Tajní agenti prepravy: 6 zaujímavostí o balení a preprave zásielok

648

Balenie a preprava sú dôležitými aspektmi nášho každodenného života, pričom existuje množstvo zaujímavostí týkajúcich sa tejto bežnej činnosti. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o balení a preprave, o ktorých ste možno netušili.

1. Baliaca fólia pre potreby vojska

1 1
Oleksandra Naumenko/Shutterstock.com

Baliaca fólia, ktorej využitie je dnes mimoriadne všestranné, bola pôvodne vyvinutá počas druhej svetovej vojny na vojenské účely. Určená bola na ochranu tovaru počas prepravy, tiež mala zabezpečiť jeho vodotesnosť. Dnes sa primárne používa nielen na balenie a zabezpečenie paliet, ale aj v poľnohospodárstve, stavebníctve a dokonca aj v záhradníctve na balenie rastlín.

2. Prvá kartónová škatuľa

Zaujímavé je, o čom ste možno netušili, že prvá komerčná kartónová škatuľa bola vytvorená v roku 1817 Sirom Malcolmom Thornhillom na prepravu predmetov, ako sú napríklad klobúky. Kartónové škatule, tak ako ich poznáme dnes, boli vyrobené z lepenky a postupne nahradili tradičné drevené obaly a krabice. V súčasnosti sú kartónové škatule vyrábané v rôznych veľkostiach a tvaroch, s rôznymi stupňami odolnosti a schopnosťou chrániť obsah pred poškodením.

3.Vynález bublinkovej fólie

2 1
mdbildes/Shutterstock.com

Jedným z veľmi obľúbených materiálov na balenie tovaru a ochranu krehkých predmetov pri ich preprave je aj bublinková fólia. Tento materiál vznikol v roku 1957. Vynašli ho dvaja inžinieri, Marc Chavannes a Alfred Fielding, ktorých úmysel bol ale úplne iný. Hľadali spôsob, ako vytvoriť 3D plastový materiál pre dekoračné účely, niečo ako tapety. V roku 1960 založili spoločnosť Bubble Wrap Corporation, ktorá sa začala špecializovať na výrobu bublinkovej fólie na balenie a ochranu predmetov.

4. Vývoj paliet

Moderná drevená paleta bola vyvinutá začiatkom 20. storočia a znamenala revolúciu v spôsobe manipulácie a prepravy tovaru. Prvé palety boli vytvorené pre potreby vojenských a priemyselných operácií. V roku 1920 založili výrobcovia paliet združenie National Wooden Pallet & Container Association (NWPCA) s cieľom stanoviť normy pre výrobu a použitie paliet vo viacerých priemyselných odvetviach.


5. Preprava so suchým ľadom

 

Všeobecne zaujímavá preprava so suchým ľadom je špecifický spôsob transportu, ktorý využíva tuhý oxid uhličitý (CO2) v podobe suchého ľadu na chladenie a udržanie nízkych teplôt počas prepravy. Tento postup je často využívaný na prepravu chladeného alebo mrazeného tovaru, ktorý si vyžaduje stabilnú nízku teplotu počas celého transportu.

 

6. Prvých sedem sekúnd je pre zákazníka najdôležitejších 

 

Na záver asi pre väčšinu z nás dobre známy fakt je, že väčšina zákazníkov si vytvorí dojem o určitej značke počas prvých siedmich sekúnd od momentu, keď ju uvidia. Obal a grafická komunikácia sú preto z pohľadu spoločnosti mimoriadne dôležité. Štúdie ukázali, že dizajnové prvky ako sú farby, obrázky a logá, môžu ovplyvniť to, ako budeme o konkrétnej značke premýšľať. Podľa štúdie je pravdepodobnosť opakovaného nákupu u 52 % online nakupujúcich vyššia, ak dostanú tovar v personalizovaných obaloch. Význam obalového materiálu teda nemožno preceňovať a treba ho voliť s ohľadom na obrovské množstvo významných faktorov. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.