Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1761 – koľko členov má najväčšia rodina na svete a prečo Steven Seagal nemôže vkročiť na územie Ukrajiny

1824

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde sa nachádza hotel, v ktorom môžete celý pobyt stráviť so žirafami a o šimpanzici, ktorá vychováva iné zvieratá.

 

einstein 1

Po stroskotaní manželstva s Milevou Maricovou začiatkom roka 1910 Einstein opustil rodinu, presťahoval sa do Berlína a nadviazal nový vzťah so svojou sesternicou Elsou. S Maricovou sa napokon rozviedli o niekoľko rokov neskôr v roku 1919.

V rámci dohody o rozchode jej Einstein sľúbil všetky peniaze, ktoré by mohol získať z Nobelovej ceny – o ktorej bol presvedčený, že ju nakoniec získa. Maricová súhlasila a Einstein jej neskôr odovzdal malý majetok pri preberaní ceny v roku 1922 za svoju prácu o fotoelektrickom efekte.

V tom čase sa už znovu oženil s Elsou, ktorá zostala jeho manželkou až do svojej smrti v roku 1936.

 

seagal

Ukrajinská bezpečnostná služba v liste, ktorý zverejnil spravodajský portál Apostrof, uviedla, že Seagalovi zakázala vstup do krajiny na päť rokov. Seagalova otvorená podpora Putina a jeho politiky si vyslúžila nepriateľstvo ukrajinských orgánov.

Herec označil ruskú anexiu Krymu od Ukrajiny v roku 2014 za „veľmi rozumnú“. Neskôr hral so svojou bluesovou kapelou na koncerte na Kryme, ktorý usporiadal proputinovský motorkársky klub, pričom na pódiu viala vlajka východoukrajinských separatistov.

V liste sa uvádza, že takéto rozhodnutie sa prijíma, keď sa osoba „dopustila spoločensky nebezpečných činov, ktoré sú v rozpore so záujmami zachovania bezpečnosti Ukrajiny“. Tento krok prišiel po tom, ako herec získal občianstvo v Rusku, ktoré podporuje separatistov v doznievajúcom konflikte na východe Ukrajiny.

Prezident Vladimir Putin odovzdal Seagalovi ruský pas a počas stretnutia v Kremli v roku 2016 mu povedal, že dúfa, že ich „osobné vzťahy zostanú a budú pokračovať“.

 

hady 1

Ilha da Queimada Grande, známy aj ako Hadí ostrov, sa nachádza asi 40 kilometrov od pobrežia Brazílie. Je to ostrov, na ktorý by sa žiadny miestny obyvateľ neodvážil vstúpiť.

Legenda hovorí, že posledného rybára, ktorý sa priblížil k brehom Hadieho ostrova, našli po niekoľkých dňoch unášaného vo vlastnom člne, ako leží bez života v kaluži krvi. Tento tajomný ostrov, známy aj ako Ilha da Queimada Grande, je taký nebezpečný, že Brazília zakázala jeho návštevu.

Nebezpečenstvo na ostrove hrozí v podobe zmije zlatohlavej – jedného z najsmrteľnejších hadov na svete. Kopijovité hady môžu dorásť do dĺžky viac ako jeden a pol metra a odhaduje sa, že na Hadom ostrove ich žije 2 000 až 4 000. Kopijníky sú také jedovaté, že človek, ktorého uhryzne jeden z nich, môže zomrieť do hodiny.

Hadí ostrov je v súčasnosti neobývaný, ale ľudia na ňom žili krátky čas až do konca 20. rokov 20. storočia, keď podľa legendy miestneho strážcu majáka a jeho rodinu zabili zmije, ktoré sa vkĺzli cez okná. Dnes maják pravidelne navštevuje námorníctvo kvôli údržbe a dohliada na to, aby sa žiadni dobrodruhovia nepotulovali príliš blízko ostrova.

 

zajac

Pri túre po svahoch severotalianskych hôr vás možno prekvapí zvláštny a nečakaný pohľad: na vrchole kopca sa rozprestiera obrovský ružový králik. Podľa výrazu tváre a vnútorností vysypaných na jeho boku sa zdá, akoby spadol priamo z neba.

Je to  55 metrov dlhý a 5 metrov hrubý pletený zajac, ktorého postavil viedenský umelecký kolektív Gelitin na vrchole kopca Colletto Fava s cieľom, aby sa jeho diváci cítili takí maličkí ako Gulliver vo svojich cestách. Obrovský plyšový zajac, kompletne vyrobený z látky a slamy, tam bol ponechaný až do úplného rozpadu – s pomocou počasia a občasného ohlodávania dobytkom sa očakáva, že do roku 2025 bude úplne rozložený.

Turistom sa odporúča, aby na zajaca vyliezli a oddýchli si po dlhom pochode, pokiaľ je obrovská plyšová hračka stále neporušená. Na zajaca sa dostanete z mesta Artesina v Piemonte v severotalianskom Toskánsku, inak ho môžete navštíviť virtuálne prostredníctvom Google Maps.

 

simpanz

Keď sa počas hurikánu narodili dve mláďatá bieleho tigra, museli ich oddeliť od matky po tom, čo ich útočisko zaplavila voda. Odvtedy však našli náhradnú matku v šimpanzke Anjane, ktorá sa o mláďatá postarala.

Dvojročná šimpanzica pomáhala ošetrovateľke Chine Yorkovej starať sa o 21-dňové mláďatá v Inštitúte pre veľmi ohrozené a vzácne druhy v Južnej Karolíne.

„Mitra a Shiva sa narodili počas hurikánu Hannah,“ povedala doktorka Bhagavanová, zakladateľka inštitútu. „V tom čase bolo v útulku všetko zaplavené a museli ich premiestniť do domu, pretože ich matka bola vystresovaná. Pre ich bezpečnosť bolo dôležité, aby boli oddelení.

Mláďatá, ktoré boli umiestnené do starostlivosti ošetrovateľky Chiny a jej šimpanzej spoločníčky Anjany, sa stali takmer neoddeliteľnými od svojich nových materských postáv.

Doktorka Bhagavanová dodala: „Úloha Chiny znamená, že sa stará o stovky zvierat, keď sa narodia. Anjana je s Chinou bok po boku od jej narodenia a pridala sa k nej pri starostlivosti a výchove mláďat. Takže jej pomáhala a pôsobila ako náhradná matka týchto zvierat a to isté robila aj s týmito mláďatami bielych tigrov. Vychovávala leopardy, levy, orangutany.“

 

zirafy

Giraffe Manor je malý hotel na predmestí Lang’ata v Nairobi v Keni, ktorý spolu s pridruženým žirafím centrom slúži ako domov pre niekoľko ohrozených žiráf Rothschildových a prevádzkuje chovný program na opätovné vysadenie chovných párov do voľnej prírody s cieľom zabezpečiť budúcnosť tohto poddruhu.

Kaštieľ bol postavený podľa vzoru škótskeho poľovníckeho zámku a v roku 1932 ho dal postaviť sir David Duncan, člen rodiny Mackintoshovcov.

V roku 1974 kaštieľ kúpila Betty Leslie-Melville a jej manžel Jock.

V roku 1983 sa na pozemok „Giraffe Manor Hotel“ presťahoval Rick Anderson (Bettyin syn) s manželkou, aby prevzali správu Giraffe Manor ako malého súkromného hotela, v ktorom mohli hostia kŕmiť žirafy od raňajkového stola, cez vchodové dvere a z okna svojej spálne na 2. poschodí.

rodina

Ziona Chana je hlavou najväčšej rodiny na svete – a hovorí, že je „požehnaný“, že má 39 manželiek. Má tiež 94 detí, 14 neviest a 33 vnúčat.

Žijú v 100-izbovom štvorposchodovom dome uprostred kopcov v dedine Baktwang v indickom štáte Mizoram, kde manželky spia v obrovských spoločných ubytovniach.

Rodina je organizovaná takmer vojenskou disciplínou, najstaršia manželka Zathiangi organizuje svoje partnerky, aby vykonávali domáce práce, ako je upratovanie, pranie a príprava jedál.  Počas jedného večera musia ošklbať 30 kurčiat, ošúpať 60 kilogramov zemiakov a uvariť až 100 kilo ryže.

Zhodou okolností je pán Chana aj hlavou sekty, ktorá svojim členom umožňuje vziať si toľko manželiek, koľko len chcú. V jednom roku, keď bol najplodnejší, sa dokonca oženil s desiatimi ženami a užíva si vlastnú manželskú posteľ, zatiaľ čo jeho manželky sa musia uspokojiť so spoločnými spálňami. 

Najmladšie ženy drží blízko svojej spálne, pričom starší členovia rodiny spia ďalej – a existuje systém striedania, kto navštevuje spálňu pána Chana.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.