Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1652 – muž, ktorý si väčšinu svojho života injekčne podával hadí jed a jedenie hrušiek pred pitím alkoholu predchádza kocovine

10554

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo povedal Teodor Bundy, keď sa ho opýtali, či si myslí, že si zaslúži trest smrti a prečo by ste mali piť hruškovú šťavu pred večerným pitím alkoholu.

Žena z Michiganu menom Pia Farrenkopf zomrela v roku 2009 na zadnom sedadle svojho džípu, ktorý bol zaparkovaný v garáži jej domu. Jej telo bolo objavené až v roku 2014, najmä preto, že mala nastavené automatické platby pre svoje účty. Jej mumifikované telo našli v garáži jej novozabaveného domu až potom, čo jej bankový účet definitívne vyschol.

Bill Haast, muž z Miami, si počas väčšiny svojho dospelého života injekčne podával hadí jed, aby si vybudoval imunitu voči množstvu jedovatých hadov. Dožil sa 100 rokov a prežil údajne 172 hadích uhryznutí. Daroval svoju krv na použitie pri liečbe obetí uhryznutia hadom, keď nebol k dispozícii vhodný protijed. Vyliečilo sa tak viac ako 20 jedincov.

Aj napriek svojej výnimočnej kariére a výrazným hereckým výkonom, herec Keanu Reeves sa zatiaľ nedočkal ocenenia v podobe Oscara, Zlatého glóbusu, či ceny Emmy. Hoci je považovaný za jedného z najobľúbenejších a najtalentovanejších hercov svojej generácie, Reeves sa zameriava viac na vytváranie kvalitných filmov a angažovanie sa v projektoch, ktoré ho nadchýnajú, než na súťaženie o prestížne ocenenia. Bez ohľadu na absenciu týchto ocenení sa Reeves stal ikonou vďaka svojim výnimočným hereckým schopnostiam a charizme, ktoré ho vynášajú na výslnie filmovej scény.

Pre stovky ľudí sú tieto tunely domovom, slúžia ako útočisko pre niektorých bezdomovcov a ľudí žijúcich v zraniteľnejších životných podmienkach. Niektoré sú prechodné – dočasní obyvatelia sa sťahujú a odchádzajú každých pár týždňov. Ale niekoľko tunelov sa stalo malými komunitami. Nie je tu žiadna sladká voda a jediná elektrina pochádza z batérií, no ľuďom sa stále podarilo poskladať skromné, náhradné byty v priemyselných vodných tokoch s betónovými stenami. Niektorí tu žijú desať alebo viac rokov. Každý obsadený tunel má svoje vlastné zvyky a rituály a neoficiálnych vodcov.

Ted Bundy, sériový vrah a zločinec, vyjadril svoje pocity voči otázke, či si zaslúži trest smrti, slovami: „To je veľmi dobrá otázka. Nechcem zomrieť, ale určite si zaslúžim ten najextrémnejší trest, aký v spoločnosti je, a myslím si, že si spoločnosť zaslúži byť chránená predo mnou a pred takými, ako som ja. To je isté.“ Tieto slová vyjadrujú jeho pohľad na svoje hrozné zločiny a nevyhnutnosť účinného potrestania za ne. Aj keď si želal vyhnúť sa smrtnej trestu, priznáva, že zaslúži najprísnejší trest, ktorý spoločnosť ponúka, a chápe potrebu chrániť ostatných pred sebou a podobnými jedincami.

Hrušky – konkrétne ázijské hrušky – majú schopnosť predchádzať kocovine. Hrušky pôsobia ako enzým, ktorý pomáha zrýchliť metabolizmus alkoholu, ako aj „eliminovať inhibíciu absorpcie alkoholu“. Pokiaľ ide o hladiny acetaldehydu v krvi, toxického metabolizmu spojeného s kocovinou, konzumácia hruškovej šťavy sa považuje za obzvlášť dobrú metódu prevencie.

V minulosti sa mucholapky, rastliny známe svojimi lepkavými listami, považovali za potenciálne mimozemský druh. Toto podozrenie vyplývalo z ich záhadného výskytu na miestach, kde boli objavené meteority. Pretože mucholapky často rastú na pôdach s vysokým obsahom minerálov, ktoré môžu pochádzať z meteoritov, predpokladalo sa, že ich sem na Zem priniesli práve tieto vesmírne telesá. Táto teória mala svoje opodstatnenie v dobe, keď bolo o meteoritoch a ich vplyve na Zemskú prírodu známe len málo. Dnes však vieme, že mucholapky nie sú mimozemským druhom, ale skutočne unikátnymi rastlinami, ktoré sa vyvinuli na Zemi.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre