10 faktov o amišskom rumspringa, ktoré vás prekvapia

10554

Jeden z najznámejších faktov o Amišoch je ich odpor k modernému spôsobu života a striktnosť ich náboženskej viery, ktorá ovplyvňuje všetko od ich každodenných rituálov až po ich zovňajšok a vizáž. Najväčšou záhadov pre nás, neamišov zostáva ich rituál rumspringa, ktorý dovoľuje mladým amišským tínedžerom opustiť komunitu a okúsiť svet „tam vonku“, bez obmedzení, s využívaním novodobých výdobytkov, či alkoholu. Na základe tejto, zdanlivej krátkej slobody sa následne mladý Amiši môžu rozhodnúť, či ostanú verní svojej komunite alebo odídu žiť bežný život, ktorý poznáme.

amisi

Čo ale Amiši počas rumspringy robia? Vymenia svoje tradičné viktoriánske oblečenie za džíny a tričká, voz s konským záprahom za taxíky a skúšajú alkoholické či iné omamné látky? Poďme sa spolu pozrieť na tento záhadou opradený rituál.

 

Ako dlho rumspringa vlastne trvá?

Existuje mnoho informácií o dĺžke trvania rumspringy, pričom niektoré hovoria, že trvá 1-2 roky, iné, že tento čas je variabilný a závisí od tínedžera, pre aký dlhý čas sa rozhodne.

 

Kedy sa rumspringa odohráva?

Pre väčšinu tínedžerov Amišov začína rumspringa hocikedy po 16. narodeninách, kedy začínajú dospievať.

 

AMISH SHOOTING - 64-15-JOHNB-A-07.jpg - A horse and buggy Amish funeral procession move along Mine Road towards Bart Cemetery, after the service of Naomi Rose Ebersol the first of three services today for four of the victims in Bart Township, Lancaster County, Pa. on October 5, 2006.
AMISH SHOOTING – 64-15-JOHNB-A-07.jpg – A horse and buggy Amish funeral procession move along Mine Road towards Bart Cemetery, after the service of Naomi Rose Ebersol the first of three services today for four of the victims in Bart Township, Lancaster County, Pa. on October 5, 2006.

Chodia Amiši počas rumspringa na párty?

Najmä v Pennsylvania sú rumspringa párty notoricky bláznivé. Najmä tínedžeri z Illinois, Ohia a Michiganu sa zúčastňujú divokých párty vo vidieckych zalesnených oblastiach.

 

Tínedžeri sa nevedia rumspringy priam dočkať.

Podľa amišských tínedžerov sa Amiši tešia na rumspringa už od veľmi skorého veku. Nemôžu sa dočkať, kým dovŕšia 16 rokov.

 

Niektorí tínedžeri využívaju rumspringa len na osobné vzdelanie a rozvoj.

Aj keď väčšina tínedžerov sa zameriava na prchavé momenty v opojení konzumného sveta, sú jedinci, ktorí toto voľné obdobie využívajú na nadobudnutie vzdelania, či pracovných zručností.

 

Rumspringa má za cieľ posilniť vieru v náboženstvo a zotrvanie v amišskej komunite.

Väčšina sveta vidí rumspringa ako ospravedlnenie pre tínedžerskú pochabosť a odviazanosť, avšak vo vnútri komunity je rumspringa vnímaná ako spôsob preskúmania vlastnej viery.

 

Ako berú rodičia mladých tínedžerov odchod svojích detí počas rumspringy?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, rodičia neburcujú svoje deti k odchodu z domu, ale tiež im v ňom nebránia. Často nesúhlasia s ich poblázneným správaním, ale len zriedka vykonávajú protiopatrenia, ktorými by svojim deťom zabraňovali v ich pochabostiach v tomto ritály.

 

Niektorí bláznivý Amiši nečakajú na rumspringa.

Ak sa Amiš skutočne začne búriť a nechce opustiť svoju komunitu na dlhšiu dobu, väčšinou to rieši vytrácaním sa počas nocí na párty alebo si tajne skrýva pivo, cigarety, či tranzistorové rádio, ktoré majú Amiši zakázané.

 

Prečo sa Amiši po rumspringa vracajú naspäť do komunity?

Je naivné myslieť si, že dospievajúci Amiš je okamžite schopný splynúť s okolitým svetom akonáhle odíde na „skusy“ do sveta. Moderný svet je pre nich príliš ohromujúci. Je tu pre nich príliš veľa pokušení a pocitu slobody.

 

Končia alebo nekončia Amiši v pekle?

Jedným z hlavných problémov tak organizovaného a striktného náboženstva je to, že ste odrezaní od zvyšku sveta. Amiši veria, že každý kto Amišom nie je skončí po smrti v pekle. Preto sa väčšina tínedžerov z rumspringa vráti naspäť do komunity. Zo strachu, že skončia v pekle.

 

Prečítajte si tiež Zaujímavosti o Amišoch

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre