Toto je tričko, ktoré je na 100% ekologické a po jeho opotrebovaní ho môžete využiť v komposte

439

Odevná spoločnosť po prvýkrát prišla s výrobou tričiek, ktoré sú na 100% trvalo udržateľné, resp. absolútne ekologické a rozložiteľné v pôde. Je vyrobené zo špecifických materiálov, konkrétne z dreva a rias, aby mohlo byť na konci svojej „životnosti“ kompostované. Opäť ide o inovatívnu značku Vollebak, o ktorej sme vám už viackrát písali. Tá má totiž na svedomí veľa dobrých projektov.

Foto od youtube

Táto spoločnosť má svoje sídlo v Londýne. Najnovšie navrhli tričko s názvom „Plant and Algae T-Shirt“, aby si ho jeho nositelia po opotrebovaní mohli kompostovať a tak bezpečne „pochovať“ na vlastnej záhrade. Tkanina je vyrobená z trvalo udržateľných zdrojov eukalyptu, buku a smreku, ktoré sú štiepané, rozvláknené a pradené do textilnej priadze. Atrament na tričkách je vyrobený výlučne z rias. „Využívame proces, ktorý oddeľuje riasy, z ktorých sa dá vyrobiť pasta. Táto pasta sa potom suší na slnku, aby sa z nej vytvoril jemný prášok a tento prášok sa zmieša so špeciálnou látkou založenou na vodnej báze, aby sa vytvoril atrament.“

Foto od youtube

Dizajnéri Vollebaku tvrdia, že žiadne z tričiek nevyzerá po jednotlivých praniach rovnako. „S tričkom Plant a Algae sa budete cítiť ako v bežnom tričku. Mali by ste vedieť, že biodegradovať začne až vtedy, keď ho pochováte do zeme alebo vložíte do kompostu. Potrebuje huby, baktérie a teplo zo Zeme, aby sa začalo rozkladať. Skrátka, ak chcete, aby biodegradovalo, musíte ho pochovať v zemi,“ píše internetová stránka spoločnosti. Tvorba takéhoto trička prišla najmä kvôli ekologickému aspektu, keďže textílny odpad je jeden z najvážnejších a tvorí obrovskú časť odpadu na skládkach. Ďalšie správy o udržateľnosti hovoria, že na farbenie 2 kilogramov látky v textilnom priemysle sa spotrebujete 100 až 150 litrov vody, pričom ročne sa spotrebuje takmer 100 biliónov litrov vody.

Foto od youtube

Hoci sa tieto tričká Plant a Algae v súčasnosti predávajú za pomerne vysokú cenu – 110 dolárov/kus, táto myšlienka by mohla vyvolať úplne novú generáciu ekologického oblečenia. Drevo sa mení na látku počas výrobného procesu šetrného k životnému prostrediu. V praxi to znamená, že viac ako 99% vody a rozpúšťadla použitého na premenu dreva na vlákno sa recykluje a znovu používa. Zostáva len dúfať, že sa pridajú aj ďalšie spoločnosti a možno aj cena takéhoto oblečenia bude o čosi prijateľnejšia.

Značka Vollebak má však na konte viacero skvelých kúskov. Napríklad nepremokavú a vysoko priedušnú bundu so solárnym nabíjaním, ktorá je vyrobená tak, aby žiarila v tme. Tá bola istým časopisom vymenovaná za jeden z najlepších vynálezov v roku 2018.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre