Nenechajte sa oklamať: 6 jasných indikátorov citovej manipulácie v láske

468

Keď ľudia manipulujú s druhými – najmä v romantických vzťahoch – snažia sa ich citovo zneužiť, aby nad nimi mali kontrolu. To im umožňuje získať od danej osoby to, čo chcú, či už sú to peniaze a majetok, nezaslúžené sympatie, alebo dokonca úplné rozhodovanie o vzťahu. Majster manipulátor dokáže identifikovať partnerove slabé stránky a využiť ich, a bude v tom pokračovať, až kým sa druhá osoba nakoniec nerozhodne skoncovať s tým. To však môže byť ťažké, pretože svoje manipulačné schopnosti využívajú práve na to, aby zabránili partnerovi v rozchode.

Začiatok vzťahu je čas, keď je najnáročnejšie uvedomiť si, že ste v skutočnosti manipulovaní, pretože je to také nenápadné. V tomto článku sa budeme zaoberať niektorými spôsobmi, ktorými vás váš partner môže manipulovať bez toho, aby ste si to uvedomovali!

Gaslighting

O gaslightingu hovoríme vtedy, keď vám váš partner v podstate hovorí očividné lži, ktoré by mali byť zrejmé, ale je v tom taký skúsený, že vás to núti pochybovať aj o sebe samom. Napríklad môže trvať na tom, že prehnane reagujete na vysoko toxickú situáciu, alebo vás bude fyzicky alebo emocionálne týrať a potom otočí a bude trvať na tom, že by nikdy nič také neurobil. Bude popierať akékoľvek previnenie a v najhoršom prípade vo vás bude vyvolávať pocit viny za svoje sebecké správanie.

man staring at woman near gray concrete wall
Photo by JD Mason on Unsplash

Pasívne agresívne správanie

Aj v zdravých vzťahoch sa občas vyskytnú nezhody. Ak sú to však zrelí, psychicky stabilní ľudia, nájdu riešenia. Keď je však niekto manipulatívny, bude popierať, že vôbec existuje nejaký problém, aj keď je jasné, že je rozrušený. Môžu napríklad používať taktiku vyhýbania sa, čo v konečnom dôsledku znamená, že sa nič nevyrieši. Alebo budú reagovať trpkým sarkazmom, čo je technika, ktorej cieľom je vyvolať vo vás pocit rozrušenia a dokonca viny, aj keď stále netušíte, čo ste urobili zle. Pasívna agresivita sa používa aj vtedy, keď vás chcú navnadiť, aby ste sa ich spýtali, čo je zlé, namiesto toho, aby vám to jednoducho povedali.

a woman sitting on a couch in a dark room
Photo by Michael Dagonakis on Unsplash

Klamanie a obviňovanie

Keď sa niekto správa ako manipulátor, jeho cieľom je často vyhnúť sa zodpovednosti za čokoľvek. Budú hovoriť veci, ktoré nie sú pravdivé, alebo budú preháňať, aby vyzerali lepšie. Keď sa ocitnú v ťažkej situácii, ktorú si sami spôsobili, ich problémy, ktoré si sami spôsobili, sú vašou vinou. Toto správanie má určité spoločné prvky s gaslightingom. Hoci sa všetci občas previníme tým, že povieme neškodné malé lži, tí, ktorí sú emocionálne manipulatívni, povedia lži, ktoré majú vážne následky.

man in gray crew neck long sleeve shirt standing beside woman in black crew neck shirt
Photo by Afif Ramdhasuma on Unsplash

Hrozby a nátlak

Používanie hrozieb a nátlaku s cieľom získať to, čo chcú, je učebnicovým príkladom emocionálnej manipulácie. Partner vás napríklad varuje, že vzťah sa skončí, ak neurobíte presne to, čo žiada. Nie je nič toxickejšie, ako keď vytiahne kartu „opustím ťa“, pretože vás stavia do nemožnej situácie, keď robíte veci, ktoré nechcete, a pritom zúfalo chcete, aby vzťah fungoval. Môže sa dokonca vyhrážať, že si ublíži, ak nebude po jeho. Táto hrozba sebapoškodenia môže byť ľsťou, ale bez ohľadu na to, je to niečo, čo musíte brať vážne.

woman in black tank top and black pants
Photo by Hannah Xu on Unsplash

Odmietanie

Ďalšou technikou, ktorú manipulátori používajú, je odťahovanie sa od vás. Môže to byť odmietnutie rozhovoru, keď robíte niečo, s čím nesúhlasia. Okrem toho sa môžu správať mimoriadne chladne, zadržiavať informácie alebo vás dokonca „trestať“ odopieraním sexu, a to aj vtedy, keď ide o mimoriadne zanedbateľný problém. Budú v tom pokračovať, kým nedosiahnu svoje alebo kým sa neospravedlníte za veci, za ktoré ani nemôžete.

man sitting on sofa beside woman
Photo by Mike Lloyd on Unsplash

Izolácia

Manipulátor, ktorý chce mať nad vami úplnú kontrolu, vás v najextrémnejšom prípade prinúti prerušiť vzťahy s vašimi priateľmi a rodinou, najmä s tými, ktorí vyjadrujú obavy alebo odpor voči manipulátorovi. Tým, že naruší váš systém podpory, ste v podstate odkázaní sami na seba, čo sťažuje odchod zo vzťahu. Na druhej strane, táto osoba môže využiť svoju manipuláciu na získanie dôvery a podpory vašich priateľov a rodiny na svoje vlastné sebecké ciele. Ak napríklad vycíti, že vzťah sa chýli ku koncu, môže sa pokúsiť presvedčiť vašich priateľov a rodinu, aby vám povedali, aby ste s ním zostali.

woman looking at the window
Photo by Tetiana SHYSHKINA on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.