Veci, o ktorých sme netušili, že sú pomenované podľa ľudí, ktorí ich vynašli

1956

Niektoré výrobky sú také všadeprítomné, že ich názvy sú samozrejmosťou. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo znamená „Pilates“? A čo „nachos“? Alebo dokonca „saxofón“? Ukázalo sa, že tieto výrobky – a mnohé ďalšie, ktoré sú stálicami v domácnostiach a kultúre – boli pomenované podľa svojich tvorcov.

Ignacio „Nacho“ Anaya García vynašiel Nachos

Ignacio „Nacho“ Anaya García (1895 – 1975) pracoval v reštaurácii v Piedras Negras v štáte Coahuila neďaleko amerických hraníc. Raz potreboval veľa jedla v krátkom čase, a tak podľa jeho syna Ignacia Anayu ml: Vošiel do kuchyne, vzal tostados, nastrúhal na ne syr – Wisconsin, ten okrúhly – a dal ich pod salamander, ktorý rýchlo opečie potraviny. Po pár minútach ich vytiahol, všetky sa roztopili, a dal na ne plátok jalapeňa.

taco on plate
Autor tejto fotografie je Herson Rodriguez

Burpees sa tak nenazývajú preto, že pri nich grgáte

Hoci si počas tohto cvičenia na celé telo môžete naraziť brucho, „burpee“ nemá nič spoločné s grganím, ani to nie je len nezmyselné slovo. V skutočnosti má osoba, po ktorej bolo pomenované, rozhodne dôstojnú prezývku. Fyziológ Royal Huddleston Burpee Sr. (1897 – 1987) vytvoril tento cvik v roku 1939 v rámci svojho štúdia aplikovanej fyziológie na učiteľskej fakulte Kolumbijskej univerzity. Mal to byť jednoduchý test na určenie úrovne fyzickej zdatnosti a nemal sa vykonávať viac ako štyrikrát.

14499613678 e9f8133bed o
Zdroj: Jen Reeves/flickr

Adolphe Sax vynašiel dychový nástroj pre vojenské kapely

Antoine-Joseph „Adolphe“ Sax (1814 – 1894) prežil život plný katastrof, aby vytvoril jeden z najúžasnejších nástrojov. V mladosti tento drzý Belgičan takmer dvanásťkrát zomrel v dôsledku podivných nehôd vrátane požitia kyseliny sírovej, prehltnutia ihly a úderu tehlou do hlavy. Keď Sax dospel vynašiel nástroj, ktorý nesie jeho meno. Získal si popularitu vo vojenských kapelách a potom v bežnej hudbe. Vynašiel tiež saxubu, saxofón a saxotromb.

person in white dress shirt holding saxophone
Autor tejto fotografie je Reno Laithienne

Joseph Pilates vyvinul cvičenie mysle a tela v internačnom tábore

Aké je lepšie miesto na posilnenie mysle a tela ako internačný tábor? Práve tam počas 1. svetovej vojny vyvinul Joseph Pilates (1883 – 1967), ktorý sa narodil v Nemecku, svoje rovnomenné cvičenie. Žil v Spojenom kráľovstve, keď krajina vstúpila do vojny s jeho rodným Nemeckom, a tak bol spolu so svojimi krajanmi internovaný. Pilates strávil svoje väzenie ako inštruktor fitnes a zdravotnícky pracovník, a tak spojil ovládanie mysle a tela do techniky, ktorú príznačne nazval „Contrology“. Vojna sa skončila, bol prepustený a svoju techniku rozšíril do vonkajšieho sveta. Stala sa známou ako Pilates a prilákala milióny cvičencov.

woman in black sports bra and blue denim jeans doing yoga
Autor tejto fotografie je LOGAN WEAVER | @LGNWVR

Sylvester Graham vytvoril koncepciu svojich krekrov, aby skrotil „nadmernú stimuláciu“

Sylvester Graham (1794 – 1851) bol kazateľom v americkom hnutí za miernosť, ktoré okrem iného odmietalo „nadmernú stimuláciu“. On a jeho stúpenci si mysleli, že život s minimom umelých pôžitkov urobí človeka zdravším a bližšie k Bohu. Grahamiti považovali sebauspokojovanie za zlo; obmedzovali aj sex, alkohol, mäso, korenené jedlá a silné chute – dokonca aj biely chlieb považovali za nezdravo hriešny. Graham vymyslel proces mletia celozrnnej pšenice, ktorý inšpiroval jeho rovnomennú múku, z ktorej sa potom vyrábali oblátky a chlebové výrobky.

assorted biscuits
Autor tejto fotografie je Rod Long

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.