Vzácne poklady z Ruska. Pozrite si najznámejšie a najkrajšie vajcia z dielne Fabergého

1568

História slávnych Fabergého vajec siaha až do obdobia devätnásteho storočia. Pred sto tridsiatimi ôsmimi rokmi poveril ruský cár Alexander III. Petra Carla Fabergého, aby pre jeho manželku, cisárovnu Máriu Fjodorovnu vyrobil ako veľkonočný darček vajce zdobené šperkami. Z jednorázovej objednávky sa stala každoročná tradícia, ktorú si po nástupe na trón osvojil i Alexandrov syn.

Celkom bolo pre kráľovskú rodinu vyrobených 50 vajec, pričom 43 z nich sa zachovalo dodnes. Ich cena sa v súčasnosti pohybuje v desiatkach miliónov dolárov.

Teraz vám predstavím najkrajšie kúsky z Fabergého umenia.

Mozaikové vajce, 1914

Bolo vyrobené ženou pochádzajúcou z rodiny, kde starý otec bol klenotníkom a strýko renomovaným zlatníkom. Inšpiráciou pre vajce bola obyčajná výšivka. Dnes je vajce súčasťou zbierky patriacej britskej kráľovskej rodiny.

1914 Mosaic Egg 1
Zdroj: pixabay

 

Slepačie vajce, 1885

Bolo vyrobené ako prvé zdobené zlatým pásom a smaltovým obalom. Obsahovalo vo vnútri prekvapenie – zlatý „žĺtok“, ktorý bolo možné otvoriť a nájsť v ňom zlatú sliepku s miniatúrnou diamantovou replikou cárskej koruny a rubínový prívesok. Majiteľom bol Malcolm Forbes a vajce sa nachádzalo vo Fabergého múzeu.

Курочка 1
Zdroj: pixabay

 

Zimné vajce,1913

Tento skvost je vyrezávaný z horského krištáľu tenkého ako sklo. Je zdobené platinou a diamantmi tak, aby pripomínali mráz. Vajce je uložené na podstavci takisto z horského krištáľu, ktorý je navrhnutý tak, aby vyzeral ako blok topiaceho sa ľadu. V roku 2002 bolo predané v aukcii súkromnému zberateľovi za 9,6 milióna dolárov.

Nobel Ice Faberge egg
Zdroj: pixabay

 

Korunovačné vajce, 1897

 Slúžilo ako dar cára manželke Alexandre ako spomienku na jej príchod do Moskvy. Je potiahnuté rôznofarebným zlatom zdobeným žltým grilošovaným smaltom. Dielo obsahuje odnímateľnú repliku koča Kataríny Veľkej. Koč je zostrojený tak, aby sa kolesá otáčali a dvierka otvárali. Dnes je vajce súčasťou zbierky Viktora Vekselberga v múzeu Fabergého.

Faberge egg Rome 05
Zdroj: pixabay

 

Stratené tretie vajce, 1887

Jedná sa o vajce, ktoré bolo zabavené Romanovcami počas ruskej revolúcie a následne boľševikmi predané západným zberateľom, kde zmizlo z verejných záznamov, až pokým sa nedostalo do rúk obchodníkovi, ktorý zbadal článok v britskom Daily Telegraph, kde sa dočítal o hľadaní spomínaného vajca. Vajce bolo postavené na zlatom stojane s nohami levích labiek, ozdobené zafírmi a diamantovým tlačidlom, ktoré vajce otvorilo a odhalilo hodinky Vacheron Constantin. Obchodník zaň zaplatil 13 302 dolárov, no jeho skutočná hodnota je 33 miliónov dolárov. Dnes je súčasťou súkromnej zbierky.

12
Zdroj: pixabay

 

Vajce ružového púčiku, 1895

Toto vajce bolo určené princeznej Alexandre ako dar od Nicholasa II. Nepriehľadná žltá smaltovaná ruža jej mala pripomínať kvetinové záhrady v jej rodnom meste. Vnútri ruže boli dve prekvapenia – zlatá koruna s diamantmi a rubínmi a kabošonový rubínový prívesok. V súčasnosti patrí do zbierky Viktora Vekselberga a je vystavené v múzeu Fabergé.

Rosebud egg 1
Zdroj: pixabay

 

Renesančné vajce, 1894

Inšpiráciou preň bola oválna achátová rakva vytvorená holandským majstrom Le Royom. Prekvapenie nachádzajúce sa vo vnútri vajca sa stratilo, no špekuluje sa, že sa jednalo o posteľ z perál. Počas svojej existencie putovalo z rúk do rúk mnohých ľudí. Nakoniec sa stalo majetkom Viktora Vekselberga, ktorý ho odkúpil za odhadovaných 100 miliónov dolárov.

Renaissance egg 1
Zdroj: pixabay

 

 

Vavrínové vajce, 1911

Je vyrobené zo smaltu a nefritu zdobeného drahokamami. Medzi jeho listami je malá páka pripomínajúca ovocie, ktorou sa otvorí kruhová časť vajca, čím sa zároveň odhalí operený spevavec. Ten sa zdvihne, zamáva krídlami, otočí hlavu, otvorí zobák a začne spievať. Tento nádherný klenot dnes nájdeme v zbierke Viktora Vekselberga.

The Bay tree egg 1
Zdroj: pixabay

 

Konvalinkové vajce, 1898

Ružové smaltové vajce s prekvapením vo vnútri v podobe portrétu cisárovnej Alexandry, cára Mikuláša II. a ich dcér – Oľgy a Tatiany. Obrazy sú umiestnené pod cisárskou korunou s rubínom, namaľované na slonovinu. Z vonkajšieho plášťu vychádzajú zelené listy s diamantovými a perlovými kvetmi konvalinky. Momentálne sa nachádza v zbierke Viktora Vekselberga.

 

Museum IMG 4286 St. Petersburg Russia 39036215272 1
Zdroj: pixabay

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.