Top 10 krajín s bizarnými obsesiami

1738

Veci, ktorými sú ľudia posadnutí, sú zvyčajne predvídateľné. Sex, drogy a alkohol sú najčastejšie obsesie, ale ľudia môžu byť posadnutí aj svojou váhou alebo množstvom peňazí, ktoré zarábajú, a tým, ako ich získať viac. Niektoré krajiny však tento rámec prekračujú a zavádzajú nové kategórie posadnutosti. Či už banálne, zvláštne alebo jednoducho šialené. A tu sú niektoré z nich.

V Rusku sa neusmieva

Rusi sa veľmi málo usmievajú. To si všimol aj psychológ Kuba Kyrs z Poľskej akadémie vied a uskutočnil experiment. Nechal tisíce ľudí v 44 krajinách pozrieť sa na sériu ôsmich usmiatych a neusmiatych ľudí a požiadal ich, aby ohodnotili týchto jedincov z hľadiska inteligencie a čestnosti. Výsledky odhalili, že ruskí účastníci zaradili usmievajúcich sa ľudí na nízku úroveň inteligencie aj čestnosti. Kyrsov výskum tiež ukázal, že čím skorumpovanejšia bola spoločnosť, tým pravdepodobnejšie bol oslabený význam úsmevu a dôveryhodnosti. A nie je prekvapením, že Rusko je veľmi skorumpovaná krajina. V rebríčku krajín a korupcie vo verejnom sektore za rok 2017 skončilo Rusko na žalostnom 135. mieste zo 180 krajín.

Saint Basil's Cathedral, Moscow, Russia
Photo by Nikolay Vorobyev on Unsplash

Paraguaj je posadnutý zabudnutým americkým prezidentom

Niektorí mrtví americkí prezidenti sú svetoznámi, napríklad Abraham Lincoln, Franklin D. Roosevelt alebo John F. Kennedy. Ale istý čas vládol Amerike prezident, ktorý nie je známy vo svete a dokonca ani v Spojených štátoch, ale v Paraguaji si ho nesmierne vážia. Volal sa Rutherford B. Hayes a bol prezidentom v rokoch 1877 – 1881. Táto posadnutosť je mätúca, kým sa nedozviete, že v 60. rokoch 19. storočia Paraguaj bojoval vo vojne trojitej aliancie. Pre Paraguaj to však nedopadlo dobre, národ stratil obrovské časti pôdy v prospech Brazílie a Argentíny. Neskôr Argentína chcela ešte veľkú časť v severnom Paraguaji známu ako Chaco. Prezident Hayes sa však v tomto prípade postavil na stranu Paraguaja. Veľmi vďační Paraguajčania po ňom pomenovali mesto a futbalový tím. Jeho tvár umiestnili na poštové známky a bustu prezidenta umiestnili na nádvorie základnej školy v meste Villa Hayes. Všade inde zabudnutý prezident Hayes žije ďalej ako hrdina v srdciach a mysliach obyvateľov Paraguaja.

architectural photography of white house
Photo by René DeAnda on Unsplash

V Číne netolerujú nedisciplinovaných chodcov

Chôdza cez ulicu v Číne je trochu komplikovanejšia. Ak sa správate ako nedisciplinovaný chodec, vašu fotku umiestnia na verejné obrazovky. Ak ju odtiaľ chcete odstrániť, máte na výber. Buď pomôžete dopravnej polícii na 20 minút alebo zaplatíte malú pokutu. V meste Daye nainštalovali žiarivo žlté stĺpy, ktoré striekajú chodidlá nedisciplinovaným chodcom. Systém pracuje s laserovými senzormi. Ak zídete z obrubníka príliš skoro, postrieká vám to chodidlá. A to nie je všetko. Tieto prístroje majú zabudovanú technológiu na rozpoznávanie tváre, ktorá zobrazuje tvár previnilca na veľkej obrazovke vedľa priechodu pre chodcov.

landscape photo of China town
Photo by Yu Kato on Unsplash

Iránci sú posadnutí plastikou nosa

Od roku 2011 do roku 2013 podstúpilo rhinoplastiku 240 000 Iráncov. 90 % všetkých kozmetických operácií v Iráne sú plastiky nosa. Podľa Rhinology Research Society je to práve Irán a nie USA, kto má najvyššiu mieru plastických operácií nosa. Iránske ženy nosia hidžáb, ktorý im zakrýva vlasy a voľné oblečenie, aby zakrylo ich telo. Zaneprázdnený iránsky plastický chirurg Nabiollah Shariati zastáva názor, že islamský kódex obliekania je tým, čo podnecuje medzi ženami túžbu dať si plastiku nosa. Vzhľadom na to, že ženy musia nosiť hidžáb, tvár sa stáva najvýraznejšou časťou tela.

closeup photo of person
Photo by Marina Vitale on Unsplash

Islandu vládne sladké drievko 

Island by mal byť známy ako „krajina sladkého drievka“. Čerpacie stanice a uličky supermarketov sú plné čierneho sladkého drievka. Zmrzlinárne ponúkajú zmrzlinu s príchuťou sladkého drievka, ktorú si môžete dať do tvrdého kornútka zo sladkého drievka. Obzvlášť radi kombinujú čokoládu so sladkým drievkom. Prečo táto obsesia? Pre prvých osadníkov Islandu bolo náročné čokoľvek vypestovať v drsnom podnebí. Potom však zistili, že sladké drievko sa dá ľahko pestovať.

sliced lemon fruit
Photo by Massimo Adami on Unsplash

Nemecko je posadnuté málo známym britským krátkym filmom

Každý Silvester sa 21 % populácie Nemcov zhromažďuje pri svojich televízoroch, aby si pozreli 18-minútový komediálny skeč z britskej televízie zo 60. rokov s názvom Dinner for one. Príbeh je o starej žene, ktorá pozvala na oslavu svojich 90. narodenín svojich priateľov. Problém je v tom, že títo priatelia sú už roky mŕtvi. Takže jej komorník musí nielen podávať jedlo, ale predstierať, že je každý z jej priateľov. Nasleduje šialenstvo. Táto hlúpa televízna tradícia, ktorá siaha pár desaťročí späť, inšpirovala nemecké hry na pitie. Ale možno sú Nemci takí zbláznení do tohto starodávneho skeču preto, lebo túžia po čase, keď televízia spájala celú rodinu.

blue, red, and yellow flag
Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Hracie automaty tzv. „claw machine“ pobláznili Taiwancov

Za posledné roky sa počet „claw machine“ v Taiwane zvýšil trojnásobne. Nedávno sa stali najväčším zdrojom daňových príjmov taiwanského zábavného priemyslu. Ceny v týchto automatoch nie sú len plyšové zvieratá. Niektoré sú plné fénov, bielizne či zeleniny. Ľudia v Taiwane tieto automaty považujú za lacnú zábavu.

brown and black coffee shop signage
Photo by Dário Gomes on Unsplash

Argentína je posadnutá psychoanalýzou 

V Argentíne pripadá 194 psychológov na 100 000 ľudí. To stačí na prvenstvo vo svete. Psychoanalýza je pre priemerného Argentínčana veľmi dôležitá. Jeden z kľúčových poradcov bývalého prezidenta veril, že Argentínu „treba vyliečiť“. Experti si myslia, že tento hlad Argentínčanov po ponorení sa do najhlbších zákutí ich psychiky pochádza zo skutočnosti, že väčšina z nich pochádza z rodín, ktoré emigrovali zo Španielska a Talianska. Inými slovami, majú vážne problémy s identitou. V 90-tych rokoch sa hovorilo, že Argentínčania sú Taliani, ktorí hovoria po španielsky, správajú sa ako Francúzi a myslia si, že sú Briti.

man in blue dress shirt sitting on yellow chair
Photo by Mark Williams on Unsplash

Austrália má obsesiu v prezývkach 

Všetkých nás baví vymýšľať prezývky pre ľudí a rôzne činností. Austrálčania sú však v tomto majstri. Príkladom je jedno dôležité slovo 21. storočia, ktoré prišlo práve odtiaľto, a to selfie. Austrálčania nazývajú ambulancie „ambos“, mobilné telefóny „mobes“, komáre sú „mozzies“ a chudoba „povo“. Niektorí veria, že táto austrálska posadnutosť prezývkami odráža kľúčové austrálske hodnoty, ako sú priateľstvo, neformálnosť a solidarita s ostatnými.

Sydney Opera House, Australia
Photo by Photoholgic on Unsplash

Dánsky fenomén „hygge“ 

Dánske hygge, odvodené od nórskeho slova hygga zo 16. storočia, je národnou obsesiou. To, čo niektorí jednoducho nazývajú oddych, Dáni definujú ako pohodu a spokojnosť. Ide o maličkosti, ktoré spôsobujú, že sa cítite dobre a v pohode. Či je to čítanie knihy zabalený v deke, šálka obľúbenej kávy alebo obed s najbližšími priateľmi. Za posledných pár rokov sa zo životného štýlu „hygge“ stal fenomén, ktorý pomáha zútulniť nielen škandinávske domovy. Zjednodušene ide o spôsob, ako žiť dobre, vyrovnane a spokojne.

Hygge book on blanket
Photo by Stella Rose on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.