350 miliónov rokov dozadu boli huby väčšie ako stromy

2602

Vedci len nedávno identifikovali obra z pomedzi húb – obrovskú, prehistorickú fosíliu, ktorá sa vyhýbala klasifikácii už viac ako storočie.

Prototaxites structure
source: wikimedia

Chemická analýza ukázala, že 6-metrový vysoký organizmus s kmeňom podobným stromu bola v skutočnosti huba, ktorá zanikla pred viac ako 350 miliónmi rokmi.

Známa ako „Prototaxites“, táto obrovská huba zaujímala mnohých vedcov, ktorí si však pôvodne mysleli, že ide o nejaký ihličnan. V roku 2001 Francis Hueber v Národnom múzeu prírodných vied vo Washingtone predniesol argument založený na analýze vnútornej štruktúry fosílie, že táto rastlina môže byť huba. Nemal však dosť presvedčivý dôkaz a tak nebol braný vážne.
Jeden spolupracovník sa však za neho „postavil“ a vyjadril sa, že „aj keď 6-metrová huba znie bláznivo, je to fosília.“

Pravdou však je, že tejto hube pomohlo na svet porovnanie typov uhlíka v obrovských fosíliách s rastlinami, ktoré žili približne pred 400 miliónmi rokmi.

Vzorky podobných obrovských húb sa od svojho prvotného objavu, pred sto rokmi, našli po celom svete. Existovali pravdepodobne pred 350-420 miliónmi rokov, teda v čase, keď boli medzi prvými bytosťami, ktoré sa usadili na suchej ploche, mnohokrípky a červy…

zdroj: newscientist

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.