Lekár jej hovoril, že je len obézna: Diagnózu jej určila predavačka v obchode

2203

36-ročná Theresa Fredenburg-Hinds si prešla neľahkou cestou. Celý život trpela opuchmi a bolesťami nôh, čo dávali lekári za vinu jej telesnej hmotnosti. Pravdu o svojom ochorení sa však dozvedela až od predavačky, ktorá jej diagnózu odhalila.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Theresa (@theresasweetpeach)

Už od detstva si bola vedomá svojho zdravotného stavu, ktorý jej spôsoboval silné opuchy nôh. Napriek mnohým návštevám lekárov však nikdy nepoznala svoju diagnózu. Theresa uviedla, že lipoedém, ktorým trpela, je často nesprávne diagnostikovaný alebo prehliadaný kvôli predsudkom voči nadváhe, ktorá prevláda v lekárskej komunite.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Theresa (@theresasweetpeach)

Lipoedém spôsobuje abnormálne nahromadenie tuku na končatinách a vyskytuje sa najmä u žien. Hoci opuchmi nôh trpela už ako osemročná, s príchodom puberty zažívala intenzívnejšie bolesti. Lekári jej hovorili, že ide o obyčajnú obezitu a odporúčali jej kúpiť si kompresné pančuchy.

Vybrala sa preto do špecializovaného obchodu, kde si ju predavačka prezrela a povedala jej o ochorení. Okamžite povedala, že ide buď o lipoedém, alebo lymfedém, a dala jej brožúrku, ktorú mala odovzdať svojmu lekárovi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Theresa (@theresasweetpeach)

V tom čase mala o lipoedéme už čosi naštudované, keď jej to však potvrdila aj predavačka, rozplakala sa od šťastia. Keď sa však vrátila k lekárovi, opäť jej povedal, že je len obézna. Theresa sa však nevzdala, zašla za špecialistom a ten jej povedal, že ide o lipo-lymfedém, teda kombináciu oboch ochorení.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Theresa (@theresasweetpeach)

Theresa sa dnes prostredníctvom svojich sociálnych sietí snaží zvýšiť povedomie o lipoedéme, ako aj o pozitívnom vnímaní tela. Uviedla, že spoločnosť dnes už vníma oblejšie telá inak, čo jej veľmi pomáha na jej neľahkej ceste. Hoci sa musí denne vyrovnávať s mnohými problémami, cíti, že sú ľudia chápavejší. Teraz sa snaží dosiahnuť to, aby si aj pomáhali.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre