Tak tomuto sa povie veľkolepá šou – pozrite sa ako v Egypte previezli 22 múmii do nového múzea

1113

Možno by ste si ani nepomysleli, že aj z prevozu múmii môže vzniknúť veľkolepá šou, no to sa v Egypte naozaj stalo. Múmie vrátane Ramzesa II. či kráľovnej Hatšepsut sa budú odteraz nachádzať v Národnom múzeu egyptskej civilizácie, kde ich previezli s veľkou slávou.

Bez nazvu 4
Foto od youtube

Prevoz všetkých 22 múmii, ktoré premiestnili na nové miesto, bol skutočne veľkolepý a počas ich prepravy Káhirou to bola obrovská šou. Faraónova zlatá prehliadka bola doplnená o účinkujúcich, rôzne svetlá i kapelu. Putovali z múzea na námestí Tahrir do miesta vzdialeného asi 5 kilometrov juhovýchodne.

18 kráľov a 4 kráľovné boli prevezené v nákladných autách, ktoré boli vyzdobené tak, aby pripomínali staroveké lode, v ktorých kedysi prevážali telá faraónov do hrobiek. „Takto s veľkou pompou sa múmie prevážajú, pretože to sú egyptskí králi, faraóni a takto im prejavujeme úctu,“ povedala egyptologička Salima Ikram.

2 6
Foto od youtube

Cesta naprieč mestom trvala približne hodinu a všetky cesty pozdĺž Nílu boli kvôli tomuto obradu načas uzavreté. Udalosť sa vysielala na celom svete a účelom bolo najmä vzbudiť záujem o cennosti, ktoré Egypt ponúka a zároveň opäť pozdvihnúť cestovný ruch, na ktorom je krajina do veľkej miery závislá.

Väčšina múmii pochádza z egyptskej Novej ríše, teda ide o kráľovné a kráľov, ktorí vládli v rokoch 1539 až 1075 pred Kristom. Telá týchto faraónov a faraóniek boli pochované pred 3 000 rokmi v Údolí kráľov a objavené počas vykopávok až v 19. storočí. Po vykopaní ich transportovali loďami do Káhiry, kde nie všetky boli vystavené verejnosti. Odteraz budú vystavené na obdiv v novom múzeu.

Ak si chcete užiť veľkolepú šou, určite si pozrite toto video, ktoré povie viac ako tisíc slov:

 

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.