Superhrdinovia medzi nami; naozaj existujú

750

Existujú ľudia, ktorí sa narodili s nezvyčajnými darmi, tak neuveriteľnými, že sa nedajú opísať inak, len ako superschopnosti. Rozdiel medzi nimi a tými z komiksov je v tom, že títo skutoční nebojujú proti zločinu. Obyčajní ľudia so superschopnosťami veľmi dobre vedia, že tieto nadľudské sily prichádzajú so strašidelnými nevýhodami a dokážu zo života urobiť peklo.

10. Dievčatko, ktoré necíti bolesť

Olivia Farnsworthová nikdy necíti bolesť. Narodila sa bez zmyslu cítiť bolesť a ohrozenie. Táto superschopnosť jej pomohla prežiť, keď ju zrazilo auto, ktoré ju ťahalo niekoľko metrov, kým zastavilo. Olivia dokonca necíti ani hlad a nie je nikdy unavená. Znie to super, ale má to jeden háčik. Aby vôbec prežila, matka jej musí doslova nanútiť jedlo a lieky na spanie. A to, že ľudia cítia bolesť má svoje opodstatnenie. Čiastočne nás bolesť chráni predtým, aby sme sa vážnejšie poranili. Olivia si raz prehrýzla vlastnú peru bez toho, aby si to vôbec všimla. Možno nakoniec to, že sme sem-tam ubolený nie je až taký zlý obchod.

Zdroj: FadderUri/flickr

9. Žena s dokonalou pamäťou

Jill Price nikdy na nič nezabudne. Dokáže si spomenúť na všetko, čo sa v jej živote stalo, a dokáže si dokonale vybaviť dátum, čas a každý malý detail všetkého, čo kedy zažila. Poviete si, „to by sa mi zišlo“, ale nič nie je také ružové ako sa zdá. Jej myseľ je ako videorekordér, ktorý dokáže prehrať každý moment z jej minulosti. Samotná Jill tvrdí, že je to úplne vyčerpávajúce a nekontrolovateľné. Jej pamäť je taká živá, že má problém sústrediť sa na to, čo sa okolo nej deje. Neustále ju rozptyľujú spomienky na minulosť, takže je pre ňu mimoriadne ťažké sústrediť sa na učenie nových vecí. Tiež si takto dokonale zapamätá len veci z vlastných skúseností – keď sa snaži zapamätať si nejaké fakty, jej pamäť je horšia ako u ostatných ľudí.

Zdroj: wallpaperflare

8. Rodina s nezlomiteľnými kosťami

V roku 1994 mal muž známy len ako „John“ hroznú autonehodu. Podľa všetkých zákonov mal byť dávno mŕtvy, ale ako zázrakom nemal John žiadne zlomeniny. Keď sa o to začali lekári zaujímať bližšie, zistili, že nikto z jeho rodiny si za celý život nezlomil kosť. Johnov životný príbeh bol aj sfilmovaný. Muž, ktorý sa narodil s nezlomiteľnými kosťami, ktoré sú osemkrát hustejšie ako priemerný človek. A tak ako každý superhrdina má svoju slabosť, tou jeho je voda, pretože John je jednoducho príliš ťažký na to, aby mohol plávať. Ale to nie je jediná nevýhoda tejto superschopnosti. Ľudia, ktorí zdieľajú jeho stav, povedali, že čím je človek starší, tým má viac ťažkosti spojené s touto raritou. Od neuveriteľnej únavy až po bolesť nôh z ich abnormálne ťažkých kostier.

Zdroj: Pete Jelliffe/flickr

7. Žena, ktorá dokáže rozpoznať 100 miliónov odtieňov farieb

Väčšina ľudí má v očiach tri druhy čapíkov, ktoré im umožňujú vidieť spektrum siedmich miliónov farieb. Ostatné milióny farieb vo vesmíre sú nepostrehnuteľné pre takmer všetky živočíchy okrem niekoľkých – a jednu ženu, ktorá je známa len pod kódom „cDa29“. Táto žena videla celú dúhu farieb, vrátane tých, ktoré si my ostatní nedokážeme ani len predstaviť. Bolo by to úžasné, keby ich mohol vidieť aj niekto iný. Výsledkom tejto superschopnosti je však len to, že vidí veľmi veľa farieb, ktoré nedokáže komunikovať s inými ľuďmi. Zložité odtiene, ktoré vidí, len sťažujú pochopenie farieb, ktoré vidia ostatní ľudia. Predtým, ako sa potvrdilo, že má tetrachromatické videnie, bola cDa29 mylne označená ako farboslepá. V skutočnosti existuje teória, ktorá hovorí, že dve až tri percentá žien vidia celé spektrum 100 miliónov farieb, no neuvedomujú si, že je na tom niečo zvláštne. Iróniou je, že ich mužské potomstvo je farboslepé. Gén, ktorý umožňuje niektorým ženám vidieť extra farby, spôsobuje mužom farbosleposť, čo znamená, že cDa29 nikdy nebude môcť zdieľať svoj jedinečný zrak so žiadnym zo svojich synov.

Zdroj: Scott/flickr

6. Elastický muž

Garry Turner je skutočne pán Úžasný. Narodil sa s Ehlers-Danlosovým syndrómom, čo je stav, ktorý spôsobuje neuveriteľne elastickú kožu, ktorá sa dá natiahnuť ako gumička. No nie je to až také skvelé ako to znie. Garry má neustále bolesti v každom okamihu svojho života. Od chvíle, keď sa zobudí, až do chvíle, keď ide spať. Pociťuje pod kožou neustálu pálčivú bolesť, ktorá bolí tak veľmi, že musí nosiť morfínové náplasti, aby prežil deň. Ďalším problémom je zrážanlivosť krvi, čo znamená, že keď sa poreže, krv sa nedá zastaviť. Berie toľko liekov proti bolesti, že často omdlieva. Jeho neustále omdlievanie mu znemožnilo dokončiť školu, čo vážne ovplyvnilo jeho možnosti. Pracuje ako cirkusový umelec a predvádza svoj stav, ktorý ho trýzni, pred publikom.

Zdroj: Dionisos Olympian/flickr

5. Nadľudská krása

Elizabeth Taylor je mutant. Aj takto by sa to dalo povedať, pretože jej modrofialové oči a dvojnásobne husté mihalnice sú výsledkom mutácie génu FOXC2, ktorý postihuje niektoré ženy a spôsobuje im nadmierny rast mihalníc a mimoriadne ohromujúci odtieň dúhovky. Táto „superschopnosť“ znie lákavo a v prípade Elizabeth to vypálilo veľmi dobre, ale nie vždy je tomu tak. Mutácia FOXC2 môže spôsobiť nadmierny rast ochlpenia na niektorých nepríjemných miestach. A nadmerné mihalnice sa môžu obtierať o očnú buľvu, čo môže oči tak podráždiť, že môže dôjsť až k oslepnutiu. Táto mutácia je taktiež spojená s vysokým rizikom srdcových problémov. Mimochodom, to bolo to, čo nakoniec Elizabeth Taylorovú zabilo.

Zdroj: James Vaughan/flickr

4. Muž, ktorý bol imúnny voči AIDS

Steve Crohn mal nevysvetliteľnú genetickú mutáciu. Z nejakého dôvodu bol imúnny voči AIDS. Keďže bol gay a tento vírus bol v tejto komunite veľmi rozšírený, zdalo sa, že má veľké šťastie. Zatiaľ čo pohlavne prenosná choroba zabíjala všetkých okolo seba, Crohn zostal v perfektnom stave. Avšak, Steve to až tak ružovo nevidel. Zatiaľ čo on žil, sledoval ako všetci, na ktorých mu záležalo, zomierajú. Povedal, že je neuveriteľne ťažké žiť s neustálym smútkom. Každý rok strácal ľudí, ktorých mal rád. Crohn nakoniec navštevoval lekára za lekárom a prosil, aby ho vyšetrovali, pretože nechápal prečo ešte žije. Nakoniec zistili, že má genetickú mutáciu, vďaka ktorej je odolný voči AIDS. Avšak, napriek tomuto zisteniu s tým nemohli nič robiť. Neboli schopní využiť jeho stav na záchranu života kohokoľvek iného. Nakoniec, keď mal 66 rokov, spáchal samovraždu, pretože už nevládal sledovať ako mu jeho blízki umierajú.

Zdroj: pxhere

3. Super sluch

Justin Mitchell mala 39 rokov, keď sa u nej rozvinul nadľudský sluch a ten spôsobil, že všetko, čo počula, bolo zosilnené na neuveriteľnú úroveň. Ako sa však ukázalo, super sluch robí zo života peklo. Mitchellovej sluch bol taký silný, že počula, ako sa jej pohybujú očné buľvy. Povedala, že pohyb očí znel v jej hlave ako brúsny papier na dreve. Keď sú vaše oči ohlušujúce, každý ďalší zvuk je absolútne mučenie. Justin počula tlkot svojho srdca ako hlasné bubnovanie a syčanie kávovaru bolo pre ňu také hlasné, že nedokázala zostať v miestnosti. Z vlastného hlasu sa jej robilo nevoľno. Nakoniec sa jej však podarilo zbaviť super sluchu pomocou operácie, ktorá bola nebezpečná, ale Mitchell sa vyjadrila, že to stálo za to a dnes môže prejsť chodbou bez toho, aby omdlela.

Zdroj: Marco Verch/flickr

2. Super mozog

Daniel Tammet má nadľudský mozog. Dokáže recitovať pí naspamäť na 22 514 desatinných miest a jazyky sa učí rýchlejšie ako väčšina ľudí. Napríklad po týždňovom štúdiu jazyka, viedol komplexný rozhovor v takmer bezchybnej islandčine. Pre Tammeta, ktorý má Aspergerov syndróm a pre jeho extrémne logický mozog, je mnoho vecí nelogických. Vecí, ktoré sú pre nás ostatných normálne, sú preň ho nepochopiteľné. Najmä nehmotné veci považuje za ťažko pochopiteľné. Nechá sa tak ľahko rozptýliť, že nemá dovolené šoférovať. Najmä emócie sú pre neho veľmi mätúce. Keď použil svoje schopnosti na to, aby vyhral vo Vegas, musel predstierať radosť. V skutočnosti nič necítil, ale cítil, že sa to od neho očakáva.

Zdroj: DeltaWorks/pixabay

1. Muž bez strachu

Jordy Cernik sa ničoho nebojí. Podstúpil operáciu, počas ktorej mu odstránili žľazy, ktoré produkujú adrenalín a teraz je fyzicky neschopný sa báť. Život bez strachu znie lákavo. Cernik dokáže vyskočiť z lietadla bez toho, aby pociťoval čo i len najmenšiu nervozitu. Začal skákať častejšie a používa svoju „superschopnosť“ na kaskadérske kúsky, aby získal peniaze na charitu. V skutočnosti je pre neho takmer všetko nudné. Hovorí, že keď sa so svojou rodinou vyberie na horskú dráhu, je asi taký vzrušený, ako keby sedeli nehybne za kuchynským stolom. To však neznamená, že nič necíti. Cíti neustálu, nekonečnú bolesť. Trpí Cushingovým syndrómom, ktorý mu spôsobil krehké kosti. Teraz, keď jeho telo nevytvára adrenalín, už nemá jeden z najsilnejších liekov proti bolesti tela – čo znamená, že každá bolesť, ktorú cíti, je oveľa horšia.

Zdroj: wallpaperflare

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre