Týchto 6 faktov o najznámejších svetových spoločnostiach ste možno nevedeli

477

Svet biznisu môže na prvý pohľad vyzerať ako chladné miesto plné ľudí v oblekoch s kravatou, ale ako každá iná oblasť života, aj on ukrýva svoj podiel fascinujúcich príbehov.

Vedeli ste, že spoločnosť Google sa kedysi volala Backrub? Alebo že McDonalds začínal predajom hotdogov a nie hamburgerov?

V tomto článku vám prinášame ďalších šesť zaujímavých faktov z oblasti podnikania, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

 

Šípka v logu Amazon

 

Možno ste si nikdy nevšimli, že Amazon má vo svojom logu šípku, no možno vám aj napadne dôvod, prečo je tam.

Keď sa na ňu zameriate, môžete si všimnúť, že smeruje od A ku Z. Nuž, presne to bolo zámerom marketérov spoločnosti – prezentovať takú širokú ponuku produktov tohto online predajcu, že ponúknu doslova všetko od A po Z.

Táto vízia sa definitívne vyplnila: Amazon sa stal najväčším internetovým predajcom na svete a v roku 2021 sa mohol pochváliť čistým obratom takmer pol bilióna dolárov.

 

Zakladateľ FedEx zachránil svoju firmu výhrou 27-tisíc dolárov v Las Vegas

 

Každý úspešný podnik potrebuje dávku šťastia, ak chce prežiť na trhu, a v prípade spoločnosti FedEx bolo toto šťastie väčšie ako u väčšiny ostatných.

V začiatkoch spoločnosti bol jej zakladateľ Fred Smith šokovaný, keď zistil, že banka mu zamietla žiadosť o podnikateľský úver, pretože od neho záviselo, že firma neskrachuje.

Smith neváhal a prišiel s náhradným riešením. S poslednými piatimi tisíckami dolárov odletel do Las Vegas a celú sumu stavil v blackjacku, čo by mu určite žiadna príručka zodpovedného hrania neodporúčala.

Našťastie pre Smitha sa mu však podarilo vyhrať 27-tisíc dolárov a domov sa vrátil s dostatočným množstvom peňazí, aby udržal spoločnosť nad vodou ešte týždeň.

Zvyšok príbehu je históriou. FedEx je dnes jednou z popredných svetových prepravných spoločností a na konci roka 2020 mal hodnotu takmer 2,5 miliardy dolárov.

 

Zuckova tajná skratka

 

Mark Zuckerberg, prezývaný Zuck, si svoju obrovskú slávu získal vďaka tomu, že ľuďom priniesol najznámejšiu sociálnu sieť na svete – Facebook. To je fakt, s ktorým je väčšina ľudstva dobre oboznámená.

Ale vedeli ste, že jednoduchým pridaním „/4“ k „facebook.com“ sa dostanete na jeho osobnú stránku? Poväčšinou tam nájdete jeho príspevky o metaverse a ďalších nových technológiách. Preto ak vám tieto témy nie sú cudzie, stojí za to sa na ňu prekliknúť.

A keď už sme pri tom, tu je jeden bonusový fakt o Facebooku. Vedeli ste, že typická farba webovej stránky je modrá, pretože Zuckerberg je farboslepý a nedokáže vidieť zelenú a červenú farbu? Tak teraz už to viete.

 

Neuveriteľná odolnosť Rolls-Roycu

 

Rolls Royce predstavuje z hľadiska luxusných vozidiel vrchol automobilovej noblesy. Od svojho vzniku v roku 1904 si získal povesť výrobcu vysokokvalitných automobilov, ktoré prežili dve svetové vojny a niekoľko recesií.

Napriek tomu je pozoruhodné, ako málo týchto vozidiel skončilo na šrotovisku. Podľa portálu Motortrend je 75 % vozidiel Rolls Royce, ktoré boli kedy vyrobené, stále na cestách.

Hlavným dôvodom je, že historický Rolls sa oplatí predvádzať, preto si jeho majitelia väčšinou dávajú záležať, aby ho udržali v špičkovom stave.

Nemalú úlohu zohráva aj to, že tieto autá sú tak dobre skonštruované, že dokážu prežiť takmer všetko, čo ich na ceste môže postretnúť.

 

V Apple je stále 9:41 ráno

 

Keď najbližšie uvidíte reklamu na nový model iPhonu, všimnite si čas zobrazený na jeho displeji. Uvidíte, že vždy ukazuje presne 9:41.

Je to preto, lebo presne v tomto čase Steve Jobs v roku 2007 predstavil prvý iPhone vôbec. Tento čas sa stal súčasťou firemnej kultúry, takže je dodnes zobrazený v každej reklame na telefón.

Výnimkou z pravidla sú reklamy na Apple Watch, ktoré zobrazujú na displeji čas 10:09. Prečo? Dôvodom je symetria. Vo svete hodiniek analógový ciferník zobrazujúci ručičky v polohe 10:09 zdôrazňuje logo spoločnosti a je pre užívateľa príjemný na pohľad. To úzko súvisí s psychológiou marketingu, ktorá dokazuje, že pekne vyzerajúci dizajn pomáha predávať výrobky.

 

Každú sekundu sa vo svete vypije viac než 10-tisíc pohárov Coca-Coly

 

Ste smädní? Dali by ste si kolu? Potom ste na tom rovnako, ako zvyšok planéty.

Výskum o najpopulárnejšom nealkoholickom nápoji na svete ukázal, že každú sekundu sa vo svete vypije neuveriteľné množstvo 10 000 pohárov tejto slávnej sladkej limonády.

To korešponduje s tvrdením samotnej spoločnosti Coca-Cola, ktorá sa vyjadrila, že ročne sa predá približne 1,9 miliardy kusov, čo je približne jeden kus Coca-Coly na každého štvrtého človeka na svete.

Napriek, alebo práve kvôli jej popularite však receptúra pôvodnej koly zostáva tajomstvom, pričom viaceré značky sa pokúšajú dosiahnuť presne rovnakú chuť s väčším alebo menším úspechom.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre