Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1646 – jed škorpiónov stojí 39 miliónov dolárov a na Antarktíde sa nachádza jediný bankomat

7050

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádza 100-200 vrakov lodí, z ktorých každá má veľkosť futbalového ihriska a prečo je jed škorpiónov tak neskutočne drahý a vzácny?

Britská libra, ktorej pôvod sa datuje až do 8. storočia, je považovaná za najstaršiu stále používanú menu na svete. Jej existencia sa začala v období stredoveku a odvtedy sa stala dôležitým symbolom britskej ekonomiky. Od svojho vzniku prešla libra mnohými transformáciami a reformami, ale jej trvanie a dôvera v jej hodnotu ju udržali v prevádzke počas približne 1200 rokov.

V rieke v Marylande sa nachádzajú pozostatky 100 až 200 lodí, z ktorých každá má veľkosť futbalového ihriska, pomaly hnijúce v bahne alebo zarastené vegetáciou. Počas 1. svetovej vojny vláda USA podnikla obrovské úsilie na stavbu lodí – ktoré zostali nečinné, keď vojna skončila. Spoločnosť Western Marine and Salvage Company kúpila viac ako 200 lodí za zníženú cenu v nádeji, že ich zošrotujú pre ich kov, ale ich plán sa rýchlo minul, keď oheň zničil niektoré lode, zatiaľ čo iné sa uvoľnili a potopili. 169 lodí nakoniec odtiahli do Mallows Bay, ale po prudkom poklese ceny kovového šrotu v roku 1929 bola spoločnosť WM&SC čoskoro prinútená k bankrotu.

Deathstalker (Leirus) je jedným z najnebezpečnejších škorpiónov na planéte a to, čo ho robí takým nebezpečným, je zhodou okolností aj najdrahšou tekutinou na svete. Tento materiál stojí 39 miliónov dolárov za galón. Teraz, aj keby ste mali peniaze, nemohli by ste ísť a kúpiť si galón jedu, pretože ho môžete získať len v nepatrných množstvách. 130 dolárov vám dá kvapku, ktorá je menšia ako zrnko cukru. Škorpióny sa takmer vždy „doja“ ručne, jeden po druhom. A jeden škorpión vyprodukuje nanajvýš len dva miligramy jedu naraz.

Ostrý čuch slonov im pomáha nájsť vodu až 19,2 kilometrov ďaleko. Často mávajú chobotom vo vzduchu a zbierajú čiastočky vône, ktoré im dodávajú nielen vôňu vody, ale aj to, ktorým smerom a ako ďaleko je. Ich choboty tiež cítia potenciálne nebezpečenstvá, čo im pomáha rozhodnúť sa medzi vodnými plochami, ak ich je viac, než jedna.

Aljaška a Havaj sú dva štáty v USA, kde teplota nikdy neprekročila hranicu 100 °F (37.8 °C). Tieto dva štáty majú odlišné klimatické podmienky, čo vedie k miernym teplotám počas najteplejších období. V Aljaške, najväčšom štáte USA, sa nachádzajú chladné polárne oblasti a pohoria, ktoré bránia výraznému zahrievaniu. Naopak, Havaj je tichomorský ostrovný štát s oceánskou klímou a príjemnými morskými vetrami, čo pomáha udržiavať teploty na miernych úrovniach.

Na Antarktíde je jediný bankomat, ktorý prevádzkuje Wells Fargo Bank. Príprava na obsluhu bankomatu spoločnosti Wells Fargo trvala 10 mesiacov a vyslaný zamestnanec sa musel podrobiť psychologickému vyšetreniu pre prípad, že uviazne v Antarktíde, keď sú lety na sezónu zrušené.

DiCapriova mama bola v tom čase tehotná a práve vtedy, keď stáli pred jedným z Da Vinciho obrazov, sa hercovi rodičia rozhodli pre meno pre svojho syna Leonardo. „Pozerali sa na da Vinciho obraz a údajne som začal zúrivo kopať, keď bola moja matka tehotná,“ vysvetlil DiCaprio. „A môj otec to bral ako znamenie a predpokladám, že DiCaprio nebol tak ďaleko od da Vinciho,“ pokračoval. „A tak môj otec, keďže je umelcom, povedal: ‚Tak sa volá náš chlapec‘.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre