Zopár úplne nepodložených vecí, ktorým ľudia verili o ryšavých ľuďoch

495

V tomto svete plnom rozmanitosti si ryšavé vlasy vždy dokázali získať pozornosť svojimi ohnivými vlasmi. V priebehu histórie však boli aj predmetom mnohých nepodložených presvedčení a mylných predstáv. Od spájania s nadprirodzenými schopnosťami až po označovanie za temperamentné – ryšavé ženy prešli množstvom stereotypov, ktoré formovali vnímanie verejnosti. V tomto článku sa ponoríme do ríše mýtov o ryšavých ľuďoch, oddelíme fakty od fikcie a objasníme pravdu, ktorá sa skrýva za týmito dlhoročnými mylnými predstavami.

Červenovlásky sú hybridmi človeka a mimozemšťana

Niektorí konšpirační teoretici sa domnievajú, že ryšavé vlasy sú v skutočnosti výsledkom kríženia mimozemšťanov s ľuďmi. Medzi ich dôkazy patrí existencia mnohých ryšavých kráľov a kráľovien a údajná mimozemská rasa známa ako Lyrani, ktorá má údajne ryšavé vlasy, svetlú pleť a svetlé oči.

shallow focus photography of woman posing for photo
Autor tejto fotografie je Tiko Giorgadze

Červenovlásky sa po smrti stávajú upírmi

Napriek tomu, že Achilles, Helena Trójska a Afrodita mali mať ryšavé vlasy, grécka mytológia podporuje presvedčenie, že ryšaví ľudia sa po smrti menia na upírov. Hoci sa nikto z nich neobjavil ako upír, je pravda, že ryšaví ľudia si musia dávať väčší pozor na slnko, pretože pigment feomelanín, ktorý sa nachádza v ryšavých vlasoch, ich robí náchylnejšími na melanóm.

a person holding an open book in their hands
Autor tejto fotografie je Loren Cutler

Červenovlásky boli počaté počas menštruácie

Niektorí si mysleli, že ryšavky boli počaté počas „nečistého“ sexu – v podstate pri pohlavnom styku počas menštruácie. Túto vieru zastávali najmä ľudia v stredoveku.

woman sitting on brown surface
Autor tejto fotografie je Pietra Schwarzler

Červenovlasé ženy sú čarodejnice

V stredovekej kresťanskej Európe sa ryšavé vlasy často spájali s čarodejnicami a čarodejníctvom. Predpokladá sa, že v období extrémnej čarodejníckej hystérie v rokoch 1500 – 1660 bolo v Európe zabitých až 80 000 podozrivých čarodejníc.

woman in front of tree covered snow during daytime
Autor tejto fotografie je Rodolfo Sanches Carvalho

Červenovlásky nemajú dušu

Legendu o tom, že ryšavci nemajú duše a v skutočnosti môžu brať iným ľuďom duše prostredníctvom očného kontaktu, ešte viac preslávil South Park. Kolovali aj povesti, že ryšaví ľudia predali svoje duše diablovi, aby šírili hriech a slúžili Temnému pánovi. Ryšavý Mikey Kittrell sa stal známym ako Ginger Have Souls Kid (ryšavý chlapec má dušu) a senzáciou YouTube po tom, čo nahral nahnevané videoposolstvo, aby bojoval proti týmto názorom.

woman in white dress lying on green grass
Autor tejto fotografie je Leonardo Menegazzo

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.