Čo sa stane so svetom, ak nám dôjde ropa?

3358

Ropa je neobnovyteľným zdrojom energie, takže ak ju vyčerpáme, žiadna iná už nebude k dispozícii. Vzniká totiž milióny rokov, no my si stále myslíme, že máme dostatok času. Devastujeme planétu, no faktom ostáva, že tzv. „tekuté zlato“ je dnes veľkou súčasťou naších životov. Čo sa s nimi stane, ak nám dôjde? Bude po vyčerpaní svet idylickým miestom alebo sa scenár zmení a pre ľudstvo nastane súdny deň?

zbynek burival GrmwVnVSSdU unsplash
Zdroj: unsplash/ Zbynek Burival

Ropa je prírodná surovina, ktorá sa tvorí vo vrchných vrstvách zemskej kôry milióny rokov. Vzniká zvyčajne z pozostatkov rastlín a živočíchov, ktoré sa hromadili v sedimentoch a boli pod tlakom a teplom premenené na vzácnu tmavú tekutinu. Ropa sa vyskytuje v rôznych zemepisných oblastiach po celom svete, v niektorých je ju však veľmi ťažké získať. Nachádza sa totiž hlboko v zemi pod vrstvami skalných formácií. Proces ťažby ropy sa môže líšiť v závislosti od miesta výskytu, najčastejšie je to však vrtom do zemského podložia, čo má však často vážne následky na životné prostredie. Ložiská sa nachádzajú všade po svete, najväčšie zásoby má však Venezuela (viac ako 304 miliárd barelov ropy), Saudská Arábia a Kanada. 

ekrem osmanoglu FLFjAn3gQI8 unsplash
Zdroj: unsplash/ ekrem osmanoglu

 

V súčasnosti je ropa kľúčovou surovinou, ktorá umožňuje fungovanie hospodárstiev a zabezpečuje energetickú bezpečnosť mnohých krajín sveta. Preto sú štáty bohaté na ložiská fosílnych palív ochotné použiť všetky dostupné prostriedky na zabezpečenie svojich zdrojov. Vzhľadom na to, aká dôležitá je ropa, jej nedostatok by mal vážne následky pre každodenný život jednotlivcov a celkovú ekonomiku. Používa sa na výrobu palív, plastov, chemikálií, kozmetiky a mnoho ďalších produktov. 

maria lupan hy97yy3e03A unsplash
Zdroj: unsplash/ Maria Lupan

Ropa je kľúčovým zdrojom energie pre mnohé odvetvia, vrátane dopravy, priemyslu a poľnohospodárstva. Pri obmedzenom množstve by tak ceny pohonných hmôt stúpli na neúnosné úrovne a spotrebitelia by museli hľadať alternatívne zdroje energie. Nastala by tiež výrazná zmena a mnohé krajiny závislé od ropy by sa razom ocitli vo veľkých ťažkostiach. Obmedzila by sa aj dostupnosť rôznych produktov. Plasty, kozmetika, farby a mnoho ďalších vecí z bežného života. Je pre nás, preto nesmierne dôležité hľadať alternatívne zdroje energie a pracovať na znížení našej závislosti na fosílnych palivách.

enecta cannabis extracts 80wCkpt IKE unsplash
Zdroj: unsplash

Minimalizujeme, tak riziko negatívnych dopadov nedostatku ropy pre nás všetkých. Je skvelou správou, že postupne pribúdajú krajiny snažiace sa zachovať prírodné bohatstvo a hľadať alternatívne zdroje energie. Lídrom v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie v Európe je Nemecko. Má ambiciózny cieľ stať sa do roku 2050 úplne nezávislým od fosílnych palív. Viac, ako 50% energie Švédska pochádza z obnoviteľných zdrojov. A na koniec je to Island, ktorý si svoje prírodné bohatstvo nesmierne chráni. Geotermálna energia je využívaná v širokom merítku na vykurovanie domov, teplú vodu a produkciu elektrickej energie. Okrem toho Island využíva svoje prírodné zdroje (byliny, riasy, bobule) na výrobu potravín a liečiv. Je príkladom pre nás všetkých, rovnako ako Fínsko, Portugalsko či Kanada (63,32% vodné elektrárne), ktoré sa rozhodli zamerať pozornosť na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a postupne minimalizovať svoju závislosť od fosílnych palív.

mark kuiper ND9QcfK0Xis unsplash
Zdroj: unsplash/ Mark Kuiper
karsten wurth 0w uTa0Xz7w unsplash
Zdroj: unsplash/ Karsten Wurth

Nedovoľme, aby nastala situácia, ktorá radiálne zmení celosvetovú ekonomiku, aj naše životy. Je nevyhnutné minimalizovať závislosť od fosílnych palív a hľadať nové obnoviteľné zdroje energie. Takáto zmena si žiada nemalé úsilie a napokon aj spoluprácu všetkých krajín sveta. Nie je to však nemožné..

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.