Od nespavosti k polyfázovému spánku: Netradičné spánkové návyky slávnych ľudí

1960

Možno tomu nebudete veriť, ale spánok je veľmi kontroverzná téma. Ľudia sú rozpoltení medzi tým, čo hovoria lekári o priemernej dĺžke spánku (8 hodín denne), a celebritami, ako je Steve Harvey, ktoré tvrdia, že ak budete spať 8 hodín denne, nikdy nebudete v živote úspešní. Bez ohľadu na to, kam sa v diskusii o spánku radíte, existuje niekoľko skutočných výhod dostatočného spánku. Posilňuje sa váš imunitný systém, zlepšuje sa vaša mentálna kapacita, znižuje sa stres a pomáha sa vám zlepšiť nálada. Bohatí a slávni majú svoje vlastné spôsoby, ako sa snažia hacknúť spánok, aby im lepšie vyhovoval. Tu je 5 bizarných spánkových návykov takýchto ľudí.

Leonardo da Vinci dotiahol výkonové zdriemnutie do extrému

Da Vinci mal spánkový režim spočívajúci v 20-minútových zdriemnutiach každé štyri hodiny. To znamená, že počas 24 hodín spával celkovo 120 minútdve hodiny. Dvojhodinový spánok je veľmi málo. Stojí to za to? Nie! Da Vinci bol síce úspešný, pretože dodržiaval tento extrémny polyfázový spánkový režim, ale priemerný človek by to nedokázal dodržiavať veľmi dlho.

Zdroj: Wikimedia Commons

Marissa Mayerová sa vzdáva spánku kvôli štvrťročnej dovolenke

Marissa Mayerová je bývalá generálna riaditeľka spoločnosti Yahoo!, členka predstavenstva spoločnosti Walmart a bola jedným z prvých zamestnancov spoločnosti Google. Mayerová je v dobrej viere workoholik, ktorý spí približne štyri hodiny denne, pričom pracuje 130 hodín týždenne. Aby si vynahradila stratu spánku, každý štvrťrok si berie dovolenku, počas ktorej sa úplne odpojí od práce a každú noc spí celých 8 hodín. Mayerová je jednoznačne úspešná, ale má aj tím ľudí, ktorí pre ňu pracujú, aby jej pomohli vykompenzovať všetky nehody. Podľa rozhovoru pre Inc. napríklad zmeškala dôležitú večeru s vedúcimi pracovníkmi, pretože zaspala.

Zdroj: Giorgio Montersino/Flickr

Nikola Tesla spal 2 hodiny denne

Tesla, podobne ako Leonardo da Vinci, spával približne dve hodiny denne. Tvrdil, že mu to umožnilo mať viac času na premýšľanie a experimentovanie. Na rozdiel od Da Vinciho však Nikola urobil mnoho pochybných rozhodnutí, pre ktoré zomrel psychicky zlomený a finančne zničený. Teslov spánkový režim je jasným príkladom toho, prečo sa musíte vyspať celú noc. Hoci bol génius, nedostatok spánku pravdepodobne prispel k jeho pádu.

Zdroj: Flickr

Rashad Jennings spí v hyperbarickej komore

Jennings spí v hyperbarickej komore, ktorá dodáva čistý kyslík. To mu umožňuje získať viac kyslíka a zlepšiť kvalitu spánku. Hovorí, že mu to pomáha zotaviť sa zo zranení a pomáha mu to cítiť sa lepšie po psychickej stránke. Z dôkazov vyplýva, že to stojí za to. S najväčšou pravdepodobnosťou je však, tento spôsob, pre väčšinu ľudí nedostupný, keďže jeho cena sa pohybuje okolo 20 tisíc dolárov.

Zdroj: Jack Kurzenknabe/Flickr

Eminem potrebuje super tmu

Eminem trpí nespavosťou a hovorí, že na spánok potrebuje, aby bola úplna tma. Aby to dosiahol, na okno si dá alobal, ktorý odráža všetko svetlo.

Zdroj: Ivan Bruno/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre