Tradície a rituály Vikingov, ktoré vás ohromia. Ich národ bol samým prekvapením.

730

Kto by už len nepoznal slávny národ Vikingov. Už na prvý pohľad dokážu v človeku vzbudiť záujem. Majú v sebe čosi nesmierne fascinujúce. V prvom rade je hádam každému jasné, že boli veľmi odvážnymi a hrdými bojovníkmi, ktorí však boli voči svojim nepriateľom naozaj neľútostní a nešetrili ani s brutalitou. 

Za svojho “pôsobenia” zabili desiatky až stovky ľudí a vykonali niekoľko ťažkých a krutých popráv. Je známe, že doba Vikingov je posiata extrémnymi rituálmi zo severského náboženstva, ale aj niekoľkými čudnými tradíciami, ktoré praktizovali výlučne Vikingovia.  

V protiklade k ich nemilosrdnosti boli nadmieru poverčiví – verili na rôzne znamenia a používali talizmany pre šťastie. Zároveň však boli pomerne produktívnymi farmármi, obľubovali remeselné práce, ale radi sa i zabávali. Ženy boli rešpektované a v spoločnosti i do veľkej miery uznávané, čo bolo na danú dobu pomerne nezvyčajné. 

Teraz, keď sme si ich už v krátkosti predstavili, poďme sa pozrieť aj na ich zvyky a tradície. Nepochybne vás mnohé z nich prekvapia. 

Každých deväť rokov bolo počas Vianoc obetovaných 81 ľudí

white pillar candle on brown wooden table
Autor tejto fotografie je Laura Nyhuis

Každý deviaty rok, počas Vianoc, bolo zvykom, že sa obetovalo 81 mužov v chráme v Uppsale. Zaujíma vás akým spôsobom? Každý deň (po dobu 9 dní) bolo obetovaných deväť ľudí, pričom ich hlavy mali byť ponúknuté bohom a telá mali vysieť v takzvanom posvätnom háji chrámu. Išlo o rituál, ktorý bol neodmysliteľnou súčasťou sviatkov a vianočných slávností. 

Ceremoniál kremácie zahŕňal sex a obetu

brown animal skull
Autor tejto fotografie je Artem Maltsev

Po smrti náčelníka sa jedna z jeho „otrokýň“ dobrovoľne nechala zabiť, aby sa pridala k svojmu druhovi v posmrtnom živote. Aby jej to však bolo umožnené, musel sa najskôr uskutočniť veľmi znepokojujúci rituál. Počas prípravy obradu kremácie bol dievčaťu podaný nápoj, ktorý obsahoval omamnú látku. Následne mala pohlavný styk s každým mužom v dedine a zavŕšené to bolo jej uškrtením a prebodnutím. Následne uložili jej telo spolu s telom náčelníka na loď, ktorú zapálili a poslali na more. 

Blót bola obrovská obeta, ktorá mala ukázať bohom vďačnosť

Zdroj: wikimedia common

Blót bola krvavá obeta, ktorá sa konala niekoľkokrát do roka a jej cieľom bolo prejaviť bohom vďaku. Konala sa verejne a použité boli zvieratá, ktoré sa usmrtili a získavala sa z nich krv – tá sa zbierala do misky, z ktorej zúčastnení pili a popritom spievali. Čím väčšie zviera bolo zabité, tým väčšiu vďačnosť prejavoli bohom. 

Vikingovia si upravovali zuby

Na základe rôznych skúmaní sa zistilo, že Vikingovia si naozaj dekoratívnym spôsobom upravovali zuby. Našli sa totiž asi dva tucty pozostatkov kostí tiel, kde boli objavené zámerne vyhĺbené drážky do povrchu predných zubov. Zároveň sa predpokladá, že tieto drážky boli zafarbené. 

Vikingovia si farbili vlasy na blond

Zdroj: flickr

Každá kultúra má vlastný štandard krásy, takže ani títo silní bojovníci sa nemohli odlišovať. Z nejakého dôvodu preferovali blond farbu vlasov, ktorú sa snažili dosiahnuť pomocou mydiel s vysokým obsahom lúhu (čím sa vlasy odfarbovali). Okrem vlasov si odfarbovali aj fúzy. 

Zároveň to malo aj veľmi praktický význam, pretože tieto mydlá zabíjali vši. 

Vikingovia využívali vlastný moč

five poured drinking glasses on brown wooden tray
Autor tejto fotografie je Timothy Hales Bennett

Vikingovia objavili spôsob, ako premeniť svoj moč na oheň! Samozrejme, jedná sa o drobnú hyperbolu, ale principiálne je to pravda. 

Dosiahlo sa to varením huby, ktorá bežne obrastá kôry stromov spolu s močom po dobu niekoľkých dní – tým vznikol materiál podobný plsti, ktorý obsahoval dusičnan sodný a bol schopný tlieť. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Martin
15. marca 2024 15:36

A toto sa čerpalo z vatikánskych archívov či? V Uppsale sa neobetovávali len ľudia. Každý deň 9 rôznych samcov (aj zvierat). A na Vianoce? Bolo to skôr v marci, neviem kedy Vikingovia slávili Vianoce.
Tie ďalšie rituály sú za prvé pravdepodobne tiež dosť prikrášlené, aby ich kresťania vykresľovali ako barbarov. A za druhé nedávajú ani moc logiku.