Tvorcovia Černobyľu zvládli tento počin skvelo aj z hľadiska hereckého obsadenia

11984

26. apríla 1986, 1:23 ráno – tento čas si už navždy zapamätá celý svet. Čas, kedy došlo k najväčšej jadrovej katastrofe na svete. Zlyhal štát i ľudský faktor a nechýbalo veľa, aby na to doplatila celá Európa. Jadrová elektráreň v Černobyle vybuchla a nebyť odvážnych ľudí i vedcov, táto tragédia by si vyžiadala ešte oveľa väčšie škody a viac ľudských obetí.

Určite mnohí z vás zachytili aj najnovší seriál od HBO, ktorý podrobne popisuje túto katastrofu. Sú neho plné články a niet divu. Je to skvelý počin, ktorý sa oplatí vidieť, preto ak ste ho nevideli, napravte to. My sa však na to pozrieme z trochu iného uhla. Chceme vám ukázať najmä umenie tvorcov seriálu. Všetci totiž odviedli úžasnú prácu, vrátane hercov. Tí sa vžili do svojich rol obdivuhodne a priniesli nám tak autenticky obraz toho, čo sa v nešťastný deň udialo.

Nielenže si herci zastali svoje úlohy takto skvele, ale ich obsadenie malo ešte jeden efekt. Ide totiž o to, že na skutočných ľudí, ktorých stvárnili, sa väčšina z hercov skutočne veľmi podobala. Niektoré hlavné postavy vám ukážeme, niektoré si aj bližšie predstavíme.

Jessie Buckley ako Lyudmila Ignatenko:

Lyudmila, manželka hasiča Vasilija Ignatenka, strávila dva týždne v nemocnici so svojim manželom, pričom ho pozorovala, ako zomiera. V tom čase bola tehotná a ignorovala rozkazy nemocnice, aby sa tam zdržala maximálne pol hodinu a svojho milovaného sa nedotýkala. Keď porodila dcérku, tá žila len 4 hodiny a na následky radiácie zomrela. Žena sa však svojho vytúženého dieťaťa nevzdala a napokon sa jej podarilo porodiť syna, s ktorým aj napriek prekonaným infarktom stále žije v Kyjeve.

Jared Harris ako vedec Valery Legasov:

Jedna z najdôležitejších postáv. Valery Legasov bol zástupcom riaditeľa ústavu atómovej energie Kurchatov a bol súčasťou tímu zodpovedného za vyšetrovanie nehody v Černobyle. Zatiaľ čo tí, ktorí mali silnejšie postavenie a boli mu nadradení, sa snažili zakryť príčinu aj rozsah katastrofy, Legasov sa snažil o opak. Bol úprimný a otvorený. Všetko, čo sa vtedy v komunistických podmienkach udialo, na neho doľahlo a presne dva roky po nehode v Černobyle, zároveň deň pred vyhlásením výsledkov vyšetrovania, si vzal život. Legasov získal osem rokov po svojej smrti titul Hrdina Ruskej federácie, ktorý mu udelil vtedajší ruský prezident Borisom Jelcin.

David Dencik ako Michail Gorbačov:

Michail Gorbačov bol ôsmym a zároveň posledným prezidentom Sovietskeho zväzu. Gorbačov čelil celosvetovému odsúdeniu za to, že nevydal okamžité vyhlásenie o katastrofe. Svetu povedal pravdu až o 18 dní po udalosti. V druhej polovici 20. storočia bol považovaný za jednu z najvýznamnejších osobností, no stále zostáva predmetom kontroverzie. A to aj napriek tomu, že získal Nobelovu cenu za mier a iné významné ocenenia. Zohral tiež kľúčovú úlohu pri ukončení studenej vojny, pri obmedzovaní porušovania ľudských práv v Sovietskom zväze a prispel k znovuzjednoteniu Nemecka. V Rusku je zas kritizovaný za to, že nezastavil sovietsky kolaps, udalosť, ktorá priniesla pokles globálneho vplyvu Ruska a spôsobila hospodársku krízu. Dnes, 88-ročný Gorbačov, stále pôsobí v ruských politických kruhoch.

Stellan Skarsgard ako Boris Shcherbina, zástupca premiéra:

Sam Troughton ako Aleksandr Akimov, člen veliteľského tímu tej noci:

Con O’neill ako Viktor Bryukhanov, riaditeľ elektrárne:

Adam Nagaitis ako Vasily Ignatenko, hasič z Pripyat:

Paul Ritter ako Anatoly Dyatlov, supervízor v riadiacej miestnosti a človek s najvyššou mierou viny:

Adrian Rawlins ako Nikolai Fomin, hlavný inžinier:

Seriál vs. realita:

Bioroboti, ktorí vlastnoručne odstraňovali rádioaktívny odpad zo strechy reaktora, seriál vs. skutočnosť:

Zdroj

Foto: boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
citatel
5. júna 2019 13:50

clanok kratky ako zapalka ale s tolkymi chybami a nepresnostami ze sa mi nozik vo vrecku otvara

nečitateľ
5. júna 2019 19:20

@citatel treba upresniť čo sa ti nepáči, podľa mňa to vystihli dosť presne… ak odrátame postavu bieloruskej vedkyne, a pod… ale to bolo v poslednej časti vysvetlené… že to nebola len jedna osoba…