Týchto 10 vynálezov vzniklo v období takzvaného temného stredoveku. Vynález číslo 8. som v rebríčku naozaj nečakal !

17235
Takzvaný „temný stredovek“ je obľúbeným námetom filmov a seriálov. Často zobrazovaný aj ako obdobie, kde bolo 99% obyvateľov morálne pokrivených a len 1% romantických hrdinov sa ako tak predieralo týmto nešťastným obdobím.
Historici postupne zisťujú, toto obdobie bolo všetko, len nie temné. Stredovek bol totiž obdobím dynamických zmien na celom svete, ktoré sa vyznačovalo kľúčovými vynálezmi v matematike, navigácii, výrobe, architektúre a ďalších oblastiach. Niektoré z najzásadnejších vynálezov v histórii pochádzajú priamo z prvých inovácií v tomto období, od tlače cez hodiny až po moderné financie.

Bol temný stredovek naozaj tak temný ?

Termín „temný stredovek“ vymyslel v 14. storočí taliansky učenec Petrarca a odvtedy sa neformálne používa na označenie obdobia medzi pádom Ríma a začiatkom renesancie v Európe. Hoci historici už tento termín používajú len zriedkavo, mnohí ľudia stále zastávajú názor, že išlo o obdobie relatívnej „temnoty“ v dejinách Európy, Blízkeho východu a Ázie, keď boli vedomosti a kultúra získané počas gréckej a rímskej éry zničené a nahradené anarchiou a vojnami, až kým neprišlo „svetlo“ renesancie.  

1. Okuliare

Salvino degli Armati je často považovaný za vynálezcu prvých okuliarov v rokoch 1285 až 1299. Hoci zväčšovacie šošovky a iné podobné inovácie sa v arabskom svete a na iných miestach vyrábali už oveľa skôr, Armatiho vynález – v kombinácii s rozvojom talianskeho sklárskeho priemyslu – umožnil, aby sa prvýkrát v histórii vyrábali vo veľkom.
Foto: twitter
Jeho okuliare pozostávali z dvoch jednoduchých vypuklých šošoviek spojených stredovým kĺbom s rámom vyrobeným z materiálov ako kosť, drevo, drôt alebo koža. Na rozdiel od predchádzajúcich podobných prototypov, ako boli kamene na čítanie, sa tieto okuliare dali pohodlne nasadiť na nos.

2. Mechanické hodiny

Mechanické hodiny, ktoré boli vynájdené okolo 13. storočia, znamenali významný pokrok v technológii merania času a vyvinuli sa zo starovekých vodných hodín, ktoré sa používali po tisícročia. Kľúčovou inováciou, ktorá odlišovala mechanické hodiny od predchádzajúcich konštrukcií, bol eskapementový mechanizmus, ktorý umožňoval stabilný rytmus pohybu pomocou ozubených kolies, ktoré sa pohybovali v sérii rovnakých skokov.
Skutočný význam tejto inovácie nebol prvým výrobcom hodín hneď jasný, pretože v tom čase to bolo len postupné vylepšenie vodných hodín. Ako dnes vieme, bol to začiatok novej éry presného merania času, ktorý umožnil inovácie v iných oblastiach, napríklad v navigácii. Prvé mechanické hodiny sa do konca roku 1200 rýchlo rozšírili po celom regióne od severného Talianska až po južné Nemecko a nakoniec úplne nahradili vodné hodiny ako preferované zariadenie na meranie času v tomto období. Mechanické hodiny zohrali dôležitú úlohu v období renesancie a priemyselnej revolúcie.

3. Notové zápisy

Hoci notové záznamy existovali v určitej forme už koncom 10. storočia, za prvého hudobníka, ktorý prišiel s notovým zápisom, sa zvyčajne považuje Guido z Arezza. Stále ide o základný notačný systém pre západnú hudbu, ktorý Guido do veľkej miery vymyslel ako nástroj na notovanie sakrálnej hudby v stredoveku, keďže v tom čase sa sakrálne melódie ešte stále odovzdávali ústne, pretože neexistoval vhodný systém na ich zaznamenávanie v rukopisnej podobe.
person reading musical note
Photo by Isaac Ibbott on Unsplash
Guidov systém zaviedol štyri riadky alebo štafetu a písmená, ktoré väčšine ľudí nedávali zmysel, ale pre hudobníkov boli nástrojom na ďalšie storočia. Jeho systém spôsobil revolúciu v hudobnom vzdelávaní a výrazne skrátil čas potrebný na vzdelávanie spevákov a inštrumentalistov. Guido zaviedol aj solmizáciu – techniku, ktorá priraďovala slabiky k určitým intervalom a dala vzniknúť systému „do-re-mi“, ktorý sa dodnes používa v latinskej hudbe.

4. Algebra

Algebra je hlavným odvetvím matematiky, ktoré sa zaoberá symbolmi, premennými a rovnicami. Jej počiatky siahajú až do 9. storočia k dielam perzského matematika Muhammada ibn Musa al-Chvarizmiho. Samotné slovo „algebra“ je odvodené od jedného z jeho diel, Hisab al-jabr w’al-muqabala, ktoré bolo pravdepodobne vôbec prvým spisom opisujúcim moderné koncepcie tejto oblasti. Neskôr bolo preložené do angličtiny ako The Compendious Book on Calculation by Completion and Balancing (Súhrnná kniha o výpočtoch dopĺňaním a vyvažovaním), čím sa táto veda dostala do Európy a na ďalšie miesta v období renesancie.
a close-up of a note
Photo by Laura Rivera on Unsplash
Muhammad al-Chvarizmí poskytol systematické riešenia lineárnych a kvadratických rovníc s reálnymi aplikáciami v oblastiach, ako je výpočet dedičstva a obchodu. Pracoval v slávnom Dome múdrosti v Bagdade – pravdepodobne najväčšej knižnici a stredisku vedomostí na svete v tom čase.

5. Papierové peniaze

Papierové peniaze spôsobili revolúciu v poňatí meny a vydláždili cestu moderným financiám. Hoci vznikli v Číne v období Song niekedy okolo 11. storočia, táto myšlienka sa presadila už počas dynastie Tang, keď sa na Hodvábnej ceste používali dlhopisy alebo zmenky vydávané dôveryhodnými agentmi. Neboli to však pravé papierové zmenky, pretože na overenie ich hodnoty sa stále vyžadovali súkromné osoby.
fan of 100 U.S. dollar banknotes
Photo by Alexander Mils on Unsplash
Počas dynastie Song štát zriadil licencované depozitné obchody, kde si jednotlivci mohli uložiť mince a získať bankovky vydané vládou. Štát prevzal priamu kontrolu nad systémom v 12. storočí a zaviedol prvú štátom vyrábanú papierovú menu na svete s názvom jiaozi. Tieto bankovky boli vytlačené drevorytom, pričom sa používalo šesť farieb atramentu a rôzne zmesi papierových vlákien, aby sa zabránilo falšovaniu.
Článok pokračuje na druhej strane
1
2
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre