Človek, ktorý nás preslávil vo svete

178

Dostať sa do povedomia ľudí vďaka ponuke služieb a produktov dnes nie je jednoduché, pretože takýto podnikateľ musí čeliť naozaj obrovskej konkurencii. nemal to ľahké ani tento človek, no zrejme ani on sám netušil, akou konkurenciou bude vo svojej dobe práve on, že sa koniec koncov o jeho úspechu bude hovoriť aj v mnohých učebniciach manažmentu.

Neľahké začiatky

Tomáš Baťa sa narodil v roku 1876,v Zlíne v rodine obuvníka. Vyučil sa v dielni svojho otca, kde sa naučil, že sú základom pre úspech v tejto oblasti. Keď dovŕšil 15 rokov odišiel do Viedne, kde slúžila jeho sestra Anna a založil tam obuvnícku dielňu. Nedarilo sa mu ako predpokladal, a tak odišiel do Prahy, odkiaľ si priniesol veľké množstvo objednávok.

Pomaly a s úspechom

Dielňa jeho otca sa tak stala nezávislou na miestnom trhu. Neskôr išiel pracovať do obuvníckej továrne do Prosťejova. Po návrate sa snažil presvedčiť otca, aby zmechanizoval výrobu, na čom on neskôr začal profitovať. Pretože sa s ním nemohol dohodnúť, nechal si vyplatiť dedičstvo po matke a v roku 1894 si spolu so súrodencami Antonínom a Annou založil obuvnícku dielňu, ktorá sa neskôr zmenila na najväčšie a najmodernejšie obuvnícke závody na svete. Dodnes sa a iné doplnky, ktoré nesú jeho meno.

V roku 1904 odišiel Baťa spolu s najschopnejšími pracovníkmi do USA, aby tam spoznal moderné továrne a získal skúsenosti. Úloha bola pre všetkých jasná: nechať sa najať na akúkoľvek prácu, mať otvorené oči, pozorovať všetko od A po Z, najmä stroje a ich využitie.

Tomáš Baťa spoznal v Amerike nielen všetky tajomstvá konštrukcie strojov, ale aj organizáciu strojovej výroby a najmä rozmiestnenie strojových zariadení v každej špecializovanej dielni. Taktiež pracovali aj vo Fordovej automobilke a študovali základy fordyzmu a taylorizmu. Pre svoj úspech v podnikaní a pri sa rozhodol všetky tieto poznatky využiť. Ak budete chcieť objaviť kúzlo histórie tohto podnikateľa, vydajte sa na malý výlet do Zlína, na každom kroku vám jeho úspech tehlové domčeky určite pripomenú.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre