Choroby z povolania: Aký hendikep vám môže spôsobiť vaša práca

492

Pracovnému procesu sa bežný človek asi nevyhne, a preto musí občas počítať aj s vplyvom niektorých faktorov na naše zdravie. K tým pozitívnym sa radí odmena za prácu, ktorá nám najmä v deň výplaty spôsobuje maximálnu radosť. Lenže jej dlhodobé vykonávanie má aj svoje negatíva. Závisí to od pracovných podmienok a prostredia, v ktorom sa počas nej nachádzame. Denná práca v kancelárii a sedenie za stolom, vykonávanie pravidelných úkonov a práca s počítačom, ktorej sa dnes nevyhne asi žiadna pozícia. Nie je dôvod na paniku, ale dobrú informovanosť, ktorá môže byť najlepšou prevenciou.

Foto: shutterstock

Choroby z povolania pokrývajú naozaj širokú škálu ľudských ochorení, z ktorých mnohé klinicky a patologicky nie sú odlišné od tých mimopracovných. Pre dôkladnú diagnostiku ochorení je nevyhnutné odhaliť súvislosti medzi zamestnaním a možnosťou ochorenia, ktoré môže spôsobiť zamestnávateľ a práca. Vlastné si musíme chrániť v prvom rade sami. Základom je pravidelný pohyb, ktorý budete aplikovať do vášho bežného života a hlavne nie násilným spôsobom. Príkladov na cviky, ktoré pomáhajú stabilizovať narušené zdravie je naozaj veľa. Stačí si urobiť podrobný prieskum.

 

Klasická vec, ktorá postrehne v práci asi každého je stres. Jeho účinky na osobnosť človeka sú predmetom mnohých štúdii a za najlepšiu prevenciu proti jeho vzniku sa vie odporúčať aj odosobnenie od situácie, ktorá nemusí byť zrovna príjemná. Ohrození sú aj ľudia, ktorí veľa pracujú s počítačom, elektrikári, maliari a robotníci. Pri práci s počítačom patria bolesti v zápästí medzi najčastejšie ochorenia, ktoré môžu postihnúť ruky pracovníka. Takéto ochorenie sa diagnostikuje pod názvom
a ohrození sú najmä ľudia, ktorý pravidelne preťažujú ruky v tomto smere. Pociťovať môžete mravčenie v prstoch a pálenie. Ťažkosti tohto charakteru sa prejavujú spočiatku najmä pri nosení tašiek a ťažších predmetov.

Toto je však len jedno z možných ochorení, ktoré si môžete počas svojej práce zapríčiniť. Ak si myslíte, že vás začína prekvapovať niektorý z problémov, o ktorom veľa neviete návšteva lekára, alebo fyzioterapeuta vie v tomto prípade vyriešiť naozaj veľa.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre