Pop-corn: Ako vznikla táto pochúťka, ktorá je dnes súčasťou kín a filmov?

1489

Väčšina z nás si občas dopraje misku chrumkavých a lahodných kúskov, ktoré sa nazývajú pop-corn. Táto jednoduchá, no neodolateľná pochúťka je dnes neoddeliteľnou súčasťou nášho života, či už pri sledovaní filmu v kine alebo pri rodinnej zábave doma. Ale ako a kedy vlastne pop-corn vznikol? Poďme spoločne preskúmať fascinujúci príbeh jeho pôvodu.

Prvé stopy pop-cornu

Ako pri každej histórii, aj príbeh pop-cornu začína s prvými stopami a nájdenými artefaktmi. Archeologické nálezy ukazujú, že ľudia konzumovali kukuricu už pred tisíckami rokov. Prvé známe doklady pochádzajú z obdobia pred 5 000 až 7 000 rokmi, kedy sa pestovala divoká kukurica v Mexiku.

man wearing headdress
Foto od Andrew James na Unsplash

Indiáni a ich objav

Avšak to, čo poznáme ako pop-corn dnes, má svoje hlbšie korene v histórii indiánskych kmeňov. Indiáni pravdepodobne objavili magickú schopnosť kukurice, ktorá sa pri zahriatí stávala lahodným pokrmom. K tomuto záhadnému procesu dochádzalo, keď sa vložila nad oheň. Je to pravdepodobne prvý zaznamenaný pop-corn.

Pop-corn sa stáva obľúbeným

Pop-corn sa stával obľúbenou pochúťkou medzi indiánmi a neskôr aj medzi prvými osadníkmi, ktorí prišli do Ameriky. V 19. storočí sa objavila prvá komerčná kukuricová firma v Spojených štátoch, čo položilo základy pre masovú produkciu a distribúciu pop-cornu.

person holding red and white plastic container
Foto od Meg Boulden na Unsplash

Cesta do kín a domácností

S príchodom 20. storočia a nástupom kín sa pop-corn dostal do verejného povedomia. Jednoduchá príprava a chutný výsledok ho urobili ideálnym spoločníkom pri sledovaní filmov. Postupne sa stával neoddeliteľnou súčasťou kultúry kina.

Dnešný pop-corn

Dnes sa pop-corn vyrába a konzumuje po celom svete. S modernými metódami a rôznymi príchutiami sa stáva ešte viac rôznorodým a lákavým pre všetkých. Je to jedna z tých pochúťok, ktoré prežili tisícročia a stále nás teší.

popcorn in clear glass bowl
Foto od Alex Munsell na Unsplash

Pop-corn je jednoduchá kúzelná pochúťka a má bohatú históriu a kultúrne spojenie. Je to skutočný dôkaz toho, že niektoré chutné veci sa nikdy nevytratia z našich životov. Takže pri ďalšom návšteve kina si užívajte svoj popcorn a myslite na jeho fascinujúcu cestu od divokej kukurice k ikone filmových večerov.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre