Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1763 – prečo ďatle klopú do stromov a kedy boli vynájdené diamanty

1820

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete ako najjednoduchšie spáliť kalórie a o mužovi, ktorého štyrikrát trafil blesk.

Major Walter Summerford bol britský dôstojník, ktorý sa zúčastnil na bojoch v prvej svetovej vojne. Walter cválal na koni po poli v Belgicku, keď ho prvýkrát zasiahol blesk. Po náraze bol zhodený z koňa a zostal ochrnutý od pása nadol. Walter bol nútený odísť do predčasného dôchodku a začal nový život vo Vancouveri v Kanade.

V roku 1924 sa Walter vydal na lov rýb. Netušil, že odpočíva pod nesprávnym stromom v nesprávnom čase. Do stromu, pod ktorým sa Walter nachádzal, bez varovania udrel blesk a prešiel ním, v dôsledku čoho mu ochrnula celá pravá strana tela. Ako zázrakom sa z druhého zásahu elektrickým rezom matky prírody zotavil a opäť začal používať nohy. Po dvoch rokoch bol schopný chodiť a trávil tým väčšinu svojho času.

V roku 1930 sa Walter rozhodol pre vyhliadkovú prechádzku parkom. Po tretí raz v živote sa z oblohy zniesol blesk, ktorý ho priamo zasiahol takou silou, že ho úplne ochromil. V nešťastnom dvojročnom zápase v dôsledku komplikácií spôsobených posledným bleskom Walter v roku 1932 zomrel.

V sychravú jarnú noc roku 1936, štyri roky po jeho smrti, sa z oblohy prirútil ďalší blesk. Zo všetkých miest, do ktorých mohol udrieť, prešiel priamo cez jeho náhrobný kameň.

Viac ako 6 000 ľudí uzavrelo „poistky únosu mimozemšťanmi“, každá v hodnote vyše 9 miliónov eur odškodného. Bizarná ponuka, ktorú poskytuje agentúra Saint Lawrence v Altamonte Springs na Floride, sľubuje klientom poistenie pre nadprirodzené miesta, ako je napríklad Oblasť 51.

Mike St Lawrence, ktorý je majiteľom firmy, povedal, že nárast záujmu prišiel po tom, čo sa na Facebooku objavila stránka vyzývajúca ľudí, aby zaútočili na Oblasť 51.

Kenneth Waters, jeden z deviatich detí, vyrastal na vidieku v Massachusetts. Pracoval ako kuchár v miestnom bistre a žil so svojou vtedajšou priateľkou. Len o niekoľko rokov neskôr bol obvinený a odsúdený za vraždu a odsedel si 18 rokov vo väzení, kým testy DNA nepreukázali jeho nevinu.

Jeho sestra Betty Anne Watersová sa dostala na vysokú školu a právnickú fakultu len preto, aby pomohla svojmu bratovi. Neúnavne spolupracovala s organizáciou Innocence Project, aby ho v roku 2001 oslobodila.

Dňa 15. marca 2001 okresná prokuratúra stiahla všetky obvinenia proti Watersovi a jeho oslobodenie sa stalo oficiálnym. Žiaľ, Waters zomrel pri tragickej nehode 19. septembra 2001, len šesť mesiacov po prepustení z väzenia. Mal 47 rokov.

Betty Anne Watersová však hovorí o čase, ktorý jej brat prežil po oslobodení: „Kenny prežil najlepších šesť mesiacov svojho života. Po toľkých rokoch za mrežami bol pre neho svet nový.“

Od Watersovej smrti zástupcovia jeho pozostalosti urovnali občianskoprávny spor s mestom Ayer a prípad bol v roku 2010 predmetom celovečerného filmu Conviction.

Spotreba alkoholu v Rusku už dvakrát prekračuje kritickú úroveň stanovenú Svetovou zdravotníckou organizáciou. Hoci vodka je v Rusku už dlho tradičným nápojom, pivo sa teší veľkej popularite a predáva sa ako zdravšia alternatíva k liehovinám.

Pred prijatím zákona sa predaj piva v Rusku zvýšil o viac ako 40 %, zatiaľ čo predaj vodky klesol o takmer 30 %. Do roku 2011 sa v Rusku všetko, čo obsahovalo menej ako 10 % alkoholu, považovalo za potravinu.

Všetko sa to začalo meniť v roku 2011, keď vtedajší prezident Dmitrij Medvedev podpísal zákon, ktorý vyhlásil všetko pivo za technický alkohol. Zákon vstúpil do platnosti až v roku 2013.

Niektorým ľuďom sa pri sledovaní strašidelných filmov začne ťažko dýchať a zvýši sa im tep. Nikto sa im ani nediví, pretože sú filmy, pri ktorých ľudia doslova vyskočia zo sedadla.

Aj keď možno budete kričať, vrieskať a pýtať sa, prečo ste si tento film vôbec pustili, hoci ste ho na internete videli opísaný ako „najstrašidelnejší film všetkých čias“, nie je to pre vaše zdravie to najhoršie. Štúdia zistila, že sledovanie hororov vám môže pomôcť schudnúť.

Vedci z Westminsterskej univerzity zistili, že 90-minútový strašidelný film dokáže spáliť až 113 kalórií, čo je to isté ako 30-minútová prechádzka.

Ďatle zvyčajne klopú do stromov (najmä cédrového a sekvojového dreva), pretože obsahujú hmyz, zvyčajne larvy drevokazného hmyzu, ako sú napríklad listožravé včely.

Existuje niekoľko typov stromov, ktoré sú náchylnejšie na napadnutie hmyzom, a tým priťahujú ďatle, aby na strome hľadali potravu.

Najstaršie diamanty sa našli v Indii v 4. storočí pred naším letopočtom, hoci najmladšie z týchto ložísk vznikli pred 900 miliónmi rokov. Väčšina týchto prvých kameňov sa prepravovala po sieti obchodných ciest, ktoré spájali Indiu a Čínu, všeobecne známej ako Hodvábna cesta.

V čase ich objavenia boli diamanty cenené pre svoju pevnosť a lesk, ako aj pre schopnosť lámať svetlo a gravírovať kov. Diamanty sa nosili ako ozdoby, používali sa ako brúsne nástroje, slúžili ako talizman na odohnanie zla a verilo sa, že poskytujú ochranu v boji.

V temnom stredoveku sa diamanty používali aj ako lekárska pomôcka a verilo sa, že po požití liečia choroby a liečia rany.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre