10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o ZOH 2022 v Pekingu.

1326

Olympiáda je v plnom prúde, a tak vám prinášame niekoľko zaujímavých a zábavných faktov, ktoré by ste mali vedieť o Zimných olympijských hrách v Pekingu.

1. Zimné olympijské hry v Pekingu sú už 24. v histórií. Prvé zimné olympijské hry sa konali v Chamonix vo Francúzsku v roku 1924. Podujatie vtedy privítalo športovcov zo 16 krajín, ktorí si zmerali sily v 16 disciplínach. Odvtedy sa počet disciplín rovnako ako počet zúčastnených krajín zvýšil viac než šesťkrát.

File:Putin attended the opening ceremony of 2022 Beijing Winter Olympics (3).jpg - Wikimedia Commons
Wikimedia

2. Zimné hry boli ovplyvnené veľkými geopolitickými udalosťami. Udalosti okolo druhej svetovej vojny zastavili hry na 12 rokov. Zaujímavosťou je, že po návrate hier v roku 1948, Nemecko, ktoré hry hostilo pred vojnou a Japonsko neboli pozvané, aby súťažili.

Imperial War Museum/Wikimedia

3. Zimné olympijské hry sa konali v tom istom roku ako letné hry až do roku 1992.

photographer of IOC/Wikimedia

4. Peking je prvým mestom, kde sa konajú aj letné, aj zimné olympijské hry. Peking je tiež prvým olympijským miestom, v ktorom nie je dostatok prírodného snehu. Číňania použili stovky snežných diel a potrebného vybavenia na vytvorenie umelého snehu v areáloch pre alpské lyžovanie či biatlon.

Wikimedia

5. Mnohé z dejísk z letných hier v roku 2008 bolo možné použiť aj pre tie zimné. Peking musel postaviť iba jednu novú štruktúru, národný rýchlokorčuliarsky ovál. Miesta, ako napríklad vodné centrum, používané na letnej olympiáde na plavecké podujatia boli prerobené na curling.

File:Beijing national stadium.jpg
Wikimedia

6. Roboty majú v Pekingu na starosti pozdrav ľudí, výdaj dezinfekčného prostriedku či výrobu a donášku jedla. Roboty sa využívajú aj na upratovanie rozsiahlych priestorov mediálneho centra a na dezinfekciu hotelov.

olympics beijing photo
Photo by erik_stein (Pixabay)

7. Vďaka pandémii koronavírusu sú podmienky na tejto olympiáde pre všetkých športovcov vyrovnanejšie. Zvyčajne majú športovci možnosť prísť si otestovať podmienky, avšak v tomto roku to nebolo možné. Pretekári v alpskom lyžovaní si nemohli vyskúšať terén, a tak bude všetko závisieť od toho, ako dobre sa dokážu športovci prispôsobiť.

Sandro Halank/Wikimedia

8. Na zimných hrách v Pekingu je sedem nových podujatí. Nájdete tu viac súťaží žien a podujatí zmiešaných tímov, ako sú štafety v snowboard-krose, súťaže Big Air či štafeta v rýchlokorčuľovaní na krátkej trati.

big air photo
Photo by Pexels (Pixabay)

9. Čína tvrdí, že počas olympiády uvoľní niektoré obmedzenia týkajúce sa Wi-Fi a umožní aj prístup k webovým stránkam sociálnych médií ako sú Facebook a Instagram, aby mohli športovci zdieľať príspevky.

facebook and instagram china photo
Photo by LoboStudioHamburg (Pixabay)

10. Maskoti sú štandardom moderných olympijských hier. Peking odhalil dvoch maskotov, jedného pre olympijské hry a druhého pre paralympijské hry. Maskotom olympijských hier je Bing Dwen Dwen, zavalitá panda, ktorá je aj čínskym národným zvieraťom. Shuey Rhon Rhon je dieťa z čínskej lampy a bude slúžiť ako maskot paralympijských hier.

2022 beijing photo
Photo by focusonmore.com

Zdroj

ZDROJSummitDaily
Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre