Viete vlajky, ktorých štátov sú najstaršie na svete? My vám to prezradíme!

278

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým ako vyzerali prvé vlajky na svete a vôbec, ktorá krajina prišla s ich zavedením? Vlajka ktorého štátu je historicky najstaršia? Nie vždy poznáme presný dátum ich vzniku a prijatia, no odhady by mohli byť pomerne presné. 

My sme si teda dali tú námahu, našli a spísali 5 najstarších vlajok na svete. Prekvapilo vás to? Dajte nám vedieť, ktoré krajiny boli súčasťou vášho tipu. 

1. Škótsky Ondrejský kríž (832)

Zdroj Serge Taeymans

Vlajka Škótska vznikla v roku 832 nášho letopočtu počas bitky, v časoch, ktoré sa laicky označovali aj ako temné. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o najstaršiu vlajku Európy. Pozadie vlajky je v krásnej azúrovej farbe v kombinácii s ležiacim bielym krížom. 

Tradícia hovorí o tom, že kríž má symbolizovať svätého Ondreja, ktorý mal údajne zomrieť na kríži (podobne ako Ježiš). Zaujímavosťou tiež je, že Ondrejský kríž sa nosí aj ako odznak na klobúkoch v deň svätého Ondreja. 

2. Rakúsko (1230) 

Zdroj aboodi vesakaran

 

Vlajka Rakúska obsahuje tri horizontálne pruhy – najvrchnejší a najspodnejší červený a biely v strede. Samotný dizajn sa inšpiroval erbom dynastie Babenbergovcov – tam ale bola farebná kombinácia iná – zahŕňala oranžovú, bielu a modrú, až neskôr došlo k zmene farieb. 

Podľa legendy vlajku vynašiel rakúsky vojvoda Leopold V. po ukončení bojov počas obliehania Acre (1189-1191). Po urputnom boji bol jeho biely plášť celý od krvi. Zložil si opasok, kde odhalil biely pás – tak vznikla súčasná farebná kombinácia. 

Hoci rakúska vlajka bola vytvorená v roku 1105, oficiálne bola prijatá až v roku 1230.

3. Lotyšsko (1280)

Zdroj: wikimedia common

Lotyšská vlajka bola prvýkrát spomenutá v kronike z roku 1280, kde bola vykreslená ako červená s bielym pruhom, tak ako to mali lotyšské kmene. 

Opäť sa k vzniku viaže legenda, ktorá hovorí o smrteľne zranenom náčelníkovi lotyšského kmeňa, zabaleného do bielej plachty. Časť pod jeho telom zostala biela, no okraje tela boli zafarbené krvou. V ďalšej bitke už túto plachtu použili ako vlajku. Priniesla im šťastie a podarilo sa im nepriateľa poraziť. 

4. Dánsko (pravdepodobne rok 1307) 

Zdroj Mark König

Známy biely škandinávsky kríž na červenom pozadí bol oficiálne prijatý (podľa najaktuálnejších zdrojov) v roku 1307. Vlajka Dánska je tiež držiteľom Guinessovej knihy rekordov za najstaršiu nepretržite používanú národnú vlajku.

Opäť máme príbeh, ktorý sa viaže k jej prijatiu. Hovorí sa v ňom o neúspešnej križiackej výprave v Estónsku, kde sa ľudia modlili k Bohu, po čom im vlajka doslova spadla z neba. Ide ale len o príbeh, ktorý nemusí byť pravdivý. Je ale nevyvrátiteľné, že biely kríž je symbolom kresťanstva a častokrát sa používal na znázornenie provincií. Prevzali ho aj ďalšie severské krajiny ako Švédsko, Nórsko, Fínsko a Island.

5. Albánsko (1443)

Zdroj engin akyurt

Vlajka Albánska pozostáva z červeného pozadia s čiernym dvojhlavým orlom v strede. Albánska vlajka sa prvýkrát objavila 28. novembra 1443, keď Skanderbeg (George Kastrioti), národný hrdina Albánska, vztýčil svoju vlajku nad pevnosťou Krujë, aby vyjadril vzdor a odpor voči Turkom, ktorí vládli krajine. Unikátny dizajn dvojhlavého orla bol požičaný z Byzantskej ríše.

Symbol dvojhlavého orla znovu použili albánski nacionalisti koncom 19. a začiatkom 20. storočia ako symbol ich kampane za nezávislosť krajiny a oslobodenie spod vplyvu Osmanskej ríše. 28. novembra 1912 bola vyhlásená albánska deklarácia nezávislosti a vlajka bola oficiálne prijatá.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre