Čo všetko má vplyv na váš partnerský vzťah? Toto vám ho pomôže upevniť!

1754

Nájsť lásku svojho života je jedna vec, veľmi náročná a komplexná, no to je ešte len začiatok celého vzťahu. Možno vám fráza – na vzťahu treba neustále pracovať – príde ako absolútne klišé, no verte, že len máločo je pravdivejšie. Zároveň môžeme povedať, že človek má k dispozícii mnohé knihy a články o komunikácii a jazyku lásky, no netreba hneď všetkému veriť – dôležité je aj riadiť sa citom. Predsa len každý vzťah je iný a výnimočný. Presne ako my ľudia.

Napriek tomu existujú univerzálne rady, ktoré stoja minimálne za zváženie. My sme sa rozhodli vám ich pripomenúť a zároveň predostrieť niektoré ďalšie, ktoré sú nesmierne dôležité a skutočne dokážu vzťah posilniť. Je to dokázané!

Spoločné zapájanie sa do domácich prác

Autor fotografie je Nathan Dumlao

Páry, ktoré robia veci spoločne, či už v rámci domu či záhrady, dokážu lepšie komunikovať, riešiť spory, zároveň si bývajú lepšou oporou a teda ich vzťah vydrží dlhšie. Aspoň takto o tom hovorí nemecká štúdia zaoberajúca sa analýzou intímnych vzťahov a rodinnej dynamiky. Štúdia bola vykonaná na 1338 pároch, ktoré po vykonávaní spoločných prác v domácnosti uviedli následnú vyššiu spokojnosť v sexuálnej oblasti.

Dotýkanie sa počas spánku

Autor fotografie je Toa Heftiba

Podľa vedcov pôsobiacich v Edinburghu je blízkosť partnera počas spánku dobrým indikátorom toho, že ste v zdravom vzťahu. Nemusíte sa vždy oddávať len absolútnym intimnostiam, niekedy úplne stačí ľahký dotyk, ktorý ale môže znamenať veľmi veľa. Dodáva pocit istoty, dôvery a lásky a to bez toho, aby ste povedali čo i len jedno jediné slovo.

Konzumácia dezertov

Autor fotografie je Jasmina Rojko

Zvykne sa hovoriť, že láska ide cez žalúdok – a veľa ľudí to môže potvrdiť. Keby sme ale mali byť konkrétnejší, úplne ideálne spojenie vzniká pri vzájomnej konzumácii sladkých dezertov. A to je skvelá správa pre každého milovníka sladkého. Dokonca bol k tomu zorganizovaný aj výskum, ktorý ukázal, že až 65% párov, ktorí si spoločne dopriali dezert, boli spokojnejší a šťastnejší. Lahodný dezert totiž pomáha vyplavovať endorfíny, ktoré človeku napomáhajú cítiť sa lepšie.

Vymýšľanie vlastných slov

Autor fotografie je Kate Kozyrka

Ak si s partnerom vymýšľate vlastné roztomilé slová, ktorým rozumiete len vy dvaja, rozhodne nie ste jediný. Mnoho párov si vytvára vlastný jazyk pomocou ktorého komunikujú. Môže to znieť divne a pritiahnuto za vlasy, ale stojí za tým celá škála psychologických výhod. Väčšina ľudí je prvýkrát vystavená láske prostredníctvom svojich rodičov počas detstva a v tom období je prirodzené, že matka s dieťaťom komunikuje na celkom inej úrovni ako s iným dospelým človekom. Majú akýsi spoločný jazyk, ktorý ich spája nepretrhnuteľným putom!

Takže ide o akýsi návrat do detských čias, kedy sa vaša láska s partnerom stáva rovnako silná a hlboká ako bola vaša láska k mame.

Vzájomná starostlivosť o telo

Autor fotografie je Roberto Nickson

Na začiatku vzťahu majú ľudia tendenciu robiť všetko pre to, aby skryli akúkoľvek svoju nedokonalosť, či už v rámci svojho vzhľadu alebo v správaní. Keď vzťah dozrieva a prehlbuje sa, partneri sa cítia istejšie, sú voči sebe otvorenejší, čo prináša pocit prirodzeného pohodlia. A s tým u niektorých párov súvisí aj pre niekoho intímna starostlivosť, medzi ktorú patrí vzájomné vytáčanie si akné, vytrhávanie chĺpkov, dokonca i holenie.

Ak sa takýmto spôsobom staráte o milovanú osobu, do krvi sa vám uvoľňuje chemická látka dopamín, vďaka ktorej pociťujete spokojnosť a šťastie.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre