Účinok zinku na vlasy – Prestanú vám vďaka nemu vypadávať alebo rednúť vlasy? Pozreli sme sa na skúsenosti a recenzie

2658

Zinok hrá v našom organizme dôležitú úlohu v budovaní a opravovaní vlasových tkanív. Zaisťuje bezproblémové fungovanie olejových žliaz okolo folikulov. Stratou tejto mikroživiny často dochádza ku rednutiu vlasov. Aké sú benefity užívania zinku na vlasy ale aj iné oblasti zdravia si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Vlasy
Foto: ZaujimavySvet

Čo je zinok a ako ovplyvňuje vaše vlasy ?

 

Väčšinou keď sa povie doplnok stravy si predstavíme klasický vitamín C alebo niektorý zo skupiny B vitamínov. Avšak pre správne fungovanie ľudského organizmu nie sú podstatné len vitamíny, ale aj stopové prvky. Zinok je jedným z nich. Je dôležitý pre fungovanie rôznych enzymatických procesov. Jedným z najvýznamnejších je inzulínový enzymatický systém.

Nedostatok zinku má za následok zmeny štruktúr proteínov vlasových folikulov, čo oslabuje ich celistvosť, čo vedie k vypadávaniu nových vlasov rýchlejšie než by sme chceli. Tieto proteíny sa nachádzajú aj vo vlasoch či nechtoch.  Dostatok zinku podporuje zdravie vlasov a nechtov aj podľa štúdie z roku 2013. Jeho nedostatok môže dokonca viesť k tak nepríjemných chorobám ako je alopécia (zdroj)

 

Úloha zinku v organizme a vplyv na vlasy

Táto špecializovaná mikroživina pre obnovu rastu vlasov hrá dôležitú úlohu v produkcii DNA a RNA, čo je podmienka na účinné delenie buniek folikulov, čo vedie k zlepšeniu cyklu rastu vlasov.

Zinok tiež pomáha uľahčovať komplexné telesné funkcie, ako je fyzický rast, imunita, hojenie rán, vývoj a veľa ďalších. Dokonca sa zistilo, že zinok inhiboval tvorbu steroidov spojených s plešatosťou u mužov.

Udržovanie nedostatku zinku na uzde je lepšie, ale vždy s mierou. Pretože príjem vysokého množstva vedie k ďalšiemu vypadávaniu vlasov. A to by ste nechceli, že?

zdroje zinku
Foto: ZaujimavySvet

Správna rovnováha zinku v tele pre zdravé vlasy

Zdravé, dlhé, podmanivé vlasy sú znakom vynikajúcej zdravej výživy. Správna rovnováha tejto živiny je preto na udržanie zdravia vlasov a zásadná. Výživa a starostlivosť ide vždy ruka v ruke. Sledovanie stravy a aktívneho životného štýlu je dôležité nie len pre vaše telo, ale aj pre vlasy. Nadbytok akéhokoľvek vitamínu alebo minerálu môže mať negatívny dopad na telo. Rovnako ako nedostatok zinku môže spôsobiť vypadávanie vlasov, môže aj prebytok zinku.

Ako sa prejavuje nadbytok zinku?

Prítomnosť vysokej hladiny zinku ovplyvňuje vstrebávanie ďalších minerálov, podporuje produkciu testosterónu a ďalšiu hormonálnu nerovnováhu vedúcu k rednutiu vlasov a ich vypadávaniu.

Ako dávkovať zinok?

Zinok, nevyhnutný stopový prvok, sa v ľudskom tele vyžaduje, ale v nižších množstvách. Priemerný dospelý muž potrebuje 11 mg zinku denne. Dospelá žena potrebuje 8 mg zinku každý deň. Zdravá strava by zaistila splnenie týchto požiadaviek, ale niektoré poruchy, ako gastrointestinálne poruchy, či vegeteriánstvo, alkoholizmus, tehotenstvo a podobne môžu viesť práve k zníženiu hladiny zinku v organizme. Preto práve pri týchto situáciách si dávajte pozor.

Najlepší zinok na vlasy

Znova je dobré urobiť si aspoň malý prieskum. Predsa nechcete aby produkt obsahoval látky ktoré v ňom rozhodne nechcete. Našťastie trh ponúka širokú škálu produktov z ktorých môžete vyberať. Zároveň je dosť široký pre požiadavky každého z nás. Ako pri všetkých doplnkoch je dôležité sledovať podrobne zloženie. Doplnok výživy nemusí byť len zameraný na obsah zinku ale môže to byť kombo viacerých látok. Preto ak potrebujete viac doplnkov môžete zvoliť práve takýto produkt.

Vhodný zinok na vlasy môže byť v kombinácií so selénom. U nás vyhráva tento doplnok výživy od overeného predajcu Avita.

Potraviny s obsahom zinku

Neustále kontrolujte hladinu zinku. Telo ho prirodzene neprodukuje, preto je potrebné ho prijímať z potravy alebo doplnkov stravy. Našťastie existujú lahodné potraviny ktoré môžete konzumovať a zároveň ho prijímať v dostatočnom množstve. V podstate môžete jesť čo chcete a aj tak získať dosť zinku pravidelnou stravou dokonca bez doplnkov výživy.

Tu je niekoľko prírodných zdrojov zinku, ktoré môžu urobiť zázraky s vašimi problémami s vlasmi:

 • Morské plody – kraby, krevety, homáre
 • Ustrice
 • Červené mäso a hydina
 • Slnečnicové semienka
 • Cícer
 • Kešu
 • Mandle
 • Pečená fazuľa
 • Vaječný žĺtok
 • Mliečne a sójové produkty

Rastlinné potraviny, ako strukoviny, celozrnný chlieb, obilniny – obsahujú fytáty, teda látky, ktoré na seba viažu zinok a bránia jeho vstrebávaniu do nášho krvného obehu.

Živočíšne bielkoviny sú považované za najlepší zdroj zinku v porovnaní s rastlinnými potravinovými zdrojmi.

Preto ľudia konzumujúci rastlinné jedlá alebo vegánsku stravu, majú spravidla vyššie riziko nedostatku zinku a následného vypadávania vlasov. A tu na scénu prichádza správne zvolený doplnok výživy.

 

Skúsenosti užívateľov s užívaním zinku na vlasy

Skúsenosť
Vypadávanie vlasov trápi nielen ženy ale aj mužov . Foto: ZaujimavySvet

Každý človek je iný a každému vyhovuje samozrejme niečo iné. Našťastie produkty so zinkom sú spravidla veľmi dobre prijímané bez komplikácií. Dokonca majú aj priaznivé výsledky a to v celkom veľkom vzorku užívateľov. Existuje okrem tabletkovej podoby aj v tekutej. Takže spravidla každý si nájde svoj ideálny spôsob užívania podľa jeho preferencií.

Pozreli sme sa na najčastejšie skúsenosti s užívaním zinku na vlasy na Slovensku aj v zahraničí.

Recenzie zo Slovenska

Slovenskí užívatelia sa v diskusií podelili, že užívanie zinku im na vypadávanie vlasov pomohlo. Rovnako im však pomohol aj zdravší životný štýl, menej stresu alebo prečkanie náročnejšieho životného obdobia.  Užívatelia tiež doporučujú kombinovať zinok aj si inými minerálmi ako je napríklad selén. (zdroj:modrykonik.sk)

Recenzie zo zahraničia

Rovnako pozitívnu skúsenosť majú aj užívatelia fóra zdravie.sk. Upozorňujú však, že si treba dať pozor na predávkovanie zinkom pretože môžu nastať komplikácie ako spomíname v odseku o nadbytku.  Tekutá forma zinku môže byť lepšia pre tých, ktorí majú problém tabletové doplnky stráviť.

V zahraničí sa podelila užívateľka sociálnej siete Reddit o zaujímavú skúsenosť. Žena vo veku 26, ktorá skúsila všetky možnosti proti vypadávaniu vlasov a celkové náklady na liečbu a šampóny sa vyšplhali až do výšky 10 000 dolárov našla „vykúpenie“ až v suplementácií zinku, ktorého mala nedostatok. Už o 3 týždne po začatí užívania zinku sa stav jej vlasov výrazne zlepšil

Starostlivosť o vlasy a dostatok vitamínov

vitamíny na vlasy

Nedostatok zinku nie je jediným dôvodom vypadávania vlasov. Často to súvisí aj s hormonálnymi zmenami v organizme. Preto by ste nemali spoliehať na zázračné účinky zinku proti vypadávaniu vlasov a následne byť sklamaný. Dôležitú úlohu pri zdravom raste vlasov hrajú aj vitamíny.  Dôležité vitamíny na vlasy sú napríklad:

 • Vitamín A
 • Vitamín B
 • Vitamín C
 • Vitamín D
 • Vitamín E

Môže to mať viacero príčin a pokiaľ si myslíte, že máte dostatok zinku a pretrvávajú vaše problémy navštívte lekára. Určite vám poradí ďalší postup v liečení.

Slovo na záver

Znova sa potvrdilo, že správna životospráva s vyváženým obsahom potrebných živín je alfou a omegou zdravého spôsobu života a zdravého vzhľadu tela.  A náš zdravý výzor je obrazom zdravého tela vo vnútri. O vlasoch to patrí ešte viac, najmä u žien. Preto by sme sa mali o svoje telo dôsledne starať a dopriať mu všetky potrebné nutričné látky pre jeho zdravé fungovanie vrátane zinku.c

Zdroje

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre