Tajomné zlato bolo od nepamäti využívane v mystických a tajomných rituáloch. Zistite, čo všetko sa s nim spája

899

Že zlato má hodnotu to všetci vieme. Čím to ale je, že tento vzácny kov tu je s nami už tisícky rokov ? Hodnotu má nielen pre vedcov a bankárov ale aj ľudí z iného spektra – mystikov, náboženských vodcov či okultistov. Dá sa povedať, že sila zlata je natoľko veľká, že presvedčila aj svet logiky či racionality. V dnešnom článku si predstavíme ako sa zlato využíva alebo využívalo v rôznych spirituálnych, záhadných či nevedeckých kruhoch.

 

Alchýmia

alchýmia
Foto: Canva

Alchýmia je starobylé odvetvie prírodnej filozofie, ktoré sa historicky praktizovalo v Číne, Indii, moslimskom svete a Európe. Jej cieľom bolo premeniť obyčajné kovy na ušľachtilé kovy ako zlato, vytvoriť elixír nesmrteľnosti a vyvinúť všeliek na všetky choroby. Aj keď sa alchýmia ukázala ako slepá vetva keďže žiaden elixír nesmrteľnosti dodnes nemáme jeho predstavitelia prispeli k významným vedeckým objavom. Inak vedeli ste, že zlato už dnes vyrobiť vieme? Ide však o finančne aj technicky náročný proces.

Zlato v starovekom Egypte

Foto: Canva

Staroveký Egypt bol krajinou bohatou na zlato, ktoré sa hojne používalo v šperkoch, chrámových rituáloch a pohrebných artefaktoch. Zlato často obsahovalo striebro a remeselníci používali rôzne  špeciálne techniky aby vytvorili zložité zlaté predmety a šperky.  Tutanchamonova hrobka, ktorá obsahuje obrovské množstvo zlata, je ukážkou bohatstva starovekého Egypta.  Techniky a štýly spracovania zlata sa časom vyvíjali pod vplyvom rôznych kultúr. Starí Egypťania verili, že zlato je nezničiteľný a nebeský kov. Boh slnka Ra bol často označovaný za horu zlata. Kráľovská hrobka bola známa ako „dom zo zlata“. Faraónom Starej ríše sa hovorilo „zlatý Horus“.

Zlato v čarodejníctve

Foto: Canva

Zlato bolo dôležité pri magických rituáloch. Napríklad pri výrobe amuletov. Zlaté amulety boli vnímané ako ochrana predovšetkým detí pred zlom a kliatbami, a najmä pred „diablovým okom“. Príkladom sú zlaté buly, ktoré nosili rímski chlapci. Zlato bolo účinné aj proti rôznym chorobám Na magických papyrusoch, ktoré sa zaoberali kliatbami, ale aj milostnými zaklínadlami, sa často požaduje, aby bolo zaklínadlo napísaná na zlatej tabuľke.

Posvätná geometria

Foto: Canva

Počuli ste o nej? Posvätná geometria pripisuje určitým geometrickým tvarom a proporciám symbolický a posvätný význam, ktorý sa často používa pri navrhovaní náboženských stavieb a priestorov. Má korene v štúdiu prírody a jej matematických princípov a možno ju nájsť v rôznych náboženských a duchovných tradíciách, ako sú budhizmus, hinduizmus, islam a kresťanstvo. Práve zlato je často využívané na výrobu rôznych šperkov so špecifickým významom pre toho, kto tomu verí.

 

Astrológia

Foto: Canva

Zlato zohráva v astrológii významnú úlohu a symbolizuje čistotu a prosperitu. Jeho účinky na jednotlivcov sa podľa veriacich líšia v závislosti od ich horoskopu a znamenia zverokruhu. Nosenie zlata špecifickými spôsobmi môže priniesť rôzne výhody, pričom zlatá farba odráža pozitivitu a múdrosť. Astrológovia dokonca veria, že ceny zlata na burze ovplyvňuje pozícia Jupitera a Saturnu.

 

zdroje:

clickastro

https://www.metmuseum.org/toah/hd/egold/hd_egold.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Alchemy

https://en.wikipedia.org/wiki/Sacred_geometry

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre