5 úžasných tajomstiev architektúry z celého sveta, ktoré vám vyrazia dych

6107

Na celom svete sa nachádza pozoruhodný architektonický dizajn. Či už ide o elegantnú a modernú panorámu Tokia, alebo o vysoké historické pamiatky Paríža. Je ľahké prehliadnuť skryté skvosty a dômyselné návrhy ukryté v rôznych miestach a stavbách. Preto vám prinášame 5 úžasných architektonických tajomstiev, ktoré môžete zažiť počas svojho ďalšieho cestovateľského dobrodružstva.

V Parthenóne sa nachádzajú optické ilúzie

V gréckych Aténach sa nachádza Partenón, architektonické dielo postavené niekedy v rokoch 447 až 432 pred Kristom. Mal nahradiť predtým poškodený chrám. Je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok na svete, ktorú každoročne vidia milióny turistov. Stavba bola vytvorená z čistého bieleho mramoru a nepoužíval sa pri nej cement ani malta. Grécky architekt Fidias dohliadal na stavbu Partenónu, vrátane takých vecí, ako je socha Atény, slávne biele stĺpy a trochu matematiky, ktorá vytvorila fascinujúcu optickú ilúziu. Partenón je zámerne navrhnutý s geometrickými nepravidelnosťami, ako sú neelikvidné stĺpy, ktoré sa nakláňajú dovnútra. Tieto nedokonalé línie pomáhajú budovať dojem dokonalej geometrie a zarovnania vďaka tomu, ako ľudské oko vníma hĺbku. Projektanti museli zohľadniť ľudské vnímanie a korigovať ho.

brown concrete building under blue sky during daytime
Photo by Constantinos Kollias on Unsplash

Washingtonský Kapitol

Washingtonský Kapitol je jednou z najznámejších historických pamiatok v Spojených štátoch. Kapitol bol prvýkrát postavený v roku 1793 a vznikol ako oficiálna budova, v ktorej sídli Kongres USA. Jeho umiestnenie vo Washingtone D.C. bolo kompromisom medzi americkým Severom a Juhom. Niektorí ľudia však možno nevedia, že pod budovou Kapitolu je ukrytá tajná krypta. Krypta, pôvodne nazývaná Grand Vestibule, bola postavená pre Georgea Washingtona a jeho manželku Martu, aby slúžila ako miesto ich posledného odpočinku. Početné nezhody a prieťahy v Kongrese však zabránili tomu, aby boli pozostatky Washingtonovcov uložené v samotnej krypte. Priestor má v podstavci dizajn európskej katedrály, čo mu dodáva strašidelný vzhľad a atmosféru mauzólea. Dodnes je krypta prázdna, až na sochy významných osobností z čias zakladania koloniálnej Ameriky.

a view of the capitol building from across the water
Photo by Henry A on Unsplash

Newyorské verejné knižnice majú tajné byty

New York sa môže pochváliť niektorými z najväčších a najpôsobivejších knižníc na svete. Je to štvrtý najväčší knižničný systém na celom svete. Viac ako 11 miliónov kníh tvorí neuveriteľnú výskumnú zbierku Newyorskej verejnej knižnice. Je tu však jedna vec, o ktorej návštevníci knižnice možno nevedia: tajné byty nachádzajúce sa v budove. V knižnici zostalo asi 13 skrytých bytov, ktoré zostali z čias, keď v nich bývali správcovia knižnice a ich rodiny. Kvôli rekonštrukcii v priebehu desaťročí tieto byty teraz ležia prázdne a väčšina z nich je odstránená. V súčasnosti knižnica plánuje premeniť zostávajúce byty na programové priestory, aby lepšie vyhovovali neustále sa meniacim potrebám knižnice. Mnohé z týchto priestorov sú schátralé a chátrajúce a pripomínajú zvláštne obdobie v histórii knižnice.

man sitting on chair inside library
Photo by Claudio Schwarz on Unsplash

One Times Square je väčšinou prázdny

Námestie Times Square v New Yorku je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších miest na svete. Je to samotné srdce Manhattanu, kde sa nachádza jedno z najväčších zábavných centier na svete a kultová divadelná štvrť Broadway. Každý rok na Silvestra sa z budovy One Times Square na námestí Times Square spúšťa slávna novoročná guľa, ktorá ohlasuje nový rok. Zvonku vyzerá One Times Square ako ktorýkoľvek iný obchodný mrakodrap, ale vo vnútri je v skutočnosti prázdny. One Times Square je jednou z najdrahších nehnuteľností na svete, ale pri dosahovaní miliónových príjmov sa takmer úplne spolieha na reklamné plochy. Počas 364 dní v roku zostáva interiér budovy prázdny a nevyužitý. Dôvodom je, že dostať budovu do stavu, ktorý zodpovedá bezpečnostným predpisom, je v súčasnosti veľmi náročná úloha, čo znamená, že je oveľa jednoduchšie udržať ju prázdnu.

a city street filled with lots of tall buildings
Photo by aiden patrissi on Unsplash

Tajné tunely Brightonského pavilónu

Anglický Brighton každoročne priťahuje množstvo turistov svojím pobrežím, letoviskami a historickou architektúrou. V meste sa nachádza aj jedna z najväčších sietí podzemných tunelov v Anglicku. Tieto tajné tunely sú staré 147 rokov a pavučina sa tiahne na obrovské vzdialenosti pod Brightonom. Prvýkrát boli navrhnuté v 70. rokoch 19. storočia ako zložité kanalizačné systémy. Brighton trpí občasnými prívalovými dažďami, preto sú tieto kanalizačné systémy nevyhnutné, aby sa predišlo škodám a stratám. Viktoriánski obyvatelia nechceli riešiť žumpy, čo viedlo k jednému z najväčších inžinierskych projektov v britskej histórii. Milióny tehál boli starostlivo uložené a stmelené pieskom z Brighton Beach, čo je ešte pôsobivejšie vzhľadom na to, že to bolo dávno predtým, ako sa objavilo elektrické náradie a hydraulika. Tunely slúžili aj ako tajné chodby pre kráľovskú rodinu a služobníctvo, ktorými prechádzali z Kráľovského pavilónu do Brighton Dome.

tunnel photograph
Photo by Florian Olivo on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre