Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1780 – zázračné šachové dieťa a nelegálne mená na Novom Zélande

4129

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že semená jabĺk sú jedovaté a niečo málo o filme Titanic.

sach

Samuel Herman Reshevsky bol poľské zázračné šachové dieťa a neskôr popredný americký šachový veľmajster. Nikdy nebol šachovým profesionálom na plný úväzok. Bol silným uchádzačom o titul majstra sveta v šachu: v turnaji o titul majstra sveta v roku 1948 obsadil tretie miesto a v turnaji kandidátov v roku 1953 remízoval.

Bol osemnásobným víťazom majstrovstiev USA v šachu, čím sa vyrovnal Bobbymu Fischerovi v historickom rekorde. Reshevsky bol počas celej svojej kariéry vynikajúcim matovým hráčom, vynikal v pozičnej hre a v prípade potreby dokázal byť aj brilantným taktikom. Svojimi úvodnými ťahmi sa dlho zaoberal a často sa dostával do časovej tiesne, čo však niekedy viac znepokojovalo jeho súpera ako Reshevského.

 

finland

Severnú časť Fínska pokrýva prevažne boreálny les, ktorý je najväčším územným biómom na svete. Tento les mrzne približne 6 mesiacov v roku.

Lesné stromy skutočne zamrznú. Les vyzerá a pôsobí ako živý, keď ním prechádzate. Všetky kríky, skaly a stromy sa zahalia do čistej bielej farby. Teploty klesajú od -15 do -40 stupňov Celzia. Stromy zahalené v snehu niekedy vyzerajú ako množstvo snehuliakov roztrúsených po celom lese. Inokedy vyzerajú ako ľudia alebo ľadové sochy.

Keď stromy zamrznú, zmenia sa na rôzne tvary a veľkosti. Najskôr ožijú cez deň, keď sa vďaka krátkemu slnečnému času sneh leskne.

 

nelegalne mena deti

Novozélandskí úradníci zverejnili zoznam zakázaných detských mien v krajine, vrátane mena Lucifer, ktoré bolo od roku 2001 vyžiadané šesťkrát. Úrad pre matriku narodených, zomrelých a uzavretých manželstiev, ktorý musí schvaľovať všetky žiadosti o mená pre deti, uviedol, že za posledných 12 rokov bolo zamietnutých šesť žiadostí o meno Lucifer, ako aj 62 zamietnutých žiadostí o meno Justice, 31 zamietnutých žiadostí o meno King, 28 zamietnutých žiadostí o meno Princess, 27 zamietnutých žiadostí o meno Price a 25 zamietnutých žiadostí o meno Royal.

Medzi ďalšie mená na zozname zakázaných mien matrikára patria Duke, Major, Bishop, Majesty, Knight, Lady, Messiah, Christ, Lord a Rogue.

 

google maps

William Moldt bol 7. novembra 1997 nahlásený ako nezvestný v meste Lantana na Floride. Nevrátil sa domov z nočného klubu, keď mal 40 rokov. Polícia začala vyšetrovanie nezvestnej osoby, ale prípad vyhasol. Dňa 28. augusta 2019, teda po 22 rokoch, bola polícia privolaná na základe oznámenia o náleze auta v rybníku v Moon Bay Circle vo Wellingtone.

Po vytiahnutí vozidla z vody sa v ňom našli kostrové pozostatky. O týždeň neskôr boli pozostatky pozitívne identifikované ako pozostatky pána Moldta. Polícia uviedla, že potopené auto pána Moldta si všimol predchádzajúci obyvateľ tejto oblasti po „vyhľadaní v Google“.

Tento muž potom kontaktoval súčasného obyvateľa Moon Bay Circle, aby mu povedal, čo videl. Súčasný obyvateľ pomocou svojho osobného dronu potvrdil, že v rybníku je auto, a kontaktoval políciu.

 

apple

Jablká sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia na svete. Obsahujú malé čierne semená, ktorým sa zvyčajne vyhýbame pre ich horkú chuť, ale ľudia ich môžu občas omylom zjesť alebo sú lenivý ich vypľuť.

Obsahujú rastlinnú zlúčeninu známu ako amygdalín. Nachádza sa v pomerne vysokom množstve v semenách plodov čeľade ružovitých vrátane jabĺk, mandlí, marhúľ, broskýň a čerešní. Amygdalín je súčasťou chemickej obrany semien. Keď je semeno neporušené, je neškodné, ale keď sa semeno rozžuje alebo inak poškodí, amygdalín sa rozkladá na kyanovodík. Ten je veľmi jedovatý a vo vysokých dávkach dokonca smrteľný.

Kyanid sa používal ako jed počas celej histórie. Pôsobí tak, že narúša zásobovanie buniek kyslíkom a pri dostatočne vysokej dávke môže viesť k smrti v priebehu niekoľkých minút.

 

prekladatel

V šedej kancelárskej budove v Bruseli má Ioannis Ikonomou na obrazovke svojho počítača rôznymi farbami vyznačenú pracovnú náplň. Je najlepší zo všetkých. Prakticky plynule ovláda 32 jazykov vrátane niekoľkých mŕtvych jazykov. To, čo sa jeho mozgu podarilo dosiahnuť, je možno jedinečné na celej planéte.

A čo ho viedlo naučiť sa toľko  jazykov? Na plážach Kréty mladý Ikonomou počul turistov hovoriť rôznymi jazykmi, ale nerozumel im. Nehral futbal a väčšina školských predmetov ho nudila. Radšej sa ponáral do sveta neznámych slov.

 

titanic

Bol to epický film o epickej katastrofe. Písal sa rok 1997 a v tom čase bol Titanic prvýkrát uvedený v Japonsku 1. novembra. Bol to film s najväčším rozpočtom všetkých čias – a film, ktorý obsahoval všetko od najmodernejších hlbokomorských ponoriek až po model nešťastnej luxusnej lode v životnej veľkosti.

Film kanadského režiséra Jamesa Camerona zároveň katapultoval Leonarda DiCapria a Kate Winslet na výslnie a oživil záujem o potopenie lode z roku 1912, ktoré stálo život viac ako 1 500 ľudí.

Film bez súčasných scén a titulkov trvá 2 hodiny a 40 minút – presne toľko, koľko trvalo, kým sa Titanic potopil v mrazivých vodách pri východnom pobreží Kanady. Zrážka s ľadovcom údajne trvala 37 sekúnd – rovnako dlho ako zrážka vo filme.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.