Zločiny proti spotrebiteľom: 10 výrobkov, ktoré sa nikdy nemali dostať na pulty

14377

Moderný život je plný nespočetného množstva výrobkov; mnohé z nich sú užitočné, ale mnohé sú aj odpad. Nanešťastie často veríme myšlienke, že s týmito nepotrebnými výrobkami je život lepší, a každý rok sa na ich nákup minú miliardy dolárov. Toto je zoznam desiatich najhorších výrobkov modernej doby.

Jednorazový riad

V súčasnosti je čoraz bežnejšie, že ľudia namiesto skla, porcelánu a kovu používajú jednorazové šálky, taniere a príbory. Nie je to len smiešne plytvanie peniazmi (kvôli ušetreniu niekoľkých minút umývania riadu), ale aj záťaž pre naše životné prostredie. Neexistuje dôvod, prečo by deti nemohli používať sklo ako všetci ostatní – robili to v dávnych časoch a nezabíjalo ich to.

white spoon
Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

Jednorazové holiace strojčeky

Spoločnosti vyrábajúce holiace strojčeky to majú v malíčku – majú prakticky monopol na trhu s holiacimi strojčekmi a ľudia sa na nich stali takí závislí, že sa už nevedia oholiť bez jednorazového holiaceho strojčeka. Tieto holiace strojčeky používajú lacné čepele, ktoré sa rýchlo otupia a nedajú sa opätovne použiť. Predtým, ako sa tieto holiace strojčeky stali takými populárnymi, používali muži rovné žiletky, ktoré sa dali podľa potreby naostriť. Počiatočnú cenu žiletky bolo potrebné zaplatiť raz za život väčšiny mužov. Rovné žiletky alebo holiace strojčeky si môžete kúpiť aj dnes a investícia sa oplatí.

stainless steel nail cutter on red surface
Photo by amirhosein esmaeili on Unsplash

Produkty na chudnutie

Existujú dva hlavné typy výrobkov na chudnutie – prvé sú silné lieky, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné, a druhé sú prášky, bylinné tabletky a nápoje. Na najhoršom konci stupnice sú nápoje, ktoré tuhnú v žalúdku, takže sa cítite plní bez jedla, a na bezpečnejšom konci stupnice sú proteínové nápoje používané ako náhrada jedla. Faktom je, že všetky tieto výrobky sú zlé, pretože udržiavajú mýtus, že na schudnutie potrebujete „diétu“. Jediná diéta, ktorá skutočne funguje, je striedmosť – jedzte rozmanito a menej. Ušetrí vám to peniaze a budete sa cítiť lepšie.

black magnifying glass on white and brown marble table
Photo by HowToGym on Unsplash

Sirupy proti kašľu

Keď dostanete chrípku alebo prechladnete, nedá sa robiť prakticky nič iné, len sa držať v teple a dobre jesť. Sirupy proti kašľu sa predávajú ľuďom, ktorí trpia a chcú si oddýchnuť. Namiesto kupovania neuveriteľne drahých sirupov (ktoré pomáhajú len málo alebo vôbec) si zmiešajte trochu rozšľahaného bielka, medu a octu a užívajte to po lyžičkách – je to lacné a rovnako účinné na odstránenie hlienov. Ak vás trápi chrípka, vezmite si paracetamol a ľahnite si. Chrípka bude mať prirodzený priebeh.

a bottle of liquid sitting on top of a table
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Motivačné knihy

Motivačné knihy nepomáhajú. Sú len marketingovým trikom, ktorý má ľudí prinútiť, aby sa rozlúčili so svojimi ťažko zarobenými peniazmi. Kedy ste naposledy stretli človeka, ktorý sa stal realitným magnátom po prečítaní knihy „Bohatý otec, chudobný otec“? Kedy ste naposledy videli niekoho, kto porazil depresiu po prečítaní knihy o tejto problematike? Tento obrovský trh dnes ponúka knihy prakticky o všetkom, čo by ste mohli potrebovať, a v konečnom dôsledku jedinou osobou, ktorej sa pomáha, je autor, ktorý pomaly bohatne. Ak máte naozaj pocit, že potrebujete radu do života, skúste si na internete vyhľadať reálnych ľudí, ktorí naozaj našli cestu zo svojich problémov.

text
Photo by Seema Miah on Unsplash

Tabletky na spanie pre deti

Takeda Pharmaceuticals je spoločnosť, ktorá vyrába tabletky na spanie pre deti v predpubertálnom a pubertálnom veku. Využila medzery v amerických marketingových zákonoch na propagáciu svojich výrobkov bez uvedenia skutočnosti, že neboli úplne testované na deťoch, a bez uvedenia akýchkoľvek potenciálnych vedľajších účinkoch. To je síce dosť zlé, ale ešte horšie je, že existujú ľudia, ktorí uvažujú o tom, že ich kúpia svojim deťom. Vo väčšine prípadov sa dá nespavosť dieťaťa, ktoré zle spí, vyliečiť intenzívnejšou činnosťou počas dňa. Vypnutím televízie a počítača sa vedľajšie účinky nedostavia.

white blue and orange medication pill
Photo by Myriam Zilles on Unsplash

Mikrovlnné rúry

Mikrovlnné rúry zohrali veľkú úlohu pri odstraňovaní slušného varenia z mnohých našich domácností a pomohli rozkvetu trhu s hotovými jedlami zaťaženými chemikáliami. V niektorých supermarketoch predvarené, vopred pripravené jedlá teraz zaberajú veľa miesta. Vo väčšine prípadov nie je nič, čo by sa v mikrovlnnej rúre dalo urobiť lepšie ako na bežnom sporáku a v rúre – a v mnohých prípadoch to môže trvať rovnako krátko! Okrem toho, pri varení v rúre sa vám nestane, že jedlo bude rozmočené, ochabnuté a bezfarebné – v mikrovlnnej rúre áno.

white microwave oven turned off
Photo by Erik Mclean on Unsplash

Stroje na budovanie brušných svalov

V posledných rokoch sa v reklamách objavujú rôzne stroje na budovanie brušných svalov. Faktom je, že tieto stroje sa použijú raz alebo dvakrát a potom skončia v garáži alebo v skrini, aby sa už nikdy nepoužili. Stroje nerobia nič, čo by ľudské telo nedokázalo už teraz, a ak to s budovaním dobrých brušných svalov myslíte vážne, bolo by oveľa lepšie, keby ste robili pravidelné brušáky a zaobstarali si členstvo v posilňovni. Pravdepodobne to bude stáť rovnakú cenu a nebude vám to zavadzať doma!

Zdroj: PxHere

Sladené cereálie

Bol to skutočný génius, ktorý prišiel s nápadom vziať niečo zdravé a obaliť to množstvom cukru, aby to zaujalo deti. Nanešťastie sa tento koncept stal takým populárnym, že mnohé deti odmietajú jesť akékoľvek cereálie, ktoré nie sú sladené. Vlády na celom svete nariekajú nad tučnými deťmi a snažia sa nájsť riešenie tým, že zakazujú všetky možné veci a snažia sa propagovať zdravý životný štýl – ale zdá sa, že nikoho nezaujíma skutočnosť, že väčšina detí začína svoj deň obrovským prívalom cukru, po ktorom nasleduje chuť na sacharidy.

bunch of cereals
Photo by Etienne Girardet on Unsplash

Balená voda

Balená voda je absolútne plytvanie peniazmi a zdrojmi. Po prvé, balená voda je v západnom svete, kde máme všetci ľahký prístup k vode z vodovodu, ktorá je vo väčšine oblastí pitná, smiešnym konceptom. Spoločnosť Coca Cola chcela byť súčasťou tejto smiešnej módy, a tak vstúpila na trh s balenou vodou, ale svoje fľaše jednoducho naplnila vodou z vodovodu! Keď sa tento výrobok dostal na trh v Spojenom kráľovstve, bola to katastrofa. Vedecké testy balenej vody ukázali stopy bromanu – karcinogénu. Spoločnosť Coca Cola musela stiahnuť pol milióna fliaš tejto vody a stiahla výrobok z trhu Spojeného kráľovstva.

white and blue labeled disposable bottled water
Photo by Noppadon Manadee on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jaroslav
5. augusta 2023 16:22

Milá Michaela.
Nechcem tu hejtovať. To naozaj nie, ale našiel som v článku veci, ktoré znejú čiernobielo. S drvivou väčšinou v tomto článku súhlasím. Sú to naozaj totálne zbytočné veci.
Ale prečo odsudzovať mikrovlnku?
Naozaj si myslíš, že všetko sa dá poriešiť sporákom, alebo klasickou trúbou?
Ja osobne si bez mikrovlnky neviem ráno predstaviť rýchlejšie rozmrazenie chleba z mrazáku. Alebo rýchle zohriatie jedla na tanieri, ktoré som z nejakého dôvodu nemohol zjesť vtedy, keď bolo teplé. To mám naozaj míňať kopec energie a zohrievať celé jedlo navarené v hrncoch? (Alebo si už skúšala zohriať pirohy, alebo halušky?) Mikrovlnka je náhodou výborný vynález. Len niektorí ľudia ju využívajú nesprávne, alebo nevedia využiť jej potenciál.
Ja len – že niektoré veci nie sú len čiernobiele, a vedia nám pomôcť, ak ich správne využijeme.