Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1644 – kokteil s ľudským palcom a pitie kávy znižuje riziko samovrážd

8173

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo by ste nemali húkať na sovy a v čom si našiel záľubu Winston Churchill?

11 21

Každý večer, po celý rok, Neil Symmons chodieval do svojej záhrady v Stokeinteignhead, v Devone, a húkal na sovy. A sovy sa mu ozývali späť. Presne v tom istom čase si Fred Cornes užíval veľmi podobný (hoci trochu pasívnejší) rozhovor za šera so sovou na svojej vlastnej záhrade. Čo však pozdvihuje tento príbeh za hranice normálu, je to, že pán Cornes je tiež obyvateľom malého Stokeinteignhead. Jeho záhrada v skutočnosti susedila so záhradou pána Symmonsa. A jasným vysvetlením ich spoločného zážitku je to, že jeden – bez vedomia udalostí vedľa – sa rozprával s tým istým hlučným vtákom, ktorý toho druhého tak zabával.

21 23

Podľa štúdie výskumníkov z Harvard School of Public Health pitie niekoľkých šálok kávy denne znižuje riziko samovrážd u mužov a žien asi o 50 percent. Štúdia bola publikovaná online v The World Journal of Biological Psychiatry. Autori zhodnotili údaje z troch veľkých amerických štúdií a zistili, že riziko samovrážd u dospelých, ktorí vypili dve až štyri šálky kofeínovej kávy denne, bolo asi polovičné v porovnaní s tými, ktorí pili kávu bez kofeínu, alebo len veľmi málo, alebo žiadnu kávu. Kofeín nielenže stimuluje centrálny nervový systém, ale môže pôsobiť aj ako mierne antidepresívum tým, že zvyšuje produkciu určitých neurotransmiterov v mozgu, vrátane serotonínu, dopamínu a noradrenalínu. 

31 9

Dánska vlajka má skutočne jedinečnú históriu a patrí medzi najstaršie nepretržite používané vlajky na svete. Jej súčasný dizajn bol prvýkrát použitý v roku 1219. To z dánskej vlajky robí jednu z najstarších vlajok, ktoré sa dodnes používajú. Žiadna iná moderná krajina sa nemôže pochváliť tým, že jej vlajka je v používaní už taký dlhý čas. 

41 9

Vážky sú fascinujúce tvory, ktoré majú vynikajúce lovecké schopnosti a sú považované za jedných z najefektívnejších zabijakov v prírode. Ich lovčí úspech je skutočne impozantný, pretože svoju korisť dokážu uloviť vo viac než 95 % prípadoch. Vážky sa živia najmä iným hmyzom, ako sú muchy, komáre, včely a ďalšie drobné bezstavovce. Ich lovecké techniky sú veľmi dobre vyvinuté a efektívne. Sú schopné rýchleho a presného pohybu v vzduchu.

51 9

Winston Churchill, slávny britský politik a vodca počas druhej svetovej vojny, mal skutočnú záľubu v kladení tehál. Bol to pre neho spôsob, ako si nájsť zábavu a relaxáciu mimo politického diania. Bolo to pre neho tak fascinujúce a príjemné, že sa dokonca rozhodol vstúpiť do Bricklayer’s Union, odborového zväzu zamestnancov murárov.

61 9

Po návrate z dlhých pobytov vo vesmíre astronauti absolvujú proces, ktorý sa nazýva adaptácia na gravitáciu Zeme. Počas pobytu vo vesmíre zažili bezváhový stav, keďže tam nie je prítomná gravitačná sila, ktorá by ich ťahala nadol. Preto, keď sa vrátia na Zem, ich telo musí znova získať schopnosť fungovať v prostredí so zemskou gravitáciou. Adaptácia na gravitáciu Zeme môže pre astronautov znamenať určité výzvy. Ich svaly a kosti sa musia znovu prispôsobiť záťaži, ktorú prináša gravitácia. Po návrate môžu mať astronauti oslabené svaly, stratu kostnej hmoty a zníženú rovnováhu.

71 11

V kanadskom meste Dawson City, v Yukone, existuje bar, kde je možné ochutnať kokteil s názvom „Sourtoe“. Tento kokteil je známy svojou neobvyklou prísadou – skutočným odrezaným ľudským palcom z nohy. Idea za Sourtoe kokteilom vznikla v roku 1973, keď bol nájdený odrezaný palec pri opravách starého domu, bol zachovalý mrazom. Členmi Sourtoe Cocktail Clubu je umožnené, aby si dali do svojho nápoja pridaný palec, ktorý sa musí dotknúť ich pier. Existujú pravidlá, ktoré hovoria, že palec nesmie byť prehltnutý a že každý, kto ho ochutná, musí zaplatiť poplatok a získa certifikát odvahy.

 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.