Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1809 – z čoho pochádza vôňa dažďa, aké veľké je novorodené mláďa klokana a pohlavný život dospelého človeka

1534

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aké odmeny sa kedysi udeľovali namiesto medaile, aké medaile sa udeľovali na prvých olympijských moderných hrách a kedy sa udelila posledná medaila, ktorá bola vyrobená z čistého zlata. Ďalej zistíte, čo pomáha dojčatám na upokojenie, a na konci vám priblížime, ako vyzerá pohlavný život priemerného dospelého človeka.

 

medaila

Zlaté, strieborné a bronzové medaily sa neudeľovali vždy. Na pôvodných gréckych hrách sa na hlavu víťaza kládol veniec z olivových listov, ktoré sa odoberali zo stromu v blízkosti Diovho chrámu.

Keď sa v roku 1896 konali v Aténach prvé moderné olympijské hry, víťazi na prvých miestach získali strieborné medaily, pretože striebro bolo v tom čase žiadanejšie. Druhí v poradí dostali bronzové medaily. Víťazi olympijských hier v Paríži v roku 1900 dostali namiesto medailí trofeje alebo poháre.

Na olympijských hrách v St. Louis v roku 1904 sa udeľovali zlaté, strieborné a bronzové medaily.  Posledná zlatá olympijská medaila, ktorá bola vyrobená z čistého zlata, bola udelená v roku 1912 v Štokholme. Po tomto roku boli zlaté medaily skôr z pozláteného striebra než z masívneho zlata.

 

dazd

Niektoré rastliny vylučujú oleje počas obdobia sucha a pri daždi sa tieto oleje uvoľňujú do vzduchu. Druhá reakcia, ktorá vytvára petrichor, nastáva, keď sa uvoľňujú chemické látky produkované baktériami žijúcimi v pôde. Tieto aromatické zlúčeniny sa pri dopade dažďa na pôdu spoja a vytvoria príjemnú vôňu petrichoru.

Ďalšou vôňou spojenou s dažďom je ozón. Počas búrky môže blesk rozdeliť molekuly kyslíka a dusíka v atmosfére a tie sa následne môžu rekombinovať na oxid dusnatý. Táto látka interaguje s inými chemickými látkami v atmosfére a vytvára ozón, ktorý má ostrý zápach slabo pripomínajúci chlór.

Keď niekto povie, že cíti blížiaci sa dážď, môže to byť spôsobené tým, že vietor z blížiacej sa búrky priniesol ozón z oblakov.

 

babatka

V novej štúdii z Montrealskej univerzity sa zistilo, že dojčatá zostávajú pri počúvaní piesne, ktorú ani nepoznajú, pokojné dvakrát dlhšie ako pri počúvaní reči. „Mnohé štúdie sa zaoberali tým, ako spev a reč ovplyvňujú pozornosť dojčiat, ale my sme chceli vedieť, ako ovplyvňujú emocionálnu sebakontrolu dieťaťa,“ vysvetlila profesorka Isabelle Peretzová z univerzitného Centra pre výskum mozgu, hudby a jazyka.

„Emocionálna sebakontrola zjavne nie je u dojčiat vyvinutá a my veríme, že spev pomáha dojčatám a deťom túto schopnosť rozvíjať.“ Štúdie sa zúčastnilo tridsať zdravých dojčiat vo veku od šiestich do deviatich mesiacov.

 

dalmatin

Šteniatka dalmatína sa rodia s čisto bielou srsťou a ich prvé škvrny sa zvyčajne objavia do 3 až 4 týždňov po narodení. Približne po mesiaci majú väčšinu škvŕn, hoci sa im počas života vyvíjajú oveľa pomalšie.

 

Štúdia z roku 2017, ktorá vyšla v časopise Archives of Sexual Behavior, zistila, že priemerný dospelý človek si užíva sex 54-krát ročne, čo sa rovná približne jednému týždňu. V porovnaní s podobnou štúdiou vykonanou v 90. rokoch minulého storočia je to menej sexu, približne o deväť za rok. Iná štúdia, publikovaná v časopise Social Psychological and Personality Science zistila, že frekvencia raz týždenne je zlatým štandardom šťastia. Páry, ktoré mali sex častejšie ako raz týždenne, neuviedli, že by boli šťastnejšie, a tí, ktorí mali sex menej ako raz týždenne, uviedli, že sa cítia menej naplnení.

 

kengura

Klokany sú veľké vačkovce, ktoré sa vyskytujú len v Austrálii. Poznáme ich podľa svalnatého chvosta, silných zadných nôh, krátkej srsti a dlhých špicatých uší. Tak ako všetky vačkovce, majú samice vaky s mliečnymi žľazami, v ktorých žijú ich mláďatá, kým nie sú dostatočne staré na to, aby sa vyliahli.

Samička kengury je tehotná 21 až 38 dní a môže porodiť až štyri mláďatá naraz, hoci je to nezvyčajné. Po narodení môže byť mláďa malé ako zrnko ryže alebo veľké ako včela, 5 až 25 milimetrov.

 

basketbal

So zvyšujúcou sa teplotou sa molekuly plynu rozpínajú s rastúcou energiou a rýchlejšie sa odrážajú vo vnútri lopty. Preto vyšší tlak vedie k vyššiemu odrazu lopty. Nižšia teplota vedie k nižšiemu tlaku. Molekuly plynu sa s klesajúcou teplotou zmršťujú a pohybujú sa pomaly s menšou energiou. Nižší tlak teda vedie k nižšiemu odrazu lopty.

Preto sa úplne nafúknutá lopta môže javiť ako vyprázdnená, ak teplota výrazne klesne. Ako už pravdepodobne viete, táto čiastočne nafúknutá lopta sa neodrazí tak vysoko, ako keby bola teplejšia.

Profesionálni športovci a športové tímy pri zápasoch zohľadňujú teplotu. Uvedomujú si, že lopty sa v chladnejšom počasí správajú inak ako v teplejšom počasí. Napríklad futbalové tímy hrajúce v extrémne chladnom počasí musia často kompenzovať skutočnosť, že lopty sa odrážajú inak, najmä pri kopaní.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.