10 desivých lekárskych postupov, vďaka ktorým budete vďační za modernú medicínu

969

Zdravotné trendy nie sú ničím novým, sú oveľa staršie, než si mnohí myslia. Napríklad starí Egypťania praktizovali zvláštne metódy chudnutia a liečby chorôb, podobne ako ľudia v 20. storočí. V každej dobe ľudia skúšali všetko, čo bolo po ruke, aby dosiahli dokonalosť… aj keď tieto metódy boli trochu bláznivé. V priebehu rokov ľudia robili bláznivé veci, aby si zdokonalili svoje telo, a až veda a spätný pohľad dokázali, že boli skutočne nebezpečné. Či už sa niekto snažil schudnúť, alebo sa zbaviť otravnej pohlavnej choroby, ľudia boli v tomto zdravotnom šialenstve dlho. Tu je desať najbláznivejších vecí, ktoré ľudia urobili, aby sa vyliecili alebo zdkonalili.

Ortuť na liečbu syfilisu

Ako vie takmer každý na svete, ortuť je vysoko toxická a nikdy by sa nemala požívať. Pred vysokým obsahom ortuti v rybách nás varujú a ľudia sa všeobecne majú pred touto látkou na pozore. Nebolo to však tak vždy a po stáročia bola ortuť prostriedkom na liečbu syfilisu. Syfilis je vyčerpávajúce a strašné ochorenie, ktoré človeka znetvorí a zabije, ak sa nelieči. V súčasnosti používame penicilín, ale ešte v roku 1300 bolo po ruke ortuťové striebro, ktoré pomáhalo každému, kto trpel touto pohlavnou chorobou. Natieralo sa na kožu, podávalo injekčne alebo sa užívalo ústne, a hoci liečba ortuťou bola populárna až do polovice 20. storočia, nikdy nezabrala. Ak s niečím ortuť pomohla, tak rýchlejšie zabiť pacienta, čo pravdepodobne zmiernilo niektoré bolesti spojené s chorobou, ale to je ako odrezať hlavu, aby sa vyliečila bolesť hlavy. Nakoniec sa dokázalo, že zlúčenina chloridu ortuťného skutočne pomáha pri liečbe choroby, ale to bolo až v roku 1910 a stále bola dosť toxická.

mercurial cream
Zdroj: Listverse

Lobotómia na liečbu duševných chorôb

Duševné problémy sú oblasťou medicíny, ktorá sa len nedávno začala skúmať a liečiť ako choroba. Ešte v polovici 20. storočia sme zatvárali ľudí do ústavov, aby sme „liečili“ ich duševné poruchy, ale často to bol len prostriedok na vylúčenie ľudí zo spoločnosti. Dostávali silné lieky a nedostávali takmer žiadnu liečbu a mnohí boli mučení barbarskými formami medicíny vrátane elektrošokovej terapie. Ďalšou možnosťou pre tých, ktorí trpeli vážnymi duševnými poruchami, bolo niečo, čo sa nazývalo „lobotómia ľadovým sekáčikom.“ Lobotómia sa stala v Spojených štátoch populárnou už v roku 1936 a do roku 1949 sa ročne vykonalo až 5 000 týchto operácií na pacientoch vo veku štyroch rokov. Zákrok spočíval v tom, že sa v lokálnej anestézii do očnej jamky zabodli dlhé kovové sondy, aby sa mozog doslova rozštiepil. Poškodenie spôsobilo zmeny osobnosti a pacienta účinne usmrtilo, hoci jeho telo zostalo nažive. Táto prax bola populárna, ale v 70. rokoch 20. storočia sa stala veľmi kritizovanou a väčšinou sa od nej upustilo. Jej brutalita mala za následok dlhodobé poškodenie mozgu desiatok tisíc pacientov, ktorí mohli byť liečení inými, menej invazívnymi spôsobmi.

iStock 1001044838
Zdroj: Listverse

Konzumácia arzénu na chudnutie

Arzén je jednou z tých vecí, ktoré si väčšina ľudí spája s jedom na potkany, ale istý čas ho ľudia s radosťou konzumovali vo forme tabletiek na chudnutie. Už v 19. storočí začali ľudia v Rakúsku konzumovať arzén v káve ako metódu na chudnutie. Do svojej rannej šálky kávy si dávali malé množstvo a v priebehu niekoľkých týždňov ho zvyšovali, až kým sa nedostavila hnačka. Akonáhle sa im začali prejavovať príznaky hnačky, pomaly znižovali dávku a užívali si výhody toho, že v tele nedokázali udržať nič pevné. Iste, schudli by, ale zároveň sa otrávili. Táto móda sa rozšírila do podoby tabletiek a ako zázračná diéta na chudnutie sa predávala po celom svete až do 20. rokov 20. storočia, ale pravdepodobne zabíjala ľudí viac než čokoľvek iné. Dnes už vieme, že arzén nespôsobuje len to, že sa cítite mizerne a musíte behať na záchod, ale spôsobuje aj odumieranie buniek. Zvyšuje tiež riziko vzniku rakoviny aj v malých dávkach, preto by sme sa mu mali vždy vyhýbať.

arsenic pills
Zdroj: Listverse

Posledná šanca na diétu 

Existuje veľa smiešnych módnych diét, ako napríklad Sušienková diéta, Kapustová diéta a mnoho ďalších, ale len málo z nich je tak smrtiacich ako diéta s príznačným názvom „Posledná šanca“. V roku 1976 Dr. Robert Linn propagoval tzv. diétu poslednej šance, keď tvrdil, že jediný spôsob, ako zostať štíhly a zdravý, je nejesť nič a konzumovať len jeho zázračné tonikum Prolinn. Problémom tejto diéty bolo, že Prolinn obsahoval menej ako 400 kalórií energie, čo je pre každého dospelého človeka príliš málo. Prolinn sa skladal predovšetkým z kolagénu, čo v podstate nebolo nič iné ako pomleté kopytá a kože zvierat zabitých na bitúnku. Nápoj bol len o málo viac ako zvyšky živočíšneho odpadu, ktorý nikto iný nechcel, ale keď sa z neho stal nápoj, doktor Linn ho premenil na tekuté zlato… a zabil približne 30 ľudí. Linna vyšetroval Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a jeho diétu by nemal skúšať absolútne nikto.

iStock 910362658
Zdroj: Listverse

Pásomnica na chudnutie

Ak je niečo, čo by mal každý vedieť, že nemá robiť, tak je to úmyselné požitie parazita, ako je pásomnica. Hoci zdravý rozum hovorí, že je to zlý nápad, ľudia to robia už od viktoriánskych čias. Myšlienka je jednoduchá: Keď sa vajíčko vyliahne a červ sa plne vyformuje, bude sa živiť potravou, ktorú človek skonzumuje. Vďaka tomu môžu jesť, čo chcú, a nepriberú na váhe, pretože červík bude všetky tie strašné kalórie ťahať za nich. Skutočnosť však nie je taká jednoduchá, pretože pásomnice môžu u nakazených viesť k množstvu problémov a musia sa odstrániť. Táto diéta bola populárna nielen vo viktoriánskom Anglicku, ale pretrváva dodnes. Ľudia sa stále cielene infikujú pásomnicami, aby mohli schudnúť. Našťastie, v dnešnej dobe sa dajú červy pomerne ľahko odstrániť, ale ešte v 19. storočí si to vyžadovalo množstvo nebezpečných metód. Patrilo k nim prehltnutie veľkého kovového valca (ktorý pacienta často udusil) až po zámerné otrávenie sa, aby sa červa zbavili. Mnohí ľudia zomreli v dôsledku jednoduchého pokusu o odstránenie červa a napriek tomu, čo sa možno dočítate na internete, nikdy nie je dôvod, aby ste sa zámerne nakazili pásomnicou!

iStock 698658302
Zdroj: Listverse

LSD na liečbu alkoholizmu

Alkoholizmus je jednou z najzávažnejších chorôb, ktorou denne trpia milióny ľudí, preto nie je prekvapením, že sa ľudia pri jeho liečbe obracajú na netradičné metódy. Pre mnohých ľudí, ktorí buď nechcú, alebo nemôžu navštevovať liečebné stretnutia, je tu LSD… potenciálne. Už v 60. rokoch minulého storočia sa uskutočnil výskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či by kvapkanie kyseliny mohlo obmedziť túžbu človeka po alkohole. Keď sa uskutočnil, štúdia mala zmiešané výsledky a donedávna sa od nej upúšťalo. V roku 2012 sa vedci opäť ponorili do zozbieraných údajov a začali skúmať účinky halucinogénnych liekov na liečbu alkoholizmu. Štúdia zistila, že je účinná u 59 % účastníkov. Pripúšťame, že Úrad pre kontrolu potravín a liečiv pravdepodobne túto liečbu v dohľadnej dobe neschváli, ale na trhu je alternatíva s názvom naltrexón, ktorá poskytla podobné výsledky. Nebezpečenstvo liečby LSD sa spája s potenciálnym vedľajším účinkom psychedelík, ktorý si väčšina ľudí uvedomuje: zlý trip. Nesprávne užívanie LSD a iných podobných drog môže viesť ku komplikáciám u ľudí s duševnými chorobami a inými závažnými zdravotnými problémami.

iStock 697427022
Zdroj: Listverse

Tabakový klystír (a ďalšie šialené veci, ktoré si ľudia strkajú do zadku)

Ak ste niekedy niekomu povedali, aby si išiel fúkať dym do zadku, existuje šanca, že vás mohol brať vážne. Tento idióm pochádza zo skutočnej praxe, keď sa niekomu do konečníka fúkal dym vo forme tabakového klystíru. Táto prax sa vyvinula do bežnej lekárskej procedúry používanej až do konca 17. storočia. Tabakový klystír sa používal najmä na liečbu utopených. Predpokladalo sa, že dym povzbudí dýchací systém, aby sa rozbehol a doslova pomôže vysušiť človeka. Fungovalo to asi tak často, ako by ste si mysleli. Okrem tabakového dymu si ľudia pravidelne dávali aj kávové klystýre. Ďalším čudným klystýrom, ktorý ľudia zrejme obľubujú, je olejový klystír používaný na liečbu zápchy. Najnebezpečnejším klystýrom, ktorý ľudia vyskúšali, je alkoholový klystír, inak známy ako „zadoček“. Ten je obzvlášť nebezpečný, pretože všetko, čo si strčíte do zadku, sa rýchlo vstrebe do krvného obehu. To môže byť smrteľné, keďže alkohol nemá šancu prefiltrovať sa cez pečeň.

tobacco smoke enema
Zdroj: Listverse

Krviprelievanie

Púšťanie krvi je jednou z tých praktík, ktoré boli bežné tak dlho, až je prekvapujúce, že sme ako druh prežili. Vďaka spätnému pohľadu dnes vieme, že najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, keď ste chorí, je vypustiť si z tela krv, ale presne to „lekári“ po stáročia robili svojim pacientom. Táto prax sa točila okolo konceptu, že krv sa môže pokaziť a treba ju z tela odstrániť, aby sa mohlo uzdraviť. Pre človeka 21. storočia to môže znieť smiešne, ale v rozpätí približne 2 000 rokov to dávalo veľký zmysel. Zaujímavé je, že púšťanie krvi mohlo byť v niektorých prípadoch prospešné. Keď sa používalo na liečbu hypertenzie, dávalo zmysel, že odstránenie časti krvi zmiernilo príznaky vysokého krvného tlaku. V takmer každom inom prípade to pacienta oslabilo a potenciálne zabilo infekciou. To platilo najmä v rokoch pred objavením antibiotík. Infekcie vznikali zo zdroja rany a len málokto sa správne zotavil.

bloodletting
Zdroj: Listverse

Heroínový sirup proti kašľu

Kedysi ste mohli zájsť do miestnej lekárne a kúpiť si dávku sirupu proti kašľu s prímesou heroínu. Bohužiaľ, tieto časy sú už dávno za nami, ale vytvárajú obraz o tom, aké odlišné boli liečebné postupy v 19. storočí a na začiatku 20. storočia v porovnaní s dneškom. Nemecká farmaceutická spoločnosť Bayer propagovala koncom 90. rokov 19. storočia liek na kašeľ a prechladnutie u detí prostredníctvom kombinácie aspirínu a heroínu. Táto prax pokračovala až do roku 1912, keď roky zhromažďované údaje naznačovali, že pacienti si na heroín budujú „toleranciu“, čo viedlo k zvýšenému počtu závislých. Možno si myslíte, že v tom čase bol stiahnutý z amerických pultov, ale v obchodoch sa naďalej predával až do roku 1914, keď bol dostupný len na lekársky predpis. Pacienti ho mohli naďalej dostávať na lekársky predpis až do roku 1924, keď úrad FDA zakázal túto drogu. Podobne sa kokaín používal ako anestetikum a v 19. storočí bol na krátky čas známou zložkou Coca-Coly.

Bayer heroin
Zdroj: Listverse

Rádium na všetko

Keď Marie Curie a jej manžel Pierre objavili rádium, bol to jeden z najväčších objavov 19. storočia. Marie neskôr zomrela na asplastickú anémiu vďaka celoživotnému pôsobeniu tohto prvku, ale dlho pred jej smrťou sa rádium považovalo za zázračnú látku, ktorú spoločnosti jednoducho museli mať vo všetkých svojich výrobkoch. Paradoxne sa verilo, že rádium má zázračné zdraviu prospešné vlastnosti. Predtým, ako sa úplne pochopili účinky žiarenia na ľudské bunky, spoločnosti pridávali rádium do výrobkov vrátane zubnej pasty, čokolády a vody, ktoré boli určené na konzumáciu. Radium sa používalo aj v 30. rokoch 20. storočia. Vďaka svojim svetelným vlastnostiam sa radium používalo aj v hračkách a nočných lampách. Látka vyžaruje slabú žiaru, ktorá sa používala na osvetlenie tmavých miestností bez elektriny. Umiestňovalo sa aj do kozmetických prípravkov, ktoré si ľudia rozmazávali po celej tvári, do vyhrievacích vankúšikov a čapíkov. Rádium sa dokonca používalo na liečbu impotencie, ktorú pravdepodobne len zhoršovalo. Rádium zostalo súčasťou každodenného života dlhé roky a zo všetkých výrobkov bolo odstránené až v 60. rokoch 20. storočia, preto si dávajte pozor, čo kupujete v antikvariáte. Nikdy neviete, čo môže obsahovať rádioaktívny materiál.

radium toothpaste
Zdroj: Listverse

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.