Ak robíte týchto 5 vecí spolu, ste oficiálne viac ako kolegovia.

1025

Dlhý pracovný čas, napäté termíny a spoločné ciele dominujú nášmu každodennému životu. Avšak, aj v tomto hektickom prostredí sa dokáže vyvinúť jedinečné puto medzi kolegami, ktoré presahuje hranice obyčajného priateľstva. Ale čo presne je potrebné na to, aby ste mali „priateľa v práci“? Zistite, či spolu robíte týchto 5 vecí, čo znamená, že ste oficiálne viac ako kolegovia.

Trávite spolu každú možnú minútu 

Prvým znakom toho, že máte „priateľa“ v práci, je, ak ste neustále jeden pri druhom. Čiastočne to môže byť z nutnosti. Možno pracujete na tom istom projekte alebo jeden z vás je asistentom toho druhého. Ale bod, kedy to prejde od „blízkeho kolegu“ ku kolegovi „frajerovi“, závisí od vašich pocitov. Položte si otázku: Naozaj sa vám s ním páči tráviť čas? Keď nie ste spolu, tešíte sa na to, kedy ho uvidíte nabudúce? Ak sa niečo stane, premýšľate o tom, ako mu o tom všetkom poviete? Nachádzate si dodatočné dôvody, aby ste ho videli, aj keď nemusíte?
Ak je vaša odpoveď na väčšinu otázok „áno“, vyzerá to tak, že váš kolega je trochu viac ako kolega.

woman and man sitting in front of monitor
Photo by Desola Lanre-Ologun on Unsplash

Máte súkromné interné vtipy

Povedzme si pravdu – práca môže byť poriadne otravná. Dokonca aj ľudia, ktorých práca napĺňa a milujú ju, stále pociťujú následky stresu, negativity, nedorozumení alebo nudy. A smiech je jedným z najlepších liekov proti všetkým týmto veciam! Takže sa niet čo čudovať, že si so svojím mužským kolegom (alebo ženskou kolegyňou) často robíte navzájom žarty. Ale zdieľate tieto vtipy s celým tímom, alebo by ste si vyslúžili zdvihnuté obočie a škrabanie hlavou, keby vás ostatní počuli? Inými slovami, sú tieto vaše súkromné vtipy vtipné aj pre ostatných alebo im nikto iný nerozumie? Takéto veci zdieľajú manželia (alebo priatelia a priateľky).

man sitting on floor beside woman smiling inside white painted room
Photo by Eric Froehling on Unsplash

Spoločne klebetíte

Musíte udržiavať pozitívne vzťahy so svojím šéfom a kolegami. Ale s týmto jedným kolegom môžete byť úplne úprimní v tom, čo naozaj cítite. Naháňa vám hlas vašej asistentky husiu kožu? Zdá sa vám oblečenie vášho šéfa naozaj zvláštne? Máte podozrenie, že ten chlapík oproti chodí s dcérou generálneho riaditeľa? To sú veci, o ktorých môžete pokojne hovoriť len s niekým veľmi blízkym – napríklad s priateľom. Ale zvážte, či by ste sa takto rozprávali s iným kolegom v práci. Ak nie, je to znak toho, že máte v práci zálusk na kolegu/kolegyňu.

man in black long sleeve shirt using macbook pro
Photo by Aleksandra Sapozhnikova on Unsplash

Vždy si navzájom pomáhate

Na čo sú kolegovia, ak nie na podanie pomocnej ruky? Je to bežné a možno to robíte pre mnohých svojich kolegov. Ale keď ide o „toho“ kolegu, zdá sa, že pomoc ide nad rámec. Vy dvaja ste tu vždy jeden pre druhého, poskytujete si podporu, rady a pomoc, kedykoľvek je to potrebné. Nejde len o úlohy, ktoré si máte rozdeliť; môže sa stať, že si budete navzájom pomáhať aj s osobnými problémami. Nakoniec, nie je nič zlé na tom, keď máte niekoho v zálohe a ste tu pre neho na oplátku. Komplikácie nastanú, keď sa do toho zamiešajú aj city.

man in white dress shirt sitting beside woman in black long sleeve shirt
Photo by krakenimages on Unsplash

Zdieľate osobné príbehy a emócie

Všimli ste si, že ľudia majú v práci tendenciu nasadzovať si masku? Vaši kolegovia možno ani nikdy nespoznajú vašu skutočnú osobnosť. Nikto, samozrejme, okrem vášho „kolegu – priateľa“. Je to jediný človek, pri ktorom sa môžete uvoľniť a byť svojím autentickým ja. Zvyčajne sa to deje vtedy, keď v okolí nie je nikto iný. Začnete sa jeden druhému otvárať, zdieľať osobné príbehy, zážitky a emócie. Môžete sa pustiť do hlbších tém, napríklad zdieľať svoje ambície, sny a obavy s vedomím, že sa vám dostane pochopenia a empatie. Viete také veci, o ktoré by ste sa bežne podelili len s blízkym priateľom alebo priateľkou.

person holding green flower bud
Photo by Antonio Janeski on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.