Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1650 – dýka z vesmíru v hrobke Tutanchamóna a plameniaky sa rodia šedé – ako to, že sú neskôr ružové?

2948

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádzajú mačacie ostrovy, raj pre milovníkov mačiek a koľko dreva ročne spotrebuje IKEA?

Japonsko je známe svojou láskou k mačkám a existuje niekoľko miest, kde je počet mačiek výrazne vyšší, než počet obyvateľov. Tieto miesta sa nazývajú „mačacie ostrovy“ alebo „mačacie dediny“. Tieto miesta sú populárne turistické atrakcie, kde môžete stráviť čas s mačkami, kŕmiť ich a obdivovať ich spoločnosť. Mnoho milovníkom mačiek navštevuje tieto ostrovy, aby si oddýchlo a prežilo s mačkami nezabudnuteľné chvíle.

Netopiere rodia, kým visia dolu hlavou! Samica netopiera sa pazúrmi chytí akéhokoľvek bidielka, na ktorom visí. Potom, zatiaľ čo visí hlavou nadol, vytlačí svoje mláďa z lona smerom k nohám. Po pôrode a stále visiaca na svojom bidielku chytí netopieria matka svoje mláďa do krídel, aby nespadlo na zem. To tiež vyžaduje, aby netopieria matka mala dosť rýchle reflexy.

Bohužiaľ, čas Jonathana Edwardsa s rodinou Rooseveltovcov bol krátkodobý, čo bolo pravdepodobne to najlepšie. 2. januára 1901 Roosevelt napísal do Zoo v Bronxe a vysvetlil, že má „malého medveďa menom Jonathan Edwards“, ale „že nemáme ubytovanie, aby sme si ho nechali“ a spýtal sa, či by ho zoo vzala (čo urobili.) To neznamená, že Rooseveltovci neboli ochotní chovať medvede ako domácich miláčikov; mali ich vraj päť, okrem nich kopec ďalších zvierat.

IKEA každý rok spotrebuje ohromujúce 1 % svetového dreva. Drevo je potrebné na výrobu zhruba 100 miliónov kusov nábytku, ktoré švédska spoločnosť ročne predá. Takmer štvrtina dreva je trvalo udržateľná. IKEA trvá na tom, že žiadne drevo nie je vyťažené nelegálne.

Plameniaky sa v skutočnosti rodia šedé. Neskoršia jasná ružová farba plameniakov pochádza z beta-karoténu, červeno-oranžového pigmentu, ktorý sa nachádza vo veľkých množstvách v riasach, larvách soľanky a žiabronôžke, ktoré plameniaky jedia vo svojom mokraďovom prostredí. V tráviacom systéme enzýmy štiepia karotenoidy na pigmenty, ktoré sú absorbované tukmi v pečeni a ukladajú sa u plameniakov do peria a kože.

Skoršie skúmanie železnej dýky (v 70. a 90. rokoch 20. storočia) nájdenej v hrobke kráľa Tutanchamóna v roku 1925 skúmalo možnosť, že jej čepeľ pochádza z meteoritu. Ich zistenia boli v najlepšom prípade nepresvedčivé alebo kontroverzné. Nedávno však tím talianskych a egyptských vedcov využil novú technológiu – konkrétne techniku ​​nazývanú prenosná röntgenová fluorescenčná spektrometria – na ďalší pohľad. Podľa ich zistení, publikovaných v časopise Meteorites and Planetary Science, zloženie čepele zo železa, niklu a kobaltu „silne naznačuje mimozemský pôvod“. A čo viac, je takmer identické so zložením meteoru nájdeného v prístavnom meste Marsa Matruh, 150 míľ západne od Alexandrie.

Podľa štúdie sa ukázalo, že muži majú tendenciu snívať o iných mužoch častejšie ako o ženách. Konkrétne, tieto štúdie naznačujú, že približne 67 % snov mužov sa zaoberá obrazmi, situáciami alebo interakciami s inými mužmi. To môže zahŕňať snové postavy, ktoré sú mužského pohlavia, ale aj snové situácie, kde sú prítomní iní muži. Na druhej strane, sny žien vykazujú vyváženejšiu kombináciu oboch pohlaví. To znamená, že ženské sny môžu obsahovať rôznorodé kombinácie snových postáv a interakcií s mužmi aj ženami.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre