Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1646 – jed škorpiónov stojí 39 miliónov dolárov a na Antarktíde sa nachádza jediný bankomat

6953

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádza 100-200 vrakov lodí, z ktorých každá má veľkosť futbalového ihriska a prečo je jed škorpiónov tak neskutočne drahý a vzácny? 

11

Britská libra, ktorej pôvod sa datuje až do 8. storočia, je považovaná za najstaršiu stále používanú menu na svete. Jej existencia sa začala v období stredoveku a odvtedy sa stala dôležitým symbolom britskej ekonomiky. Od svojho vzniku prešla libra mnohými transformáciami a reformami, ale jej trvanie a dôvera v jej hodnotu ju udržali v prevádzke počas približne 1200 rokov.

21

V rieke v Marylande sa nachádzajú pozostatky 100 až 200 lodí, z ktorých každá má veľkosť futbalového ihriska, pomaly hnijúce v bahne alebo zarastené vegetáciou. Počas 1. svetovej vojny vláda USA podnikla obrovské úsilie na stavbu lodí – ktoré zostali nečinné, keď vojna skončila. Spoločnosť Western Marine and Salvage Company kúpila viac ako 200 lodí za zníženú cenu v nádeji, že ich zošrotujú pre ich kov, ale ich plán sa rýchlo minul, keď oheň zničil niektoré lode, zatiaľ čo iné sa uvoľnili a potopili. 169 lodí nakoniec odtiahli do Mallows Bay, ale po prudkom poklese ceny kovového šrotu v roku 1929 bola spoločnosť WM&SC čoskoro prinútená k bankrotu. 

31

Deathstalker (Leirus) je jedným z najnebezpečnejších škorpiónov na planéte a to, čo ho robí takým nebezpečným, je zhodou okolností aj najdrahšou tekutinou na svete. Tento materiál stojí 39 miliónov dolárov za galón. Teraz, aj keby ste mali peniaze, nemohli by ste ísť a kúpiť si galón jedu, pretože ho môžete získať len v nepatrných množstvách. 130 dolárov vám dá kvapku, ktorá je menšia ako zrnko cukru.  Škorpióny sa takmer vždy „doja“ ručne, jeden po druhom. A jeden škorpión vyprodukuje nanajvýš len dva miligramy jedu naraz.

41

Ostrý čuch slonov im pomáha nájsť vodu až 19,2 kilometrov ďaleko. Často mávajú chobotom vo vzduchu a zbierajú čiastočky vône, ktoré im dodávajú nielen vôňu vody, ale aj to, ktorým smerom a ako ďaleko je. Ich choboty tiež cítia potenciálne nebezpečenstvá, čo im pomáha rozhodnúť sa medzi vodnými plochami, ak ich je viac, než jedna.

51

Aljaška a Havaj sú dva štáty v USA, kde teplota nikdy neprekročila hranicu 100 °F (37.8 °C). Tieto dva štáty majú odlišné klimatické podmienky, čo vedie k miernym teplotám počas najteplejších období. V Aljaške, najväčšom štáte USA, sa nachádzajú chladné polárne oblasti a pohoria, ktoré bránia výraznému zahrievaniu. Naopak, Havaj je tichomorský ostrovný štát s oceánskou klímou a príjemnými morskými vetrami, čo pomáha udržiavať teploty na miernych úrovniach. 

61

Na Antarktíde je jediný bankomat, ktorý prevádzkuje Wells Fargo Bank. Príprava na obsluhu bankomatu spoločnosti Wells Fargo trvala 10 mesiacov a vyslaný zamestnanec sa musel podrobiť psychologickému vyšetreniu pre prípad, že uviazne v Antarktíde, keď sú lety na sezónu zrušené.

71

DiCapriova mama bola v tom čase tehotná a práve vtedy, keď stáli pred jedným z Da Vinciho obrazov, sa hercovi rodičia rozhodli pre meno pre svojho syna Leonardo. „Pozerali sa na da Vinciho obraz a údajne som začal zúrivo kopať, keď bola moja matka tehotná,“ vysvetlil DiCaprio. „A môj otec to bral ako znamenie a predpokladám, že DiCaprio nebol tak ďaleko od da Vinciho,“ pokračoval. „A tak môj otec, keďže je umelcom, povedal: ‚Tak sa volá náš chlapec‘.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.