Čo sa vám váš domáci miláčik snaží povedať: Vysvetlenie signálov, ktoré psy vysielajú svojim majiteľom

1214

Psy sú už tisíce rokov našimi najbližšími zvieracími spoločníkmi, lovcami, ochrancami a priateľmi. Ich správanie je však niekedy stále zahalené rúškom tajomstva a o psoch stále koluje množstvo mýtov. Dekódovanie psích signálov je však jedným zo spôsobov, ako zistiť, čo sa nám snažia povedať.

Aj napriek všetkému tomu času strávenému v spoločnosti našich chlpatých priateľov vedci naďalej odhaľujú fascinujúce tajomstvá zvierat. Viete, prečo váš pes nakláňa hlavu, keď hovoríte, alebo sa točí dookola, než si ľahne spať? Vždy ste sa čudovali, prečo po jedle alebo kúpaní dostane náhly príval energie a sviští po miestnosti? V tomto článku nájdete odpovede na mnohé otázky.

Psy nakláňajú hlavu, aby vás lepšie videli

Všetci poznáme túto vlastnosť – keď hovoríme na našich psov, niekedy krútia hlavou. Niektorí sa domnievajú, že sa snažia rozlúštiť, čo hovoríme, alebo si uvedomujú, že pamlsky alebo iné odmeny sú na dosah ruky. Podľa Dr. Stanleyho Corena, odborníka na psy a profesora psychológie na Univerzite Britskej Kolumbie a autora časopisu Psychology Today, však ani jedno z toho nie je pravda. Ak si dáte pred nos päsť, budete mať určitú predstavu o tom, ako vyzerá svet očami psa s náhubkom, ktorý mu čiastočne bráni vo výhľade. Psy čítajú emocionálne signály v našej mimike, ako aj v našich hlasoch.

black dog
Photo by David Lezcano on Unsplash

Ale čo brachycefalické plemená s plochejšou papuľou? Ich zrak je tiež zakrytý, ale v oveľa menšej miere, a preto výsledky Corenovej štúdie ukázali, že psy s dlhšími ňufákmi naozaj nakláňali hlavu častejšie ako ich ploché náprotivky.

Keď sa váš pes usmieva…

Keď sa váš pes usmieva, dáva vám tým najavo, že to, čo poviete, platí. Hovorí sa tomu „submisívny úsmev“ a psy sa blysnú svojimi perličkami, aby rozptýlili akúkoľvek nechcenú agresiu. Je to znamenie, že váš najlepší kamarát sa snaží získať pozornosť neohrozujúcim spôsobom. Psy sú tiež milovníci pozitívneho posilnenia – ak je na konci tohto triku pamlsok, váš pes bude pravidelne obracať svoj zamračený výraz!

adult white and tan corgi
Photo by Cole Keister on Unsplash

Vrčanie môže byť prejavom náklonnosti

Existuje toľko druhov vrčania ako štekotu a nie všetky sú vyslovované v hneve. Niektoré psy vrčia ako varovanie, aby dali najavo, že sú znepokojené (a hrozí uhryznutie), zatiaľ čo iné vrčia, keď sú frustrované. Iné vrčia počas hry, aby ukázali, že sa bavia. Toto tiché vrčanie, je znakom toho, že váš pes jednoducho miluje náklonnosť a pozornosť, ktorú mu venujete, a chce, aby to pokračovalo.

white and brown corgi besides brown dog
Photo by Alvan Nee on Unsplash

Psy nemajú radi objatia a ich reč tela to dokazuje

Milujete svojho psa a chcete mu prejaviť náklonnosť, ale podľa vedcov je objatie jednou z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť. Doktor Stanley Coren skúmal stovky fotografií psov, ktorých objímajú ľudia. Hľadal znaky stresu alebo nepohody a tieto znaky, aj keď nenápadné, tam boli. Na neuveriteľných 81,6 % snímok vykazovali psy nejaké známky úzkosti vrátane sklopených uší, zívania alebo úplného vyhýbania sa očnému kontaktu. Coren nazýva psy „kurióznymi zvieratami“ – ich prvou obrannou líniou v prípade ohrozenia nie je uhryznutie, ale útek. Objímanie im bráni v tomto inštinkte a môže viesť k neželaným problémom.

woman in white and black stripe shirt hugging brown short coated dog
Photo by Helena Lopes on Unsplash

Chodia v kruhu, pretože v divočine to bola užitočná zručnosť

Všetci sme videli, ako sa psy niekoľkokrát prechádzajú v kruhu a hrabú sa v pelechu, kým si konečne ľahnú spať. Odborníci tvrdia, že ide o zvyky, ktoré zostali z čias, keď psy žili vo voľnej prírode. Psy podvedome krúžia okolo plochy – ktorá by bola pred tisíckami rokov pokrytá lístím a trávou – aby si vytvorili rovný povrch na spanie. Pred tým, ako sa schúlia, sa tiež poškriabu na mieste v snahe udržať si teplo alebo chlad. To je opäť pozostatok z čias, keď bolo pre reguláciu telesnej teploty najdôležitejšie vyhĺbiť si jamu.

short-coated white and brown dog sleeping on black fabric seat
Photo by Edvinas Bruzas on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.