V južných častiach Číny bol objavený doposiaľ najväčší sršeň – „zabijak“, akého svet pozná

11770

Na hranici medzi Čínou a Mjanmarskom objavili obrovského sršňa, o ktorom odborníci tvrdia, že pochádza z nového druhu. Taktiež sa vyjadrili, že ide o najväčšieho ázijského, ale aj svetového sršňa, ktorý sa doteraz našiel.

Na tento objav natrafili výskumníci počas expedícii v južnej Číne. Daný sršeň sa obvykle zdržiava v lesoch, ktoré sa rozprestierajú v miernom a tropickom prostredí vo východnej Ázii. Dĺžka tela novoobjaveného hmyzu predstavuje až 6 cm a šírka krídel 9,5 cm. Tieto obrovské rozmery tak výrazne prekročili parametre doteraz nájdeného sršňa.

Foto od youtube

Zhao Li, ktorý sa taktiež zúčastnil expedície do mesta Pu’er v provincii Yunnan, bol ohromený mega úľom, v ktorom sršňa aj našli. Úľ mal priemer väčší ako 2 metre. Po štúdiu stoviek vzoriek z úľov dospeli vedci k záveru, že nová populácia tohto hmyzu nachádzajúca sa vo vnútri je skutočne väčšia ako všetky doteraz objavené.

Tento sršeň vyvolal veľký záujem Európanov o miestne poľnohospodárstvo. Dr. Gavin Broad pôsobí v prírodovedeckom múzeu v Londýne a ako odborník na osy vysvetlil, prečo sa britskí včelári ázijského sršňa tak obávajú. „Neprirodzený ázijský sršeň je v Británii invázivným druhom, keďže ich šírenie negatívne ovplyvňuje voľne žijúce živočíchy, ktoré tu žijú. Najväčší problém je v tom, že ázijské sršne v skutočnosti konzumujú včely. Dajú sa pokojne nazvať špecializovanými predátormi včiel. Robia to tým spôsobom, že čakajú pri včelom úli na robotníkov, ktorí sa neustále pohybujú dovnútra a von. Kŕmia s nimi aj svojich potomkov.“

Foto od youtube

Zopár faktov o ázijskom sršňovi:

– Ázijský sršeň alebo Vespa velutina je invazívny druh, ktorý v skutočnosti nepochádza z Ázie.
– Vo Francúzsku sa prvýkrát objavil v roku 2014 a odvtedy sa veľmi rýchlo rozšíril.
– Považuje sa za vysoko účinného predátora hmyzu, ktorý konzumuje včely medonosné a iný užitočný hmyz.
– V priemere dosahuje dĺžku 4,5 cm a šírka krídel je na úrovni 7,6 cm.
– Organizácia Plantlife varovala, že tieto sršne predstavujú smrteľnú hrozbu pre včely aj ostatné opeľovače. Každé prípadné spozorovanie by malo byť okamžite oznámené organizácii GB Non-native species.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre