Uctievanie mačiek? Čo ste o ňom nevedeli a mohlo by vás zaujímať?

2613

Uctievanie mačiek je typické predovšetkým pre staroveký Egypt, ale to nie je jediné miesto, ktoré bolo známe láskou a obdivom k mačkám. Rozhodne sem môžeme zaradiť aj niektoré čínske dynastie. Mačky musíte buď milovať alebo nenávidieť, vo všeobecnosti platí pravidlo, že medzitým je len jedna obrovská priepasť. 

Ale vedeli ste ako takéto uctievanie vyzeralo? Sochy mačiek, ich zahaľovanie do šperkov, pomenovanie bohov. Skrátka ľudia verili, že mačky prinášajú šťastie a podľa toho sa k nim aj správali. Nemohli dopustiť, aby im bolo akokoľvek ublížené.

Mačky si aj dnes zaslúžia našu lásku, pozornosť a áno, aj oddanosť. Zablúďme ale aj do histórie a pozrime sa, aké skutočnosti sa viažu k uctievaniu mačiek. 

Keď Egypťanovi zomrela mačka, oholil si obočie 

Zdroj Josh Sorenson

Úcta k mačkám nebola len akousi aférou či divadielkom – ľudia tým naozaj žili a nemienili sa vzdať prejavu úcty ani po smrti mačky. Členovia rodiny to prežívali rovnako silno a emočne, akoby zomrel člen rodiny. Aby aj navonok prejavili svoj smútok a stratu – oholili si obočie. Až keď im celkom dorástlo, sa skončilo obdobie smútku.

Peržania kedysi použili mačky, aby prinútili Egypťanov kapitulovať

Zdroj Robert Thiemann

Každý vedel, že Egypťania si mačky extrémne vážia, bolo preto extrémne zákerné použiť ich proti nim. Bolo to v bitke pri Pelúzii, kedy Cambyses II. perzský vodca nariadil zajať mačky a vypustiť ich na bojisko. Egypťania nechceli riskovať ich životy v krvavom boji, a tak sa radšej vzdali.

Obyvatelia Mezopotámie boli prví, ktorí si mačky udomácnili

Starovekí Mezopotámčania boli závislí od poľnohospodárstva, preto všetky tvory (najmä myši a potkany), ktoré im spôsobovali škody na úrode, boli ich verní nepriatelia. Akonáhle zistili, že existujú zvieratá – divé mačky – ktoré ich lovia, začali ich kŕmiť, vďaka čomu si mačky stále viac zvykali na ľudí. Nakoniec sa celkom udomácnili a Mezopotámčania sa začali venovať aj ich chovu. 

V starovekom Egypte sa každoročne konal festival mačiek

Zdroj Lloyd Henneman

Tento festival sa konal v blízkosti chrámu Bast v meste Bubastis, (údajne sa jedná o jeden z najkrajších chrámov, aké boli kedy v starovekom Egypte postavené). Ľudia cestovali z celého Egypta, aby sa mohli zúčastniť festivalu, kde sa uctievali mačky. Spoločne ich velebili, spievali, tancovali a pili.

Trest smrti pre vrahov mačiek 

Zdroj Kenny Orr

Zo záznamov vieme povedať, že už v roku 450 pred Kristom bol trestom za zabitie mačky, aj keď náhodné, smrť. Možno na prvý pohľad krutý, no nie až tak nespravodlivý trest. Ako sa hovorí oko za oku a zub za zub.

Starovekí Egypťania verili, že sny o mačkách prinášajú šťastie

Zdroj Michael Sum

Ak sa vám vo sne zjavila, mačka patrili ste k šťastným ľuďom. Znamenalo to totiž niečo veľmi dobré, najčastejšie si to Egypťania sťahovali na dobrú bohatú úrodu.

Egypťania ozdobovali svoje mačky šperkami 

Zdroj: wikimedia common

Mačky boli vnímané ako vážené bytosti, v podstate sa dá povedať, že takí polobohovia. Ich úlohou bolo ochraňovať rodinu, takže im bol poskytnutý aj patričný luxus. A to doslova. Čím váženejšia mačka, tým viac drahokamov mala. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre