Hlavné mesto Poľska je veľmi zaujímavé a má čo ponúknuť, najmä z historického hľadiska. Počas druhej svetovej vojny bolo absolútne zničené a vybudované nanovo. Varšava je skvelým miestom aj pre váš výlet plný zážitkov, kde nebudete mať čas na nudu. Navyše, štatút hlavného mesta nášho severného suseda dostala len relatívne nedávno. Prečítajte si teraz niekoľko zaujímavých informácií o Varšave.

warsaw fotografia
Foto od Websi

Fakt č. 1: Varšavské staré mesto, ktoré bolo odznova prestavané po druhej svetovej vojne, je zapísané na zozname chránených miest UNESCO.

Fakt č. 2: Palác kultúry a vedy bol darom od sovietskeho diktátora Stalina poľskému národu. S výškou 237 metrov je to najvyššia budova v Poľsku a tiež najvyššia hodinová veža v celej Európe.

Fakt č. 3: Najstarší dôkaz o produkcii syra bol nájdený neďaleko tohto mesta. A ako sa zistili, začal sa tam vyrábať pred približne 7 500 – 8 000 rokmi.

Fakt č. 4: Varšava sa považuje za najpreťaženejšie mesto v Európe – Poliaci totiž v dopravnej premávke strávia v priemere najviac hodín.

warsaw fotografia
Foto od Artur Malinowski

Fakt č. 5: Najužší dvojpodlažný dom na svete má šírku 1,22 m a výšku 9 metrov. Nájdete ho v samotnom centre Varšavy.

Fakt č. 6: Varšavský park Lazienki ponúka jeden z najväčších palácových a parkových priestorov v Európe a od mája do októbra sa tam konajú bezplatné koncerty.

Fakt č. 7: Je to mesto kostolov a pamiatok – nájdete tam viac ako 100 kostolov a 100 vzácnych pamiatok.

Fakt č. 8: Vo Varšave natočili jeden z najznámejších filmov na svete – film „Pianista“.

warsaw fotografia
Foto od Arcaion

Fakt č. 9: Viete prečo sa kráľ Sigismund III. Vasa rozhodol presunúť hlavné mesto z Krakova do Varšavy? Je to údajne preto, že mu lekár odporučil, aby trávil čas na vidieku.

Fakt č. 10: 28% Varšavy pokrýva zeleň.

Fakt č. 11: V tomto meste je zavedené také zvláštne pravidlo týkajúce sa narodenia. Ak sa niekto narodí vo verejnom dopravnom prostriedku, bude jazdiť do konca života zadarmo.

Fakt č. 12: Zamestnanosť je tam na úrovni necelých 3%, čo je jedna z najnižších úrovni nezamestnanosti na svete.

Fakt č. 13: V tomto meste nájdete až 88 parkov.

warsaw fotografia
Foto od Krzysiek

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.