Zaujímavé fakty o Bolívii, ktoré budeš čítať určite po prvý krát

1142

Bolívia sa nachádza v srdci Latinskej Ameriky. Štát s bohatstvom rôznorodej kultúry pulzuje v spleti jedinečných pamiatok a prírody, aké nenájdete nikde inde na svete. Najväčšia soľná pláň, dažďové pralesy a veľké mrazy, to je iba hŕstka z nádhernej krajiny rozprestierajúcej sa medzi niekoľkými klimatickými pásmami. Bolívia je miesto kontrastov, aké sa oplatí spoznať.

Zdroj: unsplash/ Alain Bonnardeaux

V Bolívii sa hovorí viac ako 30timi jazykmi

Najrozšírejenším jazykom v celej Južnej Amerike je španielčina. V Bolívii sa však hovorí ďalšími tridsiatimi jazykmi, z ktorých najviac vyniká Quechua a Aymara.

Má dve hlavné mestá

Bolívijský mnohonárodnostný štát má dve hlavné mestá. La Paz a Sucre sú najvyššie položené mestá sveta. Oficiálnym hlavným mestom je Sucre, ale známejšie La Plaz je sídlom vlády a finančným centrom krajiny.

Zdroj: unsplash/ Rodrigo Gonzales (La Paz)
Zdroj: unsplash/ Peter Burdon (Sucre)

Viac, ako polovicu populácie tvoria domorodí obyvatelia

55% z celkovej populácie tvorí pôvodné domorodé obyvateľstvo. Je to najvyšší počet z celej Latinskej Ameriky. Bolívia je tak jedno z najlepších miest ako sa dozvedieť, čo možno najviac o histórii a tradíciách 36tich pôvodných kultúr. Tzv. Kečuánci obyvatelia horných Ánd majú najväčšie zastúpenie v krajine.

Bolívia bola súčasťou ríše Inkov

Krajina bola na prelome 15. a 16. storočia centrom starovekej ríše „Tiwanaku“, jednej z prvých významných kultúr Andskej ríše. Bola domovom Ajmarov a neskôr Inkou, až pokým kultúru nezmietli španielske boje.

Zdroj: unsplash/ Adrian Dascal

Jedna tretina Bolívie leží v Andách

Návšteva Bolívie si niekedy vyžaduje aklimatizáciu. Väčšina jej najväčších miest sa totiž nachádza v pohorí Ánd, ktorých priemerná nadmorská výška je približne 4 000 m.n.m.

Krajina je bohatá na ojedinelé drahé kamene

Vysokohorská krajina je jedna z mála miest na svete, kde sa nachádzajú úložiská „Ametrinu“, vzácneho kameňa vytvoreného kombináciou citrínu a ametystu. Je tiež známy ako zlatý alebo bolivijský ametyst.

Je domovom mimoriadnej biodiverzity

Neobyčajná klíma a poloha v trópoch tu vytvorila pestrý ekosystém.40% všetkých rastlín a živočíchov na Zemi sa nachádza práve v Bolívii. Vznikol tu Národný park Madidi, ktorý obsahuje 12 000 druhov rastlín, 300 rýb a 90 druhov netopierov. Viac ako 17% celej krajiny je vyhlásených, ako chránená oblasť.

Zdroj: unsplash/ Hugo Kruip

Najväčšie splavné jazero na Svete

Pomerne známe jazero Titicaca sa nachádza v nadmorskej výške 3812 m.n.m a je dlhé 204 km. Objemovo najhlbšie a najväčšie v Južnej Amerike, leží na Alpiplane, náhornej plošine Ánd a je na zozname väčšiny turistov.

Bolivijská Amazonka má ružové delfíny

Patria medzi päť najinteligentnejších sladkovodných druhov delfínov s kapacitou mozgu o 40% väčšou akú má ten náš. Inia Geoffrensis, druh delfína riečneho, obýva povodie bolívijskej Amazonky a jeho neuveriteľná ružová farba sa ešte väčšmi násobí s pribúdajúcim vzrušením.

Úžasné soľné pláne

Soľná pláň, Salar de Uyuni, je ikonickým miesto Bolívie, ktoré patrí medzi najfascinujúcejšie a najväčšie lokácie tohto druhu na svete. Má rozlohu 10 582 km štvorcových. Takmer nekonečnú rovinu pokrýva tenká vrstva vody, ktorá sa na žiarivom slnku odráža ako prírodné zrkadlo. Je rajom fotografií, pretože rovinatý povrch ponúka priestor na hru s perspektívou.

Zdroj: unsplash/ Gabriel Rojas
Zdroj: unsplash/ Lucas Metz

Raj motýľov

Na ploche s rozlohou približne 24 hektárov sa tu nachádza tzv. Motýli raj, obrovský komplex s viac ako 1000 druhov motýľov.

Cesta smrti

Kto baží po skutočnom dobrodružstve pre toho je nebezpečná cesta North Yungas Road ako stvorená. Nazýva sa tiež Death Road a jej zradné horské podmienky, zlá viditeľnosť a infraštruktúra zabije ročne asi 300 ľudí. Aj napriek tomu s stala populárnou turistickou cyklotúrou. Čo k tomu dodať..

Zdroj: unsplash/ Henrique Sá

Väznica San Pedro

El Penal san Pedro nie je obyčajnou väznicou. Nachádza sa v La Paz a je známa tým, že v nej žije približne 1500 zajatcov spolu so svojimi rodinami. Miesto bolo kedysi atrakciou, kde mohli vstúpiť aj turisti. Kvôli násiliu, ktoré na nich „obyvatelia“ páchali boli tieto návštevy zakázané.

Bizarný „bombónik“ na záver

Zdroj: unsplash/ Larry Costales

Jedným zo zábavných faktov Bolívie je, že sa tu pravidelne konajú, tzv. „Cholita Wrestling“, zápasenie domorodých žien. Šport je skôr divadelným predstavením, na podporu obetí domáceho násilia a zmiernenie stresu. Zápas začína mužským útokom na ženu, Cholitu, bijúcu do svojho útočníka, pričom víťazkou je vždy ona. Oblečené sú v tradičných vrstvených sukniach s vlasmi spletenými do vrkočov, čím sa tento súboj vo „wrestlingovom ringu“ stáva ešte viac podivným.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre