Zbrane, ktoré využívajú prívrženci bojových umení. Ako vyzerajú a kto ich používa?

495

Bojové umenia sú rozhodne veľmi nebezpečné už len z hľadiska techniky ich bojov, bez použitia akýchkoľvek zbraní. To však neznamená, že bojovníci žiadne zbrane nevyužívajú. Práve naopak, k dispozícii ich majú hneď niekoľko – od tradičného meča katana samurajov cez rôzne biče, “pazúry”, cez dlhý luk až po na prvý pohľad obyčajné palice. 

Zbrane používané v bojových umeniach sa líšia podľa kultúry, časového obdobia a štýlu boja. A čo je pre ne typické? Ich praktickosť, elegancia, ale i ohromný spôsob ako rýchlo a účinne dokážu človeka pripraviť o život.

Katana

katana photo u6
Zdroj: ranker.com

Dlhá, zakrivená katana bola hlavnou zbraňou vo výbave samurajov. Slúžiť mohla ako k obrane, tak aj k útoku.

Tekko-Kagi

tiger claws photo u2
Zdroj: ranker.com

Štvorhroté železné “pazúry”, nazývané tekko-kagi používajú bojovníci takisto za účelom útoku, obrany a možno i na úžitkové účely ako napríklad vytrhávanie buriny. 

Shuriken

shuriken photo u3
Zdroj: ranker.com

Ide o tradičnú zbraň, ktorú môže bojovník vrhať, sekať ňou ale i bodať. V západnej kultúre sa skôr používa na vrhanie, pričom hviezdy sa môžu do istej miery líšiť tvarom alebo tým či majú rovné alebo zakrivené hroty. Existovali dokonca verzie v tvare šípky pokryté jedom. 

Deväťsekčný bič 

nine section whip photo u2
Zdroj: ranker.com

Zbraň, ktorá by vedela zabiť jedným jediným úderom, mohla mať rôznu dĺžku. Na jednom konci je drevená alebo kovová rúčka, na druhom konci hrot a spojenie oboch koncov bolo prostredníctvom kovovej reťaze spojenej viacerými očkami. Jej využitie bolo naozaj všestranné – mohli ste ňou útočiť (aj na väčšiu vzdialenosť), brániť sa, sekať, odzbrojiť nepriateľa alebo ho i zviazať.

Kunai

kunai photo u2
Zdroj: ranker.com

Kunai je krátka dýka s mäkkou čepeľou, ktorá má tak trochu zvláštne využitie – používa sa na rozbíjanie stien a v prípade potreby aj ako zbraň na blízko. Na konci má hlavicu, pričom jej súčasťou môže byť aj lano, a tak sa môže v prípade potreby použiť aj ako provizórny horolezecký nástroj. 

Tanto

tanto photo u2
Zdroj: ranker.com

Tanto veľmi podobné katane, len o niečo kratšie používali samuraj ako vhodnú zbraň v boji na blízko. Má plochú a rovnú čepeľ s extrémne ostrými hranami – ideálne na presný úder do miest, ktoré nie sú kryté brnením.

Yumi

yumi photo u2
Zdroj: ranker.com

Japonský bojovník, aby prežil a stal sa slávnym potreboval ovládať nielen meč, ale aj luk. Yumi bol tradičný luk samurajov, ktorý sa vyznačoval asymetrickým dizajnom s rukoväťou v dvoch tretinách dĺžky. Jeho dizajn bol navrhnutý tak, aby bol samuraj pri streľbe v kľačiacej polohe alebo na chrbte koňa. 

Kyoketsu-shoge

kyoketsu shoge photo u3
Zdroj: ranker.com

Zbrane, ktoré používali ninja bojovníci museli byť multifunkčné, pretože častokrát cestovali na ľahko, len s pár dôležitými vecami, aby sa mohli premiestňovať rýchlo a potichu. Preto aj Kyoketsu-shoge slúžilo aj ako nástroj (na šplhanie alebo zlaňovanie), zbraň (na sekanie a bodanie), lano (na viazanie a škrtenie) alebo na obranu (na potknutie nepriateľa alebo jeho odzbrojenie).  

Tessen

tessen photo u2
Zdroj: ranker.com

Japonskí bojovníci boli známy svojimi vejármi, ktoré skrývali ostré čepele. Na prvý pohľad obyčajný vejár, no v skutočnosti išlo o nebezpečný vražedný nástroj. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.