Možno sa vám zdá, že Mikuláš je pre deti, no nie je to celkom tak. Povedzme si pravdu, koľko dospelých sa na tento deň teší a dostáva darčeky rovnako, ako ich ratolesti, aj keď možno v inej podobe. Tak či onak, tento deň vaše ratolesti a deti po celom svete milujú a je dobré vedieť, komu vlastne za tento “obdarúvaci” deň vďačíme. Poďme sa pozrieť na zopár zaujímavosti zo života tohto svätca.

Foto od wikimedia

Fakt č. 1: Sv. Mikuláš sa narodil v 3. storočí nášho letopočtu a na území dnešného Turecka.

Fakt č. 2: Jeho rodičia pomáhali chorým ľuďom. Dokonca tak, že ich to pripravilo o vlastné zdravie a obaja zahynuli. Mikuláš zostal sirotou a okrem dobroty zdedil po rodičoch aj veľký majetok.

Fakt č. 3: Všetok majetok, ktorý vlastnil, rozdal chudobným.

Fakt č. 4: Najznámejší čin tohto dobráka bola zrejme záchrana troch dcér, ktoré chcel ich otec predať do nevestinca. A to preto, že nemal peniaze na ich vydaj. Mikuláš sa tak rozhodol nechávať na okne chudobného suseda po dobu troch večerov mešec s peniazmi, aby tak zabránil plánovanému činu otca. Hoci chcel, aby sa tento čin zachoval ako tajomstvo, predsa len sa rozšíril medzi ľudí. A tak sa začalo s nechávaním čižiem v oknách.

Fakt č. 5: Pomaranče a mandarínky sa dávajú do balíčkov údajne kvôli tomu, že práve pomaranče pripomínajú tri okrúhle peniaze, ktoré Mikuláš chudobnej rodine vtedy daroval.

Fakt č. 6: S rozdávaním darčekov do čižiem sa začalo v Holandsku.

Fakt č. 7: Podľa Mikuláša pomenovali mestá na Slovensku i v zahraničí. Ako príklad uvedieme Liptovský Mikuláš či Borský Mikuláš. Vo Francúzsku existuje mesto Saint Nicolas de Port, v ktorom na jeho počesť postavili aj nádhernú katedrálu.

Fakt č. 8: Je zaujímavé, že vo východných mestách je po Pannej Márii druhým najuctievanejším svätcom.

Fakt č. 9: Jeho pozostatky sú uschované v talianskom meste Bari. A symbolické je, že práve tvar Talianska pripomína čižmu.

Fakt č. 10: Mikuláš strávil sedem dlhých, ťažkých rokov uväznený a mučený kvôli svojej viere v Krista. Až kým mu prvý kresťanský cisár – Konštantín, v roku 313 neudelil slobodu tak, ako ďalším náboženským väzňom.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť