5 bizarných a nepredvídateľných spôsobov ukončenia kariéry

1073

Nie je veľmi ľahké prežiť život bez práce. Pokiaľ ste nemali šťastie na nezávislé bohatstvo vďaka rodinným peniazom alebo ste niekedy nezakopli o obrovskú zlatú tehličku, musíte pracovať. Tí šťastnejší z nás môžu získať prácu, ktorá nás baví, ktorá nám umožňuje platiť účty a cítiť sa dobre z toho, čo robíme. Väčšina ľudí však pracuje len preto, aby prežila. Keď už prácu získate, udržať si ju je úplne iná hra. Podľa jednej štúdie bude 40 % ľudí počas svojho života prepustených z práce.

Kariéru BJ Tylera v NBA zabil ľadový obklad

Ak ste dostatočne dobrým basketbalistom, môžete zarobiť milióny dolárov na zmluve a ďalšie milióny na sponzorských príspevkoch. Ak budete zodpovedne zaobchádzať s peniazmi, môžete hrať desať rokov v NBA a do konca života zbohatnúť nad svoje najodvážnejšie sny. Ale „ak“ v týchto vetách má veľkú váhu. BJ Tyler podpísal zmluvu na 6 miliónov dolárov s tímom Toronto Raptors. Zvonku to vyzeralo, že sa stane dosť veľkou hviezdou.

clear glass round ornament on gray stone
Photo by Jan Antonin Kolar on Unsplash

Potom ho však, ako aj mnoho iných športovcov, zranenie odstavilo na vedľajšiu koľaj a prinútilo ho úplne odísť z hry. Zvláštne na tom je, ako sa to stalo. Tyler sa nezranil na ihrisku, dokonca ani mimo neho. Jedného dňa mal menší problém s členkom a priložil si naň ľadový obklad, aby zmenšil opuch. A potom zaspal. Tým, že si ľad nechal na členku po celý čas, spôsobil si trvalé poškodenie nervov, ktoré mu zničilo schopnosť hrať basketbal. Už sa nemohol pohybovať takou rýchlosťou a jeho kariéra sa skončila.

Kačer Howard zničil kariéru nejedného človeka

Kapitán Amerika, Nick Fury, Dr. Strange, Punisher a ďalšie postavy sa dočkali filmov ešte predtým, ako si Robert Downey Jr. obliekol plášť Iron Mana. A najznámejším filmom zo všetkých bol Howard the Duck z roku 1986. Tento film je dnes najznámejší tým, že je obrovským filmovým neúspechom. Bol o antropomorfnom káčerovi z vesmíru, ktorý má akúsi sexi scénu s Leou Thompsonovou, mamou z Návratu do budúcnosti. Bolo to dosť divné. Väčšina divákov ho nenávidela, ale pár ľudí ho dodnes miluje.

turned on LED projector on table
Photo by Alex Litvin on Unsplash

Bola to taká veľká bomba, že sa z toho štúdio nikdy nespamätalo. V skutočnosti je to jeden z mála filmov, na ktoré môžete poukázať a ktoré boli obvinené zo zničenia kariéry najmenej troch rôznych ľudí. Thompsonová raz spomenula, že film zničil najmä jej kariéru. Režisér Willard Huyck po jeho neúspechu už nikdy nenakrútil žiadny ďalší film. Frank Price, prezident spoločnosti Universal Pictures, do mesiaca odstúpil, pričom sa špekulovalo, že hlavnou príčinou boli slabé tržby filmu Howard the Duck.

Jean-Claude Van Damme odmietol zmluvu na 3 filmy za 12 miliónov dolárov

Osemdesiate a deväťdesiate roky boli zlatým obdobím akčných filmov. Hviezdy ako Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis a Jean-Claude Van Damme boli obrovské. Nič však netrvá večne a akčné hviezdy časom často prestávajú hrať svoje úlohy. To neznamená, že Schwarzenegger a Stallone dnes ešte netočia akčné filmy, len už nie sú také intenzívne ako kedysi.

Zdroj: daniel colin/flickr

Na druhej strane Jean-Claude Van Damme mohol mať pravdepodobne oveľa väčšiu kariéru, ako mal. Van Damme bol však človek, ktorý uveril vlastnému hypu viac ako ostatní. Roky sa povrávalo, že veľmi dobre sabotoval vlastnú kariéru a myslel si, že je väčší, ako bol. Sám to potvrdil. Po komerčnom úspechu jeho filmu Timecop v roku 1994 mu ponúkli zmluvu na tri filmy v hodnote 12 miliónov dolárov. Namiesto toho, aby ju prijal, žiadal viac peňazí. Chcel 20 miliónov dolárov „ako Jim Carrey“. Štúdio mu dalo košom a on sa ocitol na čiernej listine, čo zničilo jeho kariéru a odsunulo ho na „direct to video“.

Justine Sacco dostala výpoveď kvôli tweetu

Pamätáte si na Justine Sacco? Bola jednou z prvých ľudí, ktorí sa stali obeťou toho, čo bolo neskôr označené ako „kultúra zrušenia“. To znamená, že Sacco povedala niečo online, čo vybuchlo a zničilo jej život aj offline. V roku 2013 Sacco letela do Južnej Afriky a pred nástupom do lietadla napísala na Twitteri: „Idem do Afriky. Dúfam, že nedostanem AIDS. Robím si srandu. Som biela.“ To ešte netušila, aká búrka sa počas jej pobytu vo vzduchu vytvorila. Stal sa virálnym, videli ho tisíce ľudí a krátko nato ju vyhodili z práce riaditeľky pre komunikáciu.

gold Apple iPhone 6s displaying Twitter logo
Photo by Sara Kurfeß on Unsplash

Na istý čas sa stala zloduchom internetu a tento tweet jej fakticky zničil život. Ak dúfate, že takéto veci budú mať aj svetlé stránky, stojí za zmienku, že Sacco nakoniec dostala inú prácu a o niekoľko rokov ju tá istá spoločnosť opäť zamestnala na ešte významnejšiu pozíciu. Takže „zrušenie“ je pre niektorých ľudí skôr dočasná záležitosť.

Skladateľ Robert Schumann zničil svoj potenciál klaviristu domácim vynálezom

Ak sa chcete živiť ako klavirista, musíte mať šikovné ruky. Robert Schumann chcel byť naozaj najlepším, a preto vynašiel zariadenie, ktoré mu pomohlo posilniť ruky a umožnilo mu hrať na klavíri ešte lepšie. Až na to, že sa stal presný opak.

a close up of a piano with a person in the background
Photo by Geert Pieters on Unsplash

Schumann je dnes všeobecne známy skôr ako skladateľ než ako klavirista. Aj preto, že svoje posledné roky strávil v blázinci. Ale dôvodom, prečo zlyhal ako klavirista, bola jeho invencia. Zariadenie, ktoré využívalo škatuľku od cigár a drôt, mu malo umožniť, aby si ruky počas hrania oddýchli a posilnili sa. Spôsobil si však trvalé poškodenie dvoch prstov a nemohol hrať vôbec.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre