Výroba parmezánu a surovina, o pôvode ktorej by ste radšej pri konzumácií nechceli vedieť

2562

Z času na čas ľudia objavia na internete zaujímavú informáciu o jedle, ktorá im dosiaľ nebola známa. Všetci sa učíme novým veciam. Dnes vám vysvetlím ako prebieha výroba parmezánu i akú rolu v tom celom zohráva kravský žalúdok.

pexels photo 4109953
Zdroj: pexels

Parmezán sa tradične vyrába z kravského mlieka. Dozrieva najmenej 12 mesiacov v medených nádobách, kde sa zahrieva a pridávajú sa tam ďalšie prísady, ako sú srvátka a syridlo. A to je práve ono! Syridlo je tá surovina, pre ktorú budeme mať chuť navždy sa parmezánu vzdať. Jeho funkciu totiž plní enzým získaný z pravého žalúdka (teda slezu) neodstavených mláďat prežúvavcov. Najčastejšie sa jedná o teľatá, no môže to byť aj žalúdok kozľaťa či jahňaťa.

pexels photo 1449656
Zdroj: pexels

Tieto mláďatá pred odstavom konzumovali iba mlieko, ktoré sa v žalúdku zráža práva vďaka fyziologicky produkovanému enzýmu chymozínu, ktorý sa tvorí vo veľkých množstvách. Je potrebný práve preto, aby mlieko iba nepretieklo tráviacim traktom bez natrávenia a vstrebania – tak by totiž neposkytlo teľaťu takmer žiadne živiny. S pribúdajúcim vekom a zmenou zloženia kŕmnej dávky sa jeho množstvo znižuje a funkciu trávenia preberajú iné enzýmy.

PDB 4cms EBI
Zdroj: wikimedia

Pri výrobe syra syridlo pomáha vytvárať pevnú zrazeninu (oddeliť sušinu od tekutiny), to je rozhodujúce pre vytvorenie správnej textúry syra. Ako syridlo by sa dala použiť i kyselina, či baktérie produkujúce kyseliny, avšak v prípade parmezánu, to pre zachovanie tej správnej chuti nie je možné.

Napriek tomuto zisteniu je výborným zdrojom mnohých živín. Obsahuje totiž viac ako 12 vitamínov. Najviac zastúpený je vitamín B12, ďalej vitamín A a tiež vitamín B2. Z minerálnych látok obsahuje najviac fosforu, vápniku, selén a taktiež zinok.

brown gel close-up photography
Zdroj: unsplash

Parmezán je taktiež veľmi chutnou potravinou. Typicky sa pridáva do krémových cestovín, nokov, krémového rizota, ale hodí sa i do šalátov, bagiet, sendvičov či wrapov.

Zdroj

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.