Väčšina z nás si občas dopraje misku chrumkavých a lahodných kúskov, ktoré sa nazývajú pop-corn. Táto jednoduchá, no neodolateľná pochúťka je dnes neoddeliteľnou súčasťou nášho života, či už pri sledovaní filmu v kine alebo pri rodinnej zábave doma. Ale ako a kedy vlastne pop-corn vznikol? Poďme spoločne preskúmať fascinujúci príbeh jeho pôvodu.

Prvé stopy pop-cornu

Ako pri každej histórii, aj príbeh pop-cornu začína s prvými stopami a nájdenými artefaktmi. Archeologické nálezy ukazujú, že ľudia konzumovali kukuricu už pred tisíckami rokov. Prvé známe doklady pochádzajú z obdobia pred 5 000 až 7 000 rokmi, kedy sa pestovala divoká kukurica v Mexiku.

man wearing headdress
Foto od Andrew James na Unsplash

Indiáni a ich objav

Avšak to, čo poznáme ako pop-corn dnes, má svoje hlbšie korene v histórii indiánskych kmeňov. Indiáni pravdepodobne objavili magickú schopnosť kukurice, ktorá sa pri zahriatí stávala lahodným pokrmom. K tomuto záhadnému procesu dochádzalo, keď sa vložila nad oheň. Je to pravdepodobne prvý zaznamenaný pop-corn.

Pop-corn sa stáva obľúbeným

Pop-corn sa stával obľúbenou pochúťkou medzi indiánmi a neskôr aj medzi prvými osadníkmi, ktorí prišli do Ameriky. V 19. storočí sa objavila prvá komerčná kukuricová firma v Spojených štátoch, čo položilo základy pre masovú produkciu a distribúciu pop-cornu.

person holding red and white plastic container
Foto od Meg Boulden na Unsplash

Cesta do kín a domácností

S príchodom 20. storočia a nástupom kín sa pop-corn dostal do verejného povedomia. Jednoduchá príprava a chutný výsledok ho urobili ideálnym spoločníkom pri sledovaní filmov. Postupne sa stával neoddeliteľnou súčasťou kultúry kina.

Dnešný pop-corn

Dnes sa pop-corn vyrába a konzumuje po celom svete. S modernými metódami a rôznymi príchutiami sa stáva ešte viac rôznorodým a lákavým pre všetkých. Je to jedna z tých pochúťok, ktoré prežili tisícročia a stále nás teší.

popcorn in clear glass bowl
Foto od Alex Munsell na Unsplash

Pop-corn je jednoduchá kúzelná pochúťka a má bohatú históriu a kultúrne spojenie. Je to skutočný dôkaz toho, že niektoré chutné veci sa nikdy nevytratia z našich životov. Takže pri ďalšom návšteve kina si užívajte svoj popcorn a myslite na jeho fascinujúcu cestu od divokej kukurice k ikone filmových večerov.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.