5 prekvapivých spôsobov, ako priemerní ľudia prežili Veľkú hospodársku krízu

1050

Veľká hospodárska kríza trvala v Spojených štátoch od roku 1929 do roku 1933. Mnoho ľudí v tomto období prišlo o svoje peniaze v dôsledku krachu na burze na Wall Street. Hospodárstvo sa spomalilo a ubudlo pracovných miest. Mnohí ľudia mali problém dať dohromady peniaze, aby uživili svoje rodiny. Ľudia sa naučili vystačiť s tým málom, čo mali, čo často znamenalo pestovanie záhrad, chov sliepok a kráv; muži sa vydali do lesov a lovili divú zver alebo lovili ryby. Kreativita bola pre mnohých rodičov, ktorí museli živiť deti, nevyhnutnosťou. Vymýšľali sa nové recepty a potraviny, o ktorých ľudia predtým neuvažovali, sa teraz konzumovali bez pochybností. Nedostatok potravín bol skutočný a niektorí ľudia, ktorí prežili krízu, nikdy neprekonali strach z toho, že pôjdu spať hladní. Akokoľvek ťažké boli časy, tu je päť zvláštnych potravín, ktoré ľudia jedli počas Veľkej hospodárskej krízy.

Uhynuté zvieratá na cestách

„Aké je to čerstvé?“ To bola hlavná otázka, ktorú sa pýtali pri podávaní zabitého mäsa. Všetci sme už niekedy uháňali po diaľnici, keď sme náhodou narazili na mŕtve zviera v priekope alebo na okraji cesty. Počas veľkej hospodárskej krízy nič neprišlo nazmar. Dokonca ani uhynuté zvieratá na cestách.

Zdroj: Dan Keck/Flickr

Králik, vačica, veverica, mýval, jeleň, medveď, los a bažant sú niektoré z druhov mäsa, ktoré sa zbierali na okrajoch ciest a dodávali do kuchyne, aby sa z nich pripravila večera. Známy recept, Brunswick stew, sa pripravoval z veverice a králika a bol o to chutnejší, že zabitá zver bola „vyzretá“. Pre mnohých, ktorí pripravovali jedlá z uhynutých zvierat, platilo: „Nepýtaj sa.“ Pokiaľ bolo mäso stále čerstvé a výživné, ľuďom bolo jedno, odkiaľ pochádza.

Púpavový zelený šalát

Hovorí sa, že v živote nie je jedlo zadarmo, ale niekedy sa to s trochou vynaliezavosti dá. Francúzi sú známi tým, že si zháňajú čerstvú divokú „zeleninu“. Domácnosti z obdobia krízy si vzali príklad z francúzskej kuchyne, keď si po dlhej zime začali pozorne strážiť svoje dvory. Jednou z prvých jarných burín, ktoré vyklíčia a spestria trávniky svojimi žltými kvetmi, je púpava. V súčasnosti sa v mnohých častiach krajiny trávniky postrekujú prípravkami na ničenie buriny, aby sa táto nepríjemná rastlina zlikvidovala.

a close up of a bunch of flowers in the grass
Photo by Samnit on Unsplash

Mnohí ľudia však nevedia, že ak si listy púpavy natrháte, keď sú mladé a krehké, môžete si z nich vytvoriť šalát. A je to zadarmo. Domácnosti z čias „veľkej depresie“ s očakávaním čakali, kedy púpavy začnú vyskakovať zo zeme. Krehké listy sa zbierali skoro na jar, umývali sa a pripravoval sa z nich výživný šalát. K zeleni sa často pridávali natvrdo uvarené vajcia a kúsky slaniny. Zvyšky slaniny sa zmiešali s octom a pripravili sa z nich dresingy. Soľ a korenie a voilá!

Cibuľa plnená arašidovým maslom

Počas veľkej hospodárskej krízy malo veľa ľudí vlastné záhrady. Cibuľa bola bežnou zeleninou, pretože sa dala ľahko pestovať a skladovať počas zimných mesiacov. Bola teda v podstate zadarmo a arašidové maslo bolo lacné. Pri predstave kombinácie arašidového masla a cibule sa vám asi dvíha žalúdok, ale táto kombinácia bola veľmi bežná.

brown and white round fruits
Photo by Monika Grabkowska on Unsplash

Kuchárka vydlabala stred každej cibule a vydlabanú cibuľu si nechala na iné jedlá (nič neprišlo nazmar). Potom sa arašidové maslo zmiešalo so strúhankou zo starého chleba. Zmes strúhanky a arašidového masla sa potom lyžicou vložila do každej vydlabanej cibule. Po hodinovom pečení v rúre bola cibuľa chutná a sladká, zatiaľ čo strúhanka s arašidovým maslom zostala chrumkavá. Podávalo sa to ako večera, dezert, raňajky – jednoducho ako akékoľvek jedlo.

Kávová polievka

Amišovia sú známi svojimi jednoduchými a prostými jedlami. Vždy boli skromní, ale počas Veľkej hospodárskej krízy museli byť ešte skromnejší, pretože v tomto náročnom období amerických dejín ich kríza zasiahla obzvlášť tvrdo. Preto bola kávová polievka bežným raňajkovým jedlom.

black ceramic mug with brown liquid
Photo by Jan Canty on Unsplash

Kávová polievka sa pripravovala tak, že sa na dno misky vložili kúsky suchého alebo tvrdého chleba. Potom sa na chlieb naliala uvarená káva, po ktorej nasledoval cukor a smotana alebo mlieko, čím sa celá vec zmenila na kašu. Kávová polievka bola teplá a naplnila žalúdok, pričom množstvo sacharidov a cukru dodalo energiu na ťažký pracovný deň.

Polievka z korytnačiek

Chuťovo pripomínala kombináciu bravčového mäsa, mušlí a kuracích stehien a počas veľkej hospodárskej krízy nebola žiadna korytnačka v bezpečí. Priemerne vážia 4,5 až 13,5 kg. Korytnačky sa ľahko získavali na jar počas obdobia párenia, keď boli v pohybe a niekedy ich bolo vidieť prechádzať cez cesty. Tým, že sa nachádzali mimo svojho prirodzeného vodného prostredia, bolo oveľa jednoduchšie ich chytiť.

brown and black turtle on white sand during daytime
Photo by Melissa Keizer on Unsplash

Korytnačia polievka je v podstate zeleninový guláš s korytnačím mäsom namiesto hovädzieho alebo kuracieho. Polievka sa pripravuje tak, že korytnačie mäso sa dusí vo vodnom kúpeli so zelerom, cibuľou a mrkvou. Keď je polievka hotová, korytnačka sa vyberie z hrnca aj s pancierom a mäso sa vyberie z trupu. Jedenie korytnačej polievky bolo spôsobom, ako prežiť počas veľkej hospodárskej krízy. Dnes sa považuje za delikatesu.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre