Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1638 – skutočné meno Pabla Picassa a čo je to fenomén zvaný „karoshi“?

11237

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo sa stane v telami bezdomovcov v New Yorku keď zomrú a čo je to fenomén zvaný „karoshi„?

Ashley Revell predal všetok svoj majetok, vrátane oblečenia, a stavil 135 300 dolárov na jedno roztočenie rulety v Las Vegas. Svoje peniaze zdvojnásobil na 270 600 dolárov, keď správne vsadil na červenú farbu. S výhrou založil online pokerovú spoločnosť s názvom Poker UTD, ktorá neskôr skončila v dôsledku kontroverzií týkajúcich sa zmrazených účtov v USA.

Osobám, ktoré zomrú ako bezdomovci alebo bez financií v New Yorku, je vyhradený hrob na ostrove Hart. Na tomto ostrove väzni vykonávajú práce súvisiace s kopaním masových hrobov. V prípade detí je až 1 000 zosnulých pochovaných na jednom hrobe, zatiaľ čo u dospelých je počet obmedzený na 50 na jeden hrob. Tento hrobový priestor je určený pre tých, ktorí nemajú finančné prostriedky na tradičný pohreb alebo ktorí nemajú žiadnu rodinu, ktorá by sa o nich postarala po smrti.

Zemský povrch sa zakriví mimo dohľad vo vzdialenosti 5 kilometrov. Ale naša zraková ostrosť siaha ďaleko za horizont. Ak by bola Zem plochá alebo keby ste stáli na vrchole hory a skúmali väčšiu časť planéty, než je obvyklé, mohli by ste vnímať jasné svetlá vzdialené stovky kilometrov. V tmavej noci by ste dokonca mohli vidieť blikať plameň sviečky až do vzdialenosti 48 km.

Tento druh nákupu spodného prádla bol bežný, pretože mnohí ľudia nemali finančné prostriedky na nákup nového. Použité spodné prádlo bolo často dostupné na trhoch a v pouličných predajniach. Avšak neskôr bolo v Zimbabwe zavedené opatrenie zakazujúce predaj použitého spodného prádla z dôvodu obáv o hygienu a zdravie obyvateľov. Zákon nadobudol platnosť 30.12.2011.

V dob vzniku nápoja 7UP koncom 20. rokov 20. storočia, mal skutočne obsah lítia. Lítium je chemický prvok, ktorý je známy pre svoje liečebné účinky v súvislosti so stabilizáciou nálad a liečbou niektorých duševných porúch. Vtedy sa 7UP predával aj ako „liek“ na opicu. V súčasnosti sa lítium považuje za kontrolovanú látku, ktorá je predpisovaná a podlieha prísnej regulácii v zdravotníckom prostredí. V súčasnosti sa receptúra 7UP značne zmenila a lítium už nie je súčasťou tohto populárneho nápoja.

Toto dlhé meno odráža bohatú tradíciu španielskej kultúry a rodinných väzieb. Pablo je jeho krstné meno a Diego je meno jeho otca. José a Francisco sú mená jeho dvoch starých starých otcov. De Paula odkazuje na jeho matku, Juan Nepomuceno je pocta svätému Juanovi Nepomucénovi. María de los Remedios je meno jeho matky a Cipriano je meno jeho starého otca. De la Santísima Trinidad znamená „Najsvätejšia Trojica“, odkazujúca na kresťanskú vieru. Ruiz y Picasso sú rodové mená, ktoré nesie po svojich rodičoch. Picasso je meno, ktoré sa stalo slávnym a je spojené s jeho umeleckým vplyvom.

Japonsko je známe svojím zvláštnym fenoménom nazývaným „karoshi“, čo v preklade znamená „úmrtie z nadmerného pracovného zaťaženia“. Toto slovo sa používa v situáciách, kedy pracovníci zomierajú alebo majú zdravotné problémy v dôsledku prepracovania, dlhých pracovných hodín a obrovského tlaku zamestnávateľov.

Málo? Tak ho sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre