamách sa dokážu schovať a zabezpečiť si tak bezpečie.

pexels photo 247373
Zdroj: Pexels

Slony uctievajú svojich mŕtvych

Slony majú silnú spoločenskú štruktúru a veľmi si vážia svoju rodinu. Keď niektorý člen skupiny zomrie, ostatné slony sa môžu zastaviť a chvíľu pri ňom ostať. Tiež môžu uctievať ostatky iných slonov tým, že prechádzajú okolo miesta, kde boli pochované ich kosti.

pexels photo 631317
Zdroj: Pexels

Delfíny sa viezli na chrbte korytnačiek

Delfíny sú známi svojou inteligenciou a náklonnosťou k ľuďom, ale niektoré skupiny delfínov prekvapili aj tým, že sa dokážu niečo naučiť aj od iných druhov zvierat. Napríklad sa viackrát pozorovalo, že delfíny sa vozili na chrbte korytnačiek, aby sa dostali k povrchu vody a mohli vdychovať vzduch.

dolphin marine mammals water sea 64219
Zdroj: Pexels

Mravce sa riadia feromónmi

Mravce sú známe svojou disciplínou a zmyslom pre organizáciu. Keď idú mravce v kolónii, dokážu sa presne riadiť pomocou feromónov, ktoré produkujú. Feromóny slúžia ako stopky, ktoré zabezpečujú, že mravce nezablúdia a dostanú sa do cieľa.

pexels photo 842401
Zdroj: Pexels

Paviáni dokážu používať nástroje

Paviáni sú známi svojou schopnosťou používať nástroje. Niektoré druhy paviánov dokážu používať rôzne predmety ako palice na rozlupovanie orieškov, kamene na rozbíjanie orechov alebo trávy na výrobu háčikov.

monkey mandril africa baboon 38280
Zdroj: Pexels

Holuby si pamätajú tváre

Holuby sú schopné rozoznávať tváre ľudí. Niektoré výskumy ukázali, že holuby si pamätajú tváre ľudí aj po niekoľkých rokoch. Dokážu rozoznať medzi sebou aj rôzne fotografie ľudí.

pexels photo 763197
Zdroj: Pexels

Ako vidíš, správanie zvierat môže byť veľmi zaujímavé a niektoré ich návyky môžu byť prekvapujúce. Dúfam, že si sa dozvedel niečo nové a zaujímavé o týchto fascinujúcich tvoroch.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.